Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Bít či nebít, to je, oč u nás stále běží. Česká republika patří mezi poslední země v EU, jež výslovně neodmítají všechny formy tělesného trestání dětí. K lepší ochraně dětí před násilím v rodinách, které je pro mnohé stále považováno za normální, by mohla přispět novela zákona. Je na čase si uvědomit, že děti lze vychovávat lépe – bez bití, ponižování a strachu. Svůj názor na toto téma sdělila Marianne.cz ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová.

Bijete ty, kteří se nemohou bránit

Dát dítěti facku nebo na zadek je mnohem jednodušší než trpělivá výchova bez využívání naší větší fyzické a mentální síly. Už dlouho je dovolování si na menšího a slabšího považováno za projev zbabělosti. Je tedy s podivem, že facky a rány od větších a mentálně zralejších dospělých mířené na děti, které se nemohou bránit, považuje stále nebezpečně velké procento Čechů za normální a v pořádku. Tělesné tresty jsou dnes již absurdní metodou zastrašování dětí k dosažení poslušnosti. Nehledě na to, že tzv. „výchovné facky“ nebo „výchovný výprask“ vedou často i ke zneužívání moci nad dítětem a k násilí, které může vést k úrazům a v některých případech i k smrti. Podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí za posledních devět let utrpělo 900 dětí kvůli násilí v rodinách trvalé zdravotní následky a 48 jich dokonce zemřelo.

Mohlo by se vám líbit

Moderní výchova: Proč křik ani násilí na děti nefunguje?

Většina matek se shoduje na tom, že výchova dětí je jedním z největších a nejnáročnějších úkolů, kterým čelí, a proto ne vždy si lze udržet čistou hlavu a nevybouchnout. Moderní přístupy k výchově zdůrazňují lásku, pochopení a respekt. Proč tedy křik ani násilí na děti neplatí?
marianne.cz

Výchovné facky nemají s výchovou nic společného

Mnoho lidí si pomyslí, že tzv. „výchovné“ tělesné tresty jsou v pořádku, ale násilí na dětech už ne. Kde je ale ta hranice? Kdo určuje, co je výchovné a co už se považuje za týrání, když ani ty tzv. „výchovné“ rány nemají s výchovou nic společného? Když si vzpomenu na své dětství, rozhodně jsem nebyla dítě, které by rodiče pravidelně mlátili vařečkou nebo páskem, nebo které by často dostávalo na zadek. Přesto jsem pár ran dostala a pamatuji si každou z nich – ne však v pozitivním smyslu slova. Pocity, které jsem během těchto okamžiků prožívala, byly spojené jen se strachem, bezmocí a ponížením. Žádný tělesný trest nevedl k většímu respektu k rodičům ani k mému lepšímu vychování. K tomu přispíval zcela jiný přístup. Strach a ponižování nejsou nástroje, které by měly být ve vyspělé společnosti přijatelné.

Mohlo by se vám líbit

Svobodné děti aneb Jak vypadá respektující výchova

Dnešní svět prochází mnohými proměnami a ty se týkají i výchovy. Již dávno nejsou v pořádku fyzické tresty a přílišná autoritativní výchova, která mnohdy vede k traumatům. Ta respektující se soustředí zejména na vzájemnou důvěru, diskuzi a jasně stanovené hranice.
marianne.cz

Tělesné tresty vedou k agresi a psychickým problémům

Podle statistik 63 % českých rodičů používá při výchově svých dětí tělesné tresty. A jejich děti žijí v přesvědčení, že je to normální. Používání tělesných trestů však zvyšuje u dětí riziko pozdějšího agresivního a rizikového chování i dlouhodobých psychických problémů. Vše, co děti kolem sebe vidí, do sebe absorbují a podle toho si formují svůj vlastní svět. Rodiče jsou jejich největšími vzory a děti automaticky napodobují činnosti, které u nich vidí. A právě proto je zásadní, jaký příklad jim rodiče dávají. Děti si totiž osvojí nejen dobré návyky, ale i způsob, jak rodiče řeší konflikty a napjaté situace. I když žádný manuál na dokonalou výchovu neexistuje, je jisté, že jakákoliv forma násilí do bezpečného dětství nepatří. „Tělesné tresty normalizují násilí v blízkých vztazích, děti si vzorce násilí nesou do dospělého života. V Centru LOCIKA máme proto radost z každého rodiče, který se ozve s tím, že chce své chování k dětem změnit,“ říká ředitelka Petra Wünschová.

Novela zákona, která má jasně stanovit nepřípustnost tělesných trestů, by mohla výrazně přispět k ochraně dětí a podpoře jejich práv. Tento zákon má za cíl změnit společenské vnímání tělesného násilí jako legitimního nástroje výchovy.

Mohlo by se vám líbit

Výchova dětí bez hádek: Jak s partnerem zvládnout roli rodičů a udržet si pevné pouto ve vztahu

Rodičovství je jízda na horské dráze – plná radostí, ale také občasných zákrut a pádů. Když se však dva lidé snaží řídit tuto jízdu společně, mohou se jejich názory na to, co je pro dítě nejlepší, lišit. Jak tedy najít společnou řeč a ujistit se, že táhnete za jeden provaz? Jak se dohodnout na tom, co je pro vaše dítě opravdu důležité, a přitom si udržet zdravý vztah? Podívejme se na několik praktických tipů, které vám pomohou zůstat na stejné vlně.
marianne.cz

Dřív byly tělesné tresty normální. To ale i černobílé televize

Jsem z generace Husákových dětí, kdy pár na zadek vařečkou prostě patřilo k běžné výchově. Ale také si pamatuji, že jsme tehdy měli černobílou televizi a první počítače měly velikost skříně. Dnes je naštěstí leccos jinak. Již všichni víme, že lásku své ženě muž neprojevuje tak, že ji bije, lidé nepracují proto, že se bojí rány od šéfa. Fyzické tresty jsou zakázané ve věznicích, školách, nepoužívají se dokonce ani při cvičení psů. A má to své dobré důvody. Tělesné tresty sice fungují, ale jen krátkodobě. Dlouhodobě nám ničí důvěru a zdravé vztahy. Jen ve výchově dětí pořád není úplně jasno. Sama jsem máma tří dcer, tak vím, jak rodičovství umí být náročné, ale také vím, že vychovávat děti bez ponižování, strachu a ubližování se vyplatí,“ svěřila se Marianne.cz ředitelka centra LOCIKA, které právě teď zahajuje kampaň, jež si klade za cíl nastavit českým rodičům zrcadlo a ukázat jim, jaký dopad mají tělesné tresty na chování jejich dětí.

Mohlo by se vám líbit

Moje dítě má psychické problémy. Co s tím?

Všichni bychom si pro své děti přáli šťastné dětství bez mráčků. Co když ale mraky přece jenom přijdou? Jak se zachovat, kdy zakročit, a co naopak rozhodně nedělat, když nám připadá, že naše dítě není v pohodě?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Měli bychom strašit děti na Mikuláše? Psycholožka a Krampus čert prozradili svůj názor

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit