Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Nejhorší člověk na světě? Bezdětná žena přes 30

Info ikona
žena

Víte, že představitelka Sam ze Sexu ve městě, herečka Kim Cattrall, se z vlastního rozhodnutí nestala matkou? Ani nyní ve svých 65 letech rozhodnutí nelituje. Říká, že to pro ni byla vědomá volba, když si jako mladá herečka řekla, že chce veškerou svoji energii a čas věnovat kariéře. Odsuzujete ji za to? Můžete, připravte se ale na to, že fenomén bezdětnosti bude stále častější.

Podle dostupných zpráv souvisí rostoucí bezdětnost například s vysokými nároky, které klademe na sebe i na partnera. Stále častěji proto těhotenství odkládáme, chceme totiž dítě vychovávat v dostatečně spolehlivém a vyrovnaném prostředí. S partnerem chceme být na stejné vlně v rodičovských plánech a samozřejmě mít stabilní finanční příjem. A nesmíme zapomenout ani na vhodné bydlení, což jak vidíme, je čím dál složitější získat, tím spíše v mladém věku.

Mohlo by se vám líbit

Rodičovství jako jedna z možností

Baby boom ze 70. let je ten tam a zatímco ještě na začátku 90. let jsme brali manželství a založení rodiny jako samozřejmost, doba se výrazně změnila. Podle Českého statistického úřadu se u žen mezi 30 a 40 lety dá předpokládat 16 až 18 % bezdětných. Dospělé ženy se zaměřují na kvalitu svých vztahů, na životní naplnění například v podobě kariéry, chtějí cestovat, pečovat o své zdraví a vzhled, sebevzdělávat se… Mateřství tak představuje jednu z možných životních cest.

Mít děti je přirozené, každý je chce mít!

Normy jsou v naší společnosti tak pevné a neměnné, jakoby byly tesány do kamene, a to i přesto, že často se skutečným světem mají už pramálo společného. Představují bezpečnou polohu v jinak rychle se měnícím světě a pomáhají nám se zorientovat. Co na tom, že často už jim, jak se říká, odzvonilo. „Společnost, hlavně ta česká, by si měla uvědomit, že žena není jen matka nebo manželka, a může si žít tak, jak se líbí jí. To je v zahraničí už docela běžná realita.“ říká Nikola Šrubařová, zakladatelka iniciativy No Kidding Czech.

Info ikona
Těhotenství

Na bezdětné ženy kouká společnost skrz prsty

Bezdětnost u žen je stigma a bylo tomu tak vždycky. Ačkoliv z výzkumů přesně nevyplývá, proč společnost pobuřují zejména ženy, které nejsou matkami, jejich zkušenosti ale mluví jasně. „Nejčastějším stereotypem je asi ten, že když jsem žena, mám prostě povinnost rodit. Mezi další patří, že dokud žena neporodí, ženou vlastně vůbec není, bezdětné mají smutný a osamělý život, něco si kompenzují, nikdy nepoznají lásku, jsou smutné, nešťastné, sobecké…," doplňuje Nikola nejčastější stereotypy, se kterými se setkává zcela běžně.

Nejen svobodné rozhodnutí, ale taky zdravotní komplikace

Je potřeba vzít v úvahu, že okolo nás se nachází nemalé množství párů, které děti mít chtějí a nemohou nebo se jim v řádu několika let opakovaně nedaří otěhotnět. Podle Jana Lachety, primáře Centra reprodukční medicíny Iscare, má v současné době problém s početím každý pátý pár v České republice. Necitlivé otázky typu: „A kdy už budete mít děti?“ nebo „Ty ještě nemáš dítě, jo?“ případně „Co budeš bez dětí dělat?“ nepomáhají vůbec nikomu.

Zdroj: autorský článek, citace: Jan Lacheta, Nikola Šrubařová

Mohlo by se vám líbit