Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Shirley Temple a další děti, kterým Hollywood ukradl dětství

Info ikona
Shirley Temple

Hollywood je továrnou na sny, ale někdy je cesta k nim velice trnitá. A to zejména pokud do ní někdo vkročí už jako dítě. Podívejte se, co se stalo s osobnostmi, které znáte z obrazovek jako děti.

Tereza Čaladi | 22. 04. 2023

Zítra by bylo 95 let Shirley Temple, která byla holčičkou, jejíž obličej a prstýnkové lokny znal ve 30. letech snad každý Američan, jelikož se neustále objevovala na televizních obrazovkách. Stala se oblíbenou hvězdou, a to ještě předtím, než jí bylo 10 let. Dosáhla tak něčeho, o co jiní herci usilují celý život, a ne vždy se jim to podaří. V jejím případě to ale nebyla úplně výhra.

Její kariéra začala už ve třech letech, když si jí na lekcích tancování všiml ředitel castingu pro filmovou společnost Educational Pictures Charles Lamont a zanedlouho poté se objevila v sérii krátkých satirických komediích Baby Burlesks. V roce 1934, v šesti letech, získala uznání ve svém prvním velkém celovečerním filmu, muzikálu Stand Up and Cheer! Později ten rok měla svou první hlavní roli v rodinné komedii Little Miss Marker. Tento rok natočila většinu svých filmů a byl to právě muzikál Brigh Eyes, který ji vynesl na vrchol slávy. Hrála zde sirotka, což se stalo poté její častou rolí.

Shirley natočila 44 filmů předtím, než jí bylo 12 let. Říkalo se, že její dolíčky ve tvářích, zpěv a tanec lidé vítali jako únik z těžkých časů Velké hospodářské krize. Ale její popularita měla svou cenu.

Mohlo by se vám líbit

Dětství v záři reflektorů

Její filmy celé desetiletí vydělávaly. Tvrdilo se, že film Bright Eyes zachránil produkční společnost Fox Film před bankrotem. Ona z těch peněz ale neměla téměř nic. Podle Business Insider její rodiče dostávali za její herecké výkony přes 200 dolarů týdně, ona ale většinu z těch peněz neviděla. Údajně měla kapesné 20 dolarů týdně. K tomu se později hovořilo o tom, že jí nebylo příjemné, že musela neustále předstírat, jak je veselá.

Navíc s tím, jak rostla, začala její popularita výrazně klesat. Jejím posledním velkým hitem byla Malá princeznička v roce 1939 a úplně poslední snímek natočila o 10 let později.

Herectvím její kariéra neskončila

Svou hereckou kariéru ale nahradila jinou. Začala být aktivní v občanských záležitostech a republikánské politice. V letech 1969 a a 1970 byla delegátkou Valného shromáždění OSN. Poté sloužila jako americká velvyslankyně Ghaně (1974–76) a v letech 1989 až 1992 jako velvyslankyně USA v Československu.

ichni herci ale neměli po konci své dětské herecké kariéry tak dobrý osud. Jak se dětství před kamerou podepsalo na dívce, kterou znáte jako geniální holčičku Matildu? Nebo jak se vyvinul život Macaulay Culkina, kterého si jistě pamatujete jako Kevina ze snímku Sám doma? To se dozvíte v naší galerii.

Dětští herci z Hollywoodu, na kterých se sláva podepsala
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku