Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Odhalte tajemství šťastných rodin. Dodržujte těchto 7 drobností, které dokážou zázraky

Štěstí je velice vrtkavé a velký vliv na něj má nastavení naší mysli. Každému však občas osud nadělí pořádnou dávku životních překážek, se kterými je pak těžké udržet si za každou cenu pozitivní myšlení. Když se však rozhlédneme kolem sebe, můžeme si všimnout, že některé rodiny zvládají všechny rány osudu o něco lépe a jsou za všech okolností šťastné. Zde je 7 jednoduchých tajemství šťastných rodin.

1. Všichni členové rodiny spolu tráví čas

Naprostým základem každé šťastné rodiny je vzájemné spojení. Je velice důležité trávit spolu čas. Podle rodinné terapeutky Jennifer Jackson-Rice postačí alespoň pět minut denně. Samozřejmě, že bývají hektické dny, kdy nevíme, kde nám hlava stojí a každý má spoustu práce a rozdílné zájmy. Není proto potřeba vymýšlet speciální společnou aktivitu. Trávit spolu čas můžete i při společném vaření večeře, při společném čtení si před spaním, i společná jízda autem do školy a do práce se počítá. Jde o to být spolu v ten moment i duševně, ne jen fyzicky. V ideálním případě byste však měli věnovat především ráno rodinné lásce. Připravte si snídani a svačiny den předem, ať máte ráno čas na mazlení s dětmi a na klidný start, který všechny členy domácnosti pozitivně naladí na celý den.

Mohlo by se vám líbit

Hostitelská péče mu změnila život: „Mám díky Karlovi vzor,“ říká chlapec z dětského domova o svém hostiteli

Málokdo si dokáže představit, jaké to je vyrůstat v dětském domově. Nemít rodiče, na které byste se mohli obrátit, nebo o které byste se mohli opřít. Východiskem pro tyto děti ale nemusí být pouze adopce, nebo pěstounská péče, existuje i hostitelská péče, o které tolik lidí neví a která není tak časově náročná.
marianne.cz

2. Ve šťastných rodinách se všichni podporují

Soustřeďte se na úspěchy svých dětí a partnerů. Když se jim něco podaří, rozhodně jim to dejte najevo. Není dobré jen kritizovat a soustředit veškerou pozornost na to negativní. Když se něco nepovede, je důležité najít tam i něco dobrého. A nemusí jít jen o velké úspěchy, ale vyzdvihujte i běžné drobnosti. Když uvidíte své dítě na sportovním tréninku, zmiňte se mu, jak mu to šlo, a že jste na něj pyšní. Platí to ale i oboustranně. Když se vám něco podaří v práci nebo v domácnosti, pochlubte se svým nejbližším a užijte si jejich uznání. Naučte své děti, že tak by to mělo v životě fungovat.

3. Recept na šťastnou rodinu? Věnujte si čas

Není dobré odbývat své ratolesti drahými dárky, nejnovější elektronikou či značkovým oblečením. Takové věci vyvolají jen pomíjivou radost, ale ve skutečnosti udělá opravdovou radost něco zcela jiného. I když to není někdy časově snadné, snažte se udělat si na své děti dostatek času, kdy budete patřit jen jim. Nebudete myšlenkami v práci nebo u jiných svých starostí a budete rozdávat radost svou plnou pozorností a zájmem. Snažte se společně hledat nové zábavné způsoby, jak rozvíjet jejich silné stránky. Zkoušejte s nimi různé aktivity a dejte jim možnost objevit, co je bude nejvíc bavit a naplňovat. Někdy se také přizpůsobte jim a hrajte si s nimi s panenkami, autíčky… zkrátka s něčím, co baví vyloženě je samotné. Jedině z takových dětí mohou vyrůst šťastní dospělí.

Mohlo by se vám líbit

Recept na šťastný vztah existuje. Stačí dodržovat pouze pravidlo 2-2-2 a nikdy se nepřestanete milovat

S vědomím, jak vztahy v dnešním světě fungují, by jeden řekl, že to musí být pěkná fuška. Přitom existuje jedno snadné osvědčené pravidlo, díky kterému z vašeho vztahu nikdy nevyprchá jiskra. Pojďme se společně podívat, jak pravidlo 2-2-2 funguje a jak ho nejlépe praktikovat. Věřte, že recept na celoživotně šťastný vztah existuje.
marianne.cz

4. Šťastné rodiny se scházejí u jednoho stolu

Někomu to může připadat jako naprostá utopie, ale společné večeře jsou jedním z nejdůležitějších aspektů, které tvoří šťastnou rodinu. Každý člen rodiny přichází domů v jiný čas, každý má jiný program, každý má hlad v jinou dobu, a tak se stane, že se rodina u jídla zkrátka nepotká. A když ano, všichni věnují pozornost jen seriálu, který běží v televizi, nebo jiným elektronickým zařízením. To ovšem harmonii a vzájemnému spojení rozhodně nepomáhá. Šťastné rodiny si zakládají na společných večeřích bez televize a mobilů, při kterých patří jen sobě navzájem. Mohou si spolu povídat o tom, co se jim toho dne stalo zajímavého a navzájem si věnují plnou pozornost, protože je neruší žádné okolní vjemy.

5. Ve šťastných rodinách se objímají

Šťastné rodiny nemají problém vzájemně si projevovat náklonnost. Možná vám to přijde jako samozřejmost, je ale spoustu rodin, pro které není vzájemný fyzický kontakt běžný. Přitom takové osmivteřinové objetí uvolňuje hormon štěstí a zbavuje tak stresu. Obejměte své miminko, své dítě i svého partnera. Je to to nejsnazší a nejlepší, co můžete pro projevení lásky udělat. Když víme, že jsme milováni, teprve potom můžeme být skutečně šťastní.

6. Šťastné rodiny si kolem sebe vytvářejí přátelskou komunitu

Rodina není to jediné, co má vliv na její štěstí. Velmi také záleží na okolí, které ji obklopuje. Je dobré vytvářet si kolem sebe komunitu dobrých přátel, na které se můžete spolehnout, a kteří mají dobrý vliv na všechny členy naší rodiny. Pokud má rodina společnou komunitu přátel, ať už jsou to sousedé nebo kolegové, rozvíjí to mimo jiné i sociální cítění. Mít kolem sebe takovou komunitu je taky velice praktické k tomu, aby si i rodiče občas užili nějaký čas jen sami pro sebe. Ne každý se může spolehnout na své rodiče, kteří nám pohlídají děti, když je potřeba. Proto je fajn mít spřátelené rodiny, se kterými si vzájemně v tomto ohledu vypomůžeme.

Mohlo by se vám líbit

Přehnaně protektivní rodiče mohou dětskou úzkost zhoršovat, upozorňuje psycholožka Kateřina Herrmannová

Kde končí zvýšená uzavřenost a bojácnost dítěte, a kde začíná úzkostná porucha? Proč u úzkostných dětí vzniká pocit osamělosti? A jak mohou pomoci rodiče?
marianne.cz

7. Členové šťastných rodin nejsou lhostejni ke svým emocím

Když je vaše dítě naštvané, rozzlobené, nebo se vzteká, nedělejte nad jeho chováním unáhlené závěry a tyto pocity mu nevyčítejte. Snažte se do něj vcítit a pochopit, proč se tak cítí a proč se chová tak, jak se chová. Dejte mu čas, aby svou emoci mohl zpracovat a sám se jí zbavit. Mluvte s ním o tom a pojmenujte každou negativní emoci, ať ví, co se s ním děje. Děti, které se dokáží sami uklidnit, bývají pak mnohem vyrovnanější a tím i šťastnější.

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti

<span>Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?</span>

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Rodina a děti

<span>Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?</span>

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů