Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Pokud se bojíte, že máte poporodní depresi, nezoufejte, může jít jen o baby blues

Info ikona
poporodní deprese

Vsadíme se, že o fenoménu poporodní deprese jste už slyšela. Možná jste ale ještě nenarazila na termín baby blues, s nímž se potýká o něco více žen. Níže zjistíte, proč se o něm nemluví, jaká rizika s ním vyvstávají a jak se z něj vymanit.

Tereza Čaladi | 18. 08. 2022

Narodí se vám dítě a vy byste měla být nejšťastnější na světě. Ten pocit ale tak nějak nepřichází. Namísto toho cítíte spíše smutek, úzkost a k tomu se vám neustále hrnou slzy do očí. Může se jednat o baby blues, nebo poporodní depresi. Tyto dva termíny jsou často zaměňovány, jelikož mají mnoho společného. Největší rozdíl je v jejich časové ose a symptomech. Zatímco baby blues se objevuje pár dní po narození vašeho potomka a vyprchá zhruba za dva týdny, poporodní deprese vyvstává po několika týdnech a trvá i několik měsíců.

Mohlo by se vám líbit

Deprese po porodu se projevuje pocity beznaděje, viny, paniky a nedostatečné kvalifikace na novou roli. Ty doplňuje strach z péče o dítě, neustále přicházející obavy, vyčerpanost i neschopnost soustředit se. Tyto symptomy jsou doprovázeny fyzickými projevy jako například změnami chutí či výrazným hubnutím, nebo přibíráním. Mezi znaky baby blues patří následovné:

  • proměny nálad – v jednu chvíli jste nadšená, že jste máma, v další brečíte, protože se na to necítíte připravena;

  • vyčerpanost – nemáte chuť k jídlu a nechce se vám o sebe pečovat, jelikož na to nemáte energii;

  • pocit, že nejste ve své kůži – jste nervózní, netrpělivá, podrážděná a vše vás irituje;

  • problém s koncentrací – vzhledem k nedostatku spánku a spoustě nových úkonů se není čemu divit.

​​​​​Na vině jsou přitom fyzické i sociální změny ve vašem životě. Po porodu dochází ke snížení estrogenu a progesteronu, což způsobuje mimo jiné časté proměny nálad. U některých žen může dojít k poklesu hormonů vytvářených štítnou žlázou, což může způsobit únavu a depresi. Spánková deprivace a chudý jídelníček občas tyto pocity ještě prohloubí. Dalším odůvodněním mohou být jednoduše obavy ze ztráty vašeho života po příchodu dítěte. Člověk přeci jen přijde o svobodu, volný čas a i část sebe. Má novou životní roli a už nikdy nebude vnímán jako před ní. Což může způsobit smutek, neboli „blues“, jak je označovaný v angličtině.

Pokud jste něco podobného zažila a cítila se jako nejhorší matka na světě, bylo to zcela zbytečné. Baby blues je ve skutečnosti velice běžná věc. Potýká se s ním zhruba polovina rodiček (poporodní deprese se vyskytuje u 10 až 20 %). Ale nejenom ony. Baby blues se může objevit i u mužů. U nich se projevuje o něco později, mezi třetím až šestým měsícem po narození dítěte. Můžete jej u svého partnera zaznamenat, pokud se odtáhl a chce být více sám; je náladový, úzkostlivý či vzteklý; nic ho nezajímá, nebo se naopak příliš položí do své práce; cítí se frustrovaný, zahlcený a má problém se spánkem.

Info ikona
baby blues

Jak se s baby blues vypořádat

Baby blues obvykle odezní sám zhruba po 14 dnech. To je nejspíš také jedním z důvodů, proč není ve společnosti tolik rozebíraný. Existují však cesty, jak jít jeho zmizení naproti.

  • Spěte co nejvíce a odpočívejte, když vaše ratolest zavře oči.

  • Jezte zdravě. Vaše tělo pak bude zvládat zátěž lépe.

  • Běžte se projít. Čerstvý vzduch a slunce dokáže divy.

  • Přijměte pomoc, když je vám nabízena. Případně si o ni řekněte. Nemusíte vše zvládnou sama.

  • Nestarejte se o to, co vše musíte udělat, aby byl váš dům čistý. Věnujte se pouze svému potomkovi a tomu, co potřebuje, aby byl spokojený.

  • Spojte se s dalšími rodiči. Tito lidé mají stejné starosti a dokáží vás tak pochopit. Rozhodně nejste jediná, která si něčím podobným prochází.

V případě, že se u vás nejedná o baby blues, ale o poporodní depresi. Tedy pokud se po dvou týdnech váš stav nezlepšuje, máte problém s plněním běžných denních povinností a vkrádají se vám myšlenky na ublížení vám samotným či dítěti, pak vyhledejte odbornou pomoc. Můžete se obrátit na svého obvodního lékaře, svěřit se na gynekologicko-porodnickém oddělení nebo rovnou vyhledat specializovanou psychiatrickou péči.
 

Zdroj: webmd.com, marchofdimes.org, idph.state.il.us

Mohlo by se vám líbit