Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

V jakém věku pořídit dítěti mobil a jak zajistit, aby na něm bylo v bezpečí

Ať už mobily považujete za skvělý prostředek k zajištění bezpečnosti vašeho potomka, nebo za ztělesněné zlo, nejspíš se nevyhnete tomu, že ho po vás bude jednou chtít. Na jejich obalech ale bohužel neexistuje nápis „vhodné pro děti od sedmi let“. Proto jsme se pro vás onen „vhodný věk“ pokusili zjistit.

Tereza Čaladi | 24. 10. 2022

Mobilní telefony jsou věcí, kterou rodiče ještě 20 let zpátky řešit nemuseli. Nebo do určité míry ano, ale v té době se jednalo mnohdy o černobílé telefony, na kterých děti mohly hrát maximálně 3 hry a jinak skutečně mohly pouze zavolat či napsat, když někam dorazily. V dnešní době se ale používají převážně smartphony, které zprostředkovávají přístup ke kresleným filmům, sociálním sítím, nejrůznějším hrám a vlastně k celému internetu, což může být i velmi nebezpečné.

A jednou vaše ratolesti zkrátka přijdou s tou otázkou, zda mohou mít také telefon, když ho mají i všichni spolužáci. Zde se najednou objevuje mnoho kladů i záporů. Budete mít přehled o tom, kde se vaše dítě pohybuje a zda je v pořádku, protože vám může kdykoliv zavolat, celkově může chytrý telefon sloužit jako pomůcka při vzdělávání a zároveň jim může pomoci udržovat sociální kontakty. Na druhou stranu může ale i snížit jejich sociální dovednosti (pokud na nich tolik nekomunikují s kamarády, ale spíše hrají hry), mohou se dostat na nepatřičné stránky internetu, nebo se u nich může vyvinout závislost.

To vás staví do opravdu složité situace, jelikož samozřejmě nechcete bránit tomu, aby váš potomek držel krok se svými spolužáky a byl časem vyloučen z party jenom kvůli tomu, že nemá mobil. Je však potřeba myslet i na zmíněná rizika.

Kdy tedy mobil pořídit?

V první řadě je důležité zmínit, že odborníci se shodují na tom, že mobil nepatří do ručiček dětí, kterým je méně než šest let. Dítě předškolního věku si bez problému vyhraje i bez moderních technologií.

Problém přichází ve chvíli, kdy se z vašeho předškoláka stane žáček prvního stupně. Nejen, že kouzlo mobilu okusí od spolužáků, ale především je pravděpodobné, že potomka nebudete mít neustále na očích. Právě v takový okamžik většina rodičů svolí a mobil z bezpečnostních důvodů dítěti pořídí.

Někteří ale vyčkávají až do desátých narozenin. Tento věk je hranicí mezi dětstvím a počínající pubertou. Jde tedy o věk, kdy už se děti pohybují samy po městě a zároveň touží být v online kontaktu se svými spolužáky. Pokud tedy dítěti pořídíte telefon v deseti letech, rozhodně neuděláte chybu.

Mohlo by se vám líbit

Co ne/dělat, když se vaše dospívající děti uzavřou do sebe

Vaše děti rostou a během toho se jednoduše stane, že se dostanou do fáze, kdy se svými rodiči nechtějí nic řešit. To je dobré do jisté míry respektovat. Na druhou stranu by měly i tak vědět, že tu jste vždy pro ně a že jsou věci, které byste spolu stále měli řešit. My pro vás máme 6 tipů, jak k nim v těchto situacích přistupovat.
marianne.cz

Jak zajistit bezpečnost dětí v zajetí sociálních sítí a internetu

Ve věku od šesti do zhruba deseti let děti tedy nutně nepotřebují svůj telefon a když jej používají, tak by se mělo jednat spíše o hraní her a sledování videí. Je tak dobré dohlížet na činnosti prováděné na telefonu, mít limity času stráveného na obrazovce a každá aplikace, kterou používají, by měla být předem vámi schválena. Jelikož děti v tomto období ještě obvykle nemají dostatečně vyvinuté kritické dovednosti k tomu, aby dokázaly odhadnout, co je na internetu nebezpečné a co ne. Tedy v tomto věku je dobré je udržovat stále pod přísnějším dohledem.

Děti starší deseti let ovšem už mají obvykle rozvinutou prefrontální kůru, která je zodpovědná za dobré rozhodovací schopnosti. V tomto věku tedy na základě úrovně vyspělosti vašeho dítěte můžete přejít k používání telefonu s omezeným přístupem k internetu s částečným dohledem.

Případné používání sociálních sítí by však mělo být pečlivě sledováno. Navzdory konektivitě, kterou sociální média přinášejí, mohou také způsobit, že dítě bude vystaveno kyberšikaně.

Abyste předešli větším obavám a starostem, je dobré si s dětmi o fungování telefonů a internetu promluvit. Co smějí a nesmějí, možná i zmínit dokument V síti, aby pochopily, jak dokáže být internet nebezpečný. Zkrátka je potřeba je v této oblasti trochu vzdělat. Mimo to je dobré zvážit nastavení rodičovské kontroly, která může omezit, co lze na určitém zařízení stahovat nebo kupovat v závislosti na věku uživatele. Některé mohou také blokovat určitý obsah, který nechcete, aby se jim zobrazoval. Jiné sledují i polohu dětí a pokud opustí bezpečné místo, hned vás upozorní.

Mohlo by se vám líbit

Plošný zákaz mobilů ve školách? Rodiče jsou pro!

Ve Francii plošný zákaz mobilů ve školách platí od letoška, Británie jej zvažuje, ve Skandinávii je užívání omezeno již nějaký čas… Jak se na to dívají rodiče v ČR?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek