Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Na co je dobré myslet při výběru jména pro vaše dítě

„Bude jméno ladit s příjmením?“ „Nebude se svátek překrývat s narozeninami?“ „Má jméno více podob?“ S volbou jména pro děti zkrátka vyvstává mnoho otázek. My pro vás sepsali body, které je dobré při hledání toho pravého jména zvážit.

Tereza Čaladi | 27. 03. 2023

Výběr jména pro potomka je složitou záležitostí a důvodem mnoha hádek nastávajících rodičů. Je to totiž něco, co bude mít po zbytek života. Nebo minimálně do té doby, než dosáhne plnoletosti. Nejde přitom pouze o volbu takového jména, aby bylo líbivé. Je tu mnoho dalších faktorů, na které je potřeba myslet.

  • Jméno by mělo ladit s příjmením

Při výběru jména by rodiče neměli zapomínat na to, jaké bude mít dítko příjmení. Tady je to trochu hra s písmenky. Pokud totiž křestní jméno bude končit na stejné písmeno, na které příjmení začíná, bude to trochu krkolomné. Například Dalimil Lipský, Ester Rákosníková nebo Řehoř Řízek (to je ovšem už jiný jazykolam).

Dále je potřeba se zamyslet, pokud má vaše příjmení podobu křestního jména, tedy například Pavel, Marek či Tomáš. Pak stojí za zvážení, zda chcete, aby váš syn měl dvě stejná jména. Nejspíš by tím pobavil pár svých spolužáků, ale příliš praktické to není.

A v neposlední řadě je v této sekci důležité být opatrný s výběrem cizojazyčného jména, pokud je vaše příjmení typicky české. Pak stojí za zvážení, zda chcete, aby se vaše dcera jmenovala například Elizabeth Nováková.

Mohlo by se vám líbit

Tereza a Jan bývaly nejpopulárnějšími jmény pro děti v minulosti. Jaká to jsou dnes?

Vybrat jméno pro potomka rozhodně není snadný úkol. A už vůbec ne, když má člověk na výběr z tolika jmen, navíc nejen českých. Podívejte se, která jména jsou u nás v posledních letech dětem dávána nejčastěji.
marianne.cz
  • Oslava svátku a narozenin

Pokud patříte mezi lidi, kteří slaví svátky, pak je dobré zamyslet se nad tím, na který den v roce jmeniny vašeho dítka připadnou a zda to náhodou nebude stejný den jako ten, kdy má narozeniny. Představte si mít syna Adama, který se narodí okolo Vánoc. Pak bude dostávat dárky pouze jednou v roce, což bude sice ekonomicky výhodnější pro vás, ale on jako dítě z toho nejspíše nebude zrovna nadšený.

  • Jména dětí ve vašem okolí

Dále stojí za to zamyslet se nad tím, jak se jmenují děti vašich kamarádů a ty, které máte v rodině. Či celkově nad tím, jaká jména máte v rodině. Pak totiž zavoláte na své dítě, ale otočí se tři další a to je samozřejmě zvladatelné, ale trochu nešikovné. Pak se obvykle dělí na Honzík 1, 2 a 3, nebo velký a malý.

  • Variabilita jména

I z toho důvodu je dobré, když je jméno variabilní a každému stejně pojmenovanému člověku se dá říct trochu jinak. Tedy například Kateřině – Katko, Káťo, Kačko a podobně. Toto je trochu specifické pro české prostředí, v zahraničí je poměrně běžné, že má jméno pouze jednu podobu.

Mohlo by se vám líbit

Neobvyklá jména miminek! V Česku se narodil Logan i Madonna Mia

Kreativitě se meze nekladou…a u dětských jmen to očividně platí dvojnásob.
marianne.cz
  • Verze jména pro cizince

V dnešním globálně propojeném světě je přitom dobré, pokud je jednou z verzí pro jméno i taková, kterou vysloví i cizinci. Pro Kateřinu to je například Katherine nebo Kate. Jsou ovšem jména, u kterých je to složitější. Takovým je například Vojtěch, jehož anglickou a německou verzí je jméno Adalbert. Vždy se ale dá vymyslet specifická podoba jména pro konkrétního člověka.

  • Význam jména

Někteří rodiče se zároveň dívají i na to, co jména dětí znamenají. Analyzují je například podle jejich původu – třeba jméno Anna má hebrejský původ a vychází ze slova „channa“, což znamená „milá“. Někteří rodiče se ale dívají i na numerologický význam jména a tedy na to, co by mohlo znamenat pro osud jejich dítka. Numerologie nejčastějšího dívčího jména – Eliška – ji předurčuje k tomu, že bude samostatnou jednotkou, tedy že bude velice aktivní a energická a bude si umět stát za svým. Numerologie nejčastěji dávaného chlapeckého jména, kterým je Jakub, jej předurčuje k tomu, že bude mít vysoké ideály a bude úspěšný.

Každý rodič má ovšem při volbě jména jiné preference. Toto jsou body, na které myslí někteří z nich a třeba pomohou i vám.

Mohlo by se vám líbit

Tradiční česká jména jsou dnes opět oblíbená: Jména babiček a dědečků, která se vracejí

Vymyšlení jména pro potomka není snadné a lidé hledají inspiraci všude možně. Ne ale pouze v zahraničních jménech, i v těch českých, která se hojně využívala v minulosti. Marie a Josef jsou tak opět na scéně. Tato jména ale nejsou zdaleka jediná. A můžete se inspirovat i dalšími tradičními českými jmény.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Vztahy mezi vnoučaty a prarodiči: Jak nás mohou ovlivnit a co dělat, když nefunguje vzájemné pochopení?

Rodina a děti
Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Chcete vychovat úspěšného člověka? Řiďte se těmito radami

Rodina a děti
3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

3 rodičovské mantry, které vám pomohou s výchovou odolného dítěte

Rodina a děti
Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?