Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Když děti odejdou z domu aneb Jak se vyrovnat se syndromem prázdného hnízda

Být rodič je jednou z nejkrásnějších i nejtěžších rolí na světě. Vaše děti jsou součástí vás a vy jim věnujete velkou míru svého času i energie. A proto je extrémně náročné, když zjistíte, že vás vaši potomci vlastně tolik nepotřebují. Najednou zvládají žít sami. Existují ovšem způsoby, jak tuto novou životní etapu lépe zvládnout.

Tereza Čaladi | 6. 12. 2022

Váš domov býval plný dětského smíchu, přemlouvání k večeři a smlouvání, jak dlouho být u počítače. A vy máte pocit, jakoby to bylo včera. Ale teď už vaše děti vyrostly a odcházejí začít žít své vlastní nezávislé životy. Tedy na střední školu, vysokou, do zahraničí, či zkrátka do svého bytu. Vaše pocity jsou poněkud smíšené. Jste hrdí na to, že vaši potomci jdou do světa jako nezávislí mladí dospělí. Na druhou stranu se nemůžete ubránit starostem o jejich blaho a zároveň truchlíte nad blízkostí, která byla spojená s bydlením pod jednou střechou. Možná tak tedy pociťujete úzkost, vzrušení, úlevu a smutek zároveň. A to je normální.

Ale pokud intenzivněji a v nezdravé míře pociťujete osamělost, ztrátu účelu, strach z nedostatku kontroly, starosti a úzkosti až deprese, může to být problém, který je dobré řešit. Je možné, že jste se totiž setkali se syndromem prázdného hnízda. Jedná se o smutek nebo emocionální zmatek, se kterým se rodiče potýkají, když jejich děti dospívají a stěhují se ze svého rodinného domu. „Hnízdo“ odkazuje na oblíbené rčení, že děti „roztáhnou svá křídla“, když vyrostou a jdou dál.

Rodiče, kteří se s ním setkají, si běžně procházejí jeho třemi fázemi. První je smutek, který pociťujete, když vaše děti opustí domov. Možná se vám chce pořád plakat a slzy vám spustí i úplné maličkosti. Další fází je úleva, kterou si užíváte ve spojitosti s nově nabitou svobodou. Nyní máte přeci opět trochu času na sebe. A nakonec tu je radost, kterou pociťujete ve svých nových, vámi určených, kolejích. Zde jsou způsoby, jak se na tuto novou cestu dostat a snadněji toto náročné období překonat:

1. Identifikujte si své role

Ve svém životě jste byli spoustu věcí – dcerou/synem, přítelem, zaměstnancem, možná tetou/strýcem – ale nic z toho nebylo nejspíš tak důležité jako role rodiče. Buďte si jisti, že tento štítek můžete stále hrdě nosit, ale že už nemusí být v popředí. A řekněte si, jaký tam teď chcete. Dobrovolník? Maratonec? Psí rodič? Volba je na vás. Teď máte čas a možnost prozkoumat další aktivity, které vám mohou dát smysl a účel. Vyjasnění rolí, které byste chtěli zastupovat, když je váš domov prázdný, vám může pomoci zajistit, že se budete cítit hodnotní.

2. Věnujte více času přátelům

Je pochopitelné, že když jste lítali okolo dětí, tak jste neměli tolik času na kafíčka s kamarády. Ale teď ho zase máte. A celkově na více aktivit pro dospělé, jako večer ve vinném sklípku, divadlo a podobně. Zkuste tedy napsat přátelům, které jste delší dobu neviděli, těm, co jim také odešly děti z domu, nebo si zkrátka najděte nové (například přidáním se do nové skupiny na Facebooku).

3. Najděte si novou výzvu

Nové lidi také můžete poznat u nového koníčku, nebo v nové práci. Teď zkrátka máte příležitost dělat to, na co jste například kvůli dětem neměli čas. Ať už je to knižní klub, lekce jógy, nebo vlastní podnikání.

Mohlo by se vám líbit

Nuda a šeď. Tak popisují svůj život lidé, kteří se setkali se stagnací. Jak se z ní dostat?

Možná vás to překvapí, ale spoustu lidí se někdy dostane do bodu, kdy jim jejich život nedává příliš smysl, nemají motivaci se v něm snažit a neví, co dál. Naštěstí existují způsoby, jak se s tím poprat a svůj život opět nastartovat.
marianne.cz

4. Stanovte si cíle do budoucna

Utápění se ve smutku z odchodu nikam nevede. Když budete myslet na to, co vás čeká, podpoří to vaši motivaci, zdravý smysl pro perspektivu a zároveň odvede vaše myšlenky od toho, co vás trápí. A právě nový koníček, nebo kariéra, jsou k tomu optimální.

5. Věnujte čas sobě

Vyhraďte si čas na péči o sebe. Může to znamenat dát si relaxační bublinkovou koupel, uvařit si chutné jídlo, jít si zaběhat nebo si psát deník. Každý ocení něco jiného. Najděte, co vyhovuje vám.

6. Investujte více do vztahu s vaším partnerem

Výchova dětí může být pro partnery někdy náročná. A stejně tak obtížné může být, když odejdou z domu. Ať už váš vztah fungoval, nebo úplně ne, pokud máte děti, jistě v něm hrály velkou roli. Teď ale máte příležitost obnovit romantiku.

Případně pokud jste svobodní, teď je ten správný čas začít randit!

7. Nežijte život vašich dětí, ale váš

Toto sice vyplývá z výše uvedeného, ale není od věci to zdůraznit. Je jasné, že vám váš potomek chybí, ale když ho budete sledovat na každém kroku (tedy stalkovat na sociálních sítí, volat mu několikrát denně a neustálé se strachovat, zda má vše, co k životu potřebuje), nebudete moci pokračovat ve svém životě a ani on ne. Vyrovnat se se syndromem prázdného hnízda znamená nechat ho vyrůst v nezávislého dospělého. Vaším dítětem bude stále.

8. Buďte s vašimi potomky v kontaktu

Když začnete znovu více žít svůj život, v žádném případě to neznamená, že se musíte úplně odstřihnout od svých potomků. Navíc v dnešní době je tu ta obrovská výhoda, že existují technologie, které umožňují bezproblémovou globální komunikaci. Ta se sice nerovná té citové, ale umožňuje, že si se svými dětmi zůstanete na blízku. Což je dobré jak pro vás, tak pro ně. Rodičovství je stále potřeba, i když už jsou velké.

Není přesně určené, jak dlouho je k vyrovnání se syndromem prázdného hnízda třeba. Jeden průzkum zjistil, že rodičům trvá v průměru tři měsíce, než si zvyknou na prázdný dům. Ale každý se se změnou této životní etapy vyrovnává individuálně. Může to být několik týdnů, ale i měsíce. Pokud se ovšem snažíte nastartovat novou životní fázi už déle jak rok a nic nepomáhá, doporučujeme vám vyhledat odbornou pomoc. Příznaky syndromu prázdného hnízda totiž mohou být zaměněny za příznaky deprese. A pokud to je váš případ, je dobré využít terapii.

Mohlo by se vám líbit

Co ne/dělat, když se vaše dospívající děti uzavřou do sebe

Vaše děti rostou a během toho se jednoduše stane, že se dostanou do fáze, kdy se svými rodiči nechtějí nic řešit. To je dobré do jisté míry respektovat. Na druhou stranu by měly i tak vědět, že tu jste vždy pro ně a že jsou věci, které byste spolu stále měli řešit. My pro vás máme 6 tipů, jak k nim v těchto situacích přistupovat.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit