Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Pokud se bojíte, že máte poporodní depresi, nezoufejte, může jít jen o baby blues

Info ikona
poporodní deprese

Vsadíme se, že o fenoménu poporodní deprese jste už slyšela. Možná jste ale ještě nenarazila na termín baby blues, s nímž se potýká o něco více žen. Níže zjistíte, proč se o něm nemluví, jaká rizika s ním vyvstávají a jak se z něj vymanit.

Tereza Čaladi | 18. 08. 2022

Narodí se vám dítě a vy byste měla být nejšťastnější na světě. Ten pocit ale tak nějak nepřichází. Namísto toho cítíte spíše smutek, úzkost a k tomu se vám neustále hrnou slzy do očí. Může se jednat o baby blues, nebo poporodní depresi. Tyto dva termíny jsou často zaměňovány, jelikož mají mnoho společného. Největší rozdíl je v jejich časové ose a symptomech. Zatímco baby blues se objevuje pár dní po narození vašeho potomka a vyprchá zhruba za dva týdny, poporodní deprese vyvstává po několika týdnech a trvá i několik měsíců.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší člověk na světě? Bezdětná žena přes 30

Víte, že představitelka Sam ze Sexu ve městě, herečka Kim Cattrall, se z vlastního rozhodnutí nestala matkou? Ani nyní ve svých 65 letech rozhodnutí nelituje. Říká, že to pro ni byla vědomá volba, když si jako mladá herečka řekla, že chce veškerou svoji energii a čas věnovat kariéře. Odsuzujete ji za to? Můžete, připravte se ale na to, že fenomén bezdětnosti bude stále častější.
marianne.cz

Deprese po porodu se projevuje pocity beznaděje, viny, paniky a nedostatečné kvalifikace na novou roli. Ty doplňuje strach z péče o dítě, neustále přicházející obavy, vyčerpanost i neschopnost soustředit se. Tyto symptomy jsou doprovázeny fyzickými projevy jako například změnami chutí či výrazným hubnutím, nebo přibíráním. Mezi znaky baby blues patří následovné:

  • proměny nálad – v jednu chvíli jste nadšená, že jste máma, v další brečíte, protože se na to necítíte připravena;

  • vyčerpanost – nemáte chuť k jídlu a nechce se vám o sebe pečovat, jelikož na to nemáte energii;

  • pocit, že nejste ve své kůži – jste nervózní, netrpělivá, podrážděná a vše vás irituje;

  • problém s koncentrací – vzhledem k nedostatku spánku a spoustě nových úkonů se není čemu divit.

​​​​​Na vině jsou přitom fyzické i sociální změny ve vašem životě. Po porodu dochází ke snížení estrogenu a progesteronu, což způsobuje mimo jiné časté proměny nálad. U některých žen může dojít k poklesu hormonů vytvářených štítnou žlázou, což může způsobit únavu a depresi. Spánková deprivace a chudý jídelníček občas tyto pocity ještě prohloubí. Dalším odůvodněním mohou být jednoduše obavy ze ztráty vašeho života po příchodu dítěte. Člověk přeci jen přijde o svobodu, volný čas a i část sebe. Má novou životní roli a už nikdy nebude vnímán jako před ní. Což může způsobit smutek, neboli „blues“, jak je označovaný v angličtině.

Pokud jste něco podobného zažila a cítila se jako nejhorší matka na světě, bylo to zcela zbytečné. Baby blues je ve skutečnosti velice běžná věc. Potýká se s ním zhruba polovina rodiček (poporodní deprese se vyskytuje u 10 až 20 %). Ale nejenom ony. Baby blues se může objevit i u mužů. U nich se projevuje o něco později, mezi třetím až šestým měsícem po narození dítěte. Můžete jej u svého partnera zaznamenat, pokud se odtáhl a chce být více sám; je náladový, úzkostlivý či vzteklý; nic ho nezajímá, nebo se naopak příliš položí do své práce; cítí se frustrovaný, zahlcený a má problém se spánkem.

Info ikona
baby blues

Jak se s baby blues vypořádat

Baby blues obvykle odezní sám zhruba po 14 dnech. To je nejspíš také jedním z důvodů, proč není ve společnosti tolik rozebíraný. Existují však cesty, jak jít jeho zmizení naproti.

  • Spěte co nejvíce a odpočívejte, když vaše ratolest zavře oči.

  • Jezte zdravě. Vaše tělo pak bude zvládat zátěž lépe.

  • Běžte se projít. Čerstvý vzduch a slunce dokáže divy.

  • Přijměte pomoc, když je vám nabízena. Případně si o ni řekněte. Nemusíte vše zvládnou sama.

  • Nestarejte se o to, co vše musíte udělat, aby byl váš dům čistý. Věnujte se pouze svému potomkovi a tomu, co potřebuje, aby byl spokojený.

  • Spojte se s dalšími rodiči. Tito lidé mají stejné starosti a dokáží vás tak pochopit. Rozhodně nejste jediná, která si něčím podobným prochází.

V případě, že se u vás nejedná o baby blues, ale o poporodní depresi. Tedy pokud se po dvou týdnech váš stav nezlepšuje, máte problém s plněním běžných denních povinností a vkrádají se vám myšlenky na ublížení vám samotným či dítěti, pak vyhledejte odbornou pomoc. Můžete se obrátit na svého obvodního lékaře, svěřit se na gynekologicko-porodnickém oddělení nebo rovnou vyhledat specializovanou psychiatrickou péči.
 

Zdroj: webmd.com, marchofdimes.org, idph.state.il.us

Mohlo by se vám líbit

Trpíte poporodní depresí? Nejste v tom sama!

Těhotenství a následná péče o miminko je bezesporu jedno z nejšťastnějších období každé ženy. Co když však radost z dítěte vystřídají deprese a černé myšlenky o smyslu života?
marianne.cz