Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Lenost, nebo deprese? Jak je rozpoznat u vašich dětí a co dělat, když se jim nic nechce

Info ikona
Chlapec sledující televizi

Vymýšlíte neustále nějaké výlety, zábavné aktivity a návštěvy přátel, ale máte pocit, že vaše děti nic z toho nezajímá a nejradši by byly neustále zavřené doma? Občas je to v pořádku, jsou jednoduše unavené. Čas od času se jim zkrátka nechce a potřebují vytáhnout. Ale může jít i o příznak deprese.

Tereza Čaladi | 4. 12. 2022

Děti jsou sice zvídavé a chtějí neustále něco objevovat, ale každý z vás si jistě pamatuje, že jste občas v jejich věku, zejména v období puberty, také lenošili například koukáním na televizi. Dnes navíc existuje mnoho dalších elektronických zařízení, které sklony k prokrastinování ještě více usnadňují. Pokud vaše děti ale praktikují toto „nicnedělání“ nadmíru často a k tomu vždy, když něco naplánujete, tak se jim nechce a celkově se od vás distancují, je dobré tomu věnovat trochu pozornosti.

Nedostatek elánu a motivace jsou totiž i příznaky deprese a lidé s depresí jsou často na první pohled vnímáni jako líní. V případě, že dítě trpí depresí, je to vedle „nicnedělání“ také doprovázeno dalšími příznaky. Mezi ně patří:

  • smutná, nebo špatná nálada – Může se projevovat i pocitem osamělosti, mrzutostí a tím, že děti vše snadněji rozpláče.

  • přísnější sebekritika – Děti, které si procházejí depresí, mohou mít pocit, že nic nedělají správně, že je všechno těžké, že nemají kamarády a že jim zkrátka nic nevychází.

  • nedostatek energie a úsilí – Deprese může vysát energii dítěte. Mohou do školy vkládat méně úsilí než dříve. I dělání malých úkolů jim může připadat náročné a nechce se jim do nich. Mohou se tak zdát více unavené, snadno se vzdávají nebo se ani nesnaží.

  • netěšení se – Najednou je ani tolik nebaví věci, které je dříve naplňovaly, jako třeba nějaký sport, nebo čas strávený s kamarády.

  • změny spánku a stravování – Některé děti kvůli depresi nemohou spát, nebo jsou unavené, i když spí dost. Podobný efekt má i na stravování, buď se v tomto stavu přejídají, nebo nemají vůbec chuť k jídlu.

Tyto příznaky je dobré sledovat zejména u teenagerů, u kterých se podle výzkumů deprese objevuje častěji. Důvodem je změna hormonů, zvládání společenských tlaků, vyrovnávání se s prvními láskami, získávání nezávislosti, velká rozhodnutí o budoucnosti, náročnost školy a podobně. Může se ovšem objevit i u mladších dětí.

V každém případě pokud mají vaši potomci vedle lenosti dlouhodoběji i výše zmíněné projevy chování, je možné, že se skutečně jedná o depresi. V té chvíli je vhodné si s dětmi promluvit o tom, jak se cítí, a domluvit návštěvu u dětského terapeuta. Depresi je nutné řešit co nejdříve, jelikož se s ní potom mohou naučit pracovat. U dětí se obvykle léčí kognitivně-behaviorální terapií, která zahrnuje hry, lekce i pracovní sešity. Tyto nástroje mohou pomoci dětem cítit se ve větší psychické pohodě. Případně je léčba doplněna o nutnou medikaci.

Mohlo by se vám líbit

Co ne/dělat, když se vaše dospívající děti uzavřou do sebe

Vaše děti rostou a během toho se jednoduše stane, že se dostanou do fáze, kdy se svými rodiči nechtějí nic řešit. To je dobré do jisté míry respektovat. Na druhou stranu by měly i tak vědět, že tu jste vždy pro ně a že jsou věci, které byste spolu stále měli řešit. My pro vás máme 6 tipů, jak k nim v těchto situacích přistupovat.
marianne.cz

Co dělat, když nejde o depresi

Pokud vaše děti nemají symptomy deprese a jednoduše rády lenoší, máme pro vás několik tipů, jak je k různým aktivitám (ať už sportovním, škole či domácím pracím) motivovat. Je totiž sice skvělé, když dokáží odpočívat a užívat si svůj čas po svém a vlastně se i nudit. Ale na druhou stranu, aby mohly normálně v budoucnu fungovat (tedy chodit do práce a zároveň aby jim neutíkal život před očima jen kvůli tomu, že se jim nic nechce), je potřeba, aby měly i jistou míru disciplíny a dokázaly se zvednou a užít si svůj život.

  • Odměny

Jistě jste také slyšeli přísloví „bez práce nejsou koláče“. A je to tak. Člověk nemá na jídlo, pokud nemá práci, kterou si vydělává. Ale děti bude asi těžko motivovat, když jim řeknete, že za 20 let, až dokončí školu a budou mít dobrou práci, si budou moct koupit, co chtějí. Proto je dobré stanovit menší dílčí cíle a odměny za ně. Například pokud si uklidí pokoj, mohou si dát čokoládový puding.

  • Buďte příkladem

Jistě jste si všimli, že malé děti tak nějak automaticky začínají napodobovat, co dělají dospělí kolem nich. Například pokud má jejich rodič specifický typ chůze, zanedlouho tak chodí i ony. Je proto důležité, abyste pro ně byli vzorem. Když vás budou bavit nejrůznější aktivity, možná pak i je.

  • Naučte je disciplíně

Je sice skvělé, když mají děti volnost a mohou si dělat, co chtějí. Ale aby mohly normálně fungovat, pak potřebují i špetku disciplíny, tedy například žádný mobil při učení a v kolik se chodí spát. Nikdo přeci nechce, aby z nich vyrostli prokrastinátoři, ale spíše aby jeho potomci dokázali dokončovat věci, co dělají.

  • Podporujte venkovní aktivity

Venkovní aktivity zlepšují náladu a dokáží lidi přimět, aby se cítili uvolněně. Psychologické studie tvrdí, že pobyt v přírodě zvyšuje energii a pocit pohody. Proto je dobré, pokud jsou děti zvyklé chodit ven, budou se tam pak samy těšit.

  • Buďte jim oporou

Najděte správný způsob, jak je nabudit. Naučit se své dítě povzbuzovat a chválit, když se jim daří, je skvělou motivací, která je přiměje vždy udělat víc. Oceňujte i každé malé úsilí, které přispělo k dokončení práce, to zvýší jejich chuť k větší odpovědnosti.

Mohlo by se vám líbit

„Já na tu oslavu nechci!“ aneb Jak přistupovat k introvertním dětem

To, že jste extroverti, to je úplně v pořádku, ale pokud máte potomka, který je introvert, může být poměrně těžké mu porozumět a přizpůsobit mu aktivity tak, aby si je užíval a do ničeho se nenutil. Máme pro vás tipy, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku