„Žijeme v době, kdy děti čelí stále větším emočním výzvám.” „Mladí mají daleko náročnější podmínky pro život.” „V dnešní době bych nechtěl být mladý.” „Taylor Swift: Popová hvězda pro svět, který se nemění k lepšímu." Cituji z článků, které jsem poslední dobou zaregistrovala v médiích.
Myšlenku, že mladá generace to má v současnosti těžké, ve svém novoročním projevu rozvinul i prezident Petr Pavel: „Uvědomuji si, jak neutěšitelné je pro vás myslet na budoucnost, kde se zdá téměř nemožné dosáhnout na uspokojivé bydlení a ekonomickou samostatnost, na budoucnost ve světě, kde se životní prostředí hroutí. Jak těžké je fungovat pod tlakem digitálního světa, který představuje nekonečný příliv informací, možností, nepřetržitou komunikaci a zároveň nároků, které na vás máme. A jaký dopad mají nejistoty současného i budoucího světa na duševní zdraví některých z vás.”
Je sympatické, že se prezident v projevu obrátil k mladé generaci a upozornil na téma duševního zdraví. Zároveň mi v hlavě hlodá otázka, jaký vliv může mít neustálé opakování vět o zhrouceném světě na duševní rozpoložení mladých lidí. Jsem přitom přesvědčena o tom, že tento „trend” vychází z toho nejlepšího úmyslu: chceme vůči mladé generaci projevit empatii a porozumění. Přesto bych nám všem ráda položila upřímnou otázku: Ulehčujeme tím mladým lidem skutečně život, nebo u nich naopak posilujeme pocit, že – slovy prezidenta - je samotná myšlenka na budoucnost neutěšitelná?