Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Proč se druhá manželství rozpadají? Na vině může být vztah s nevlastními dětmi

Do druhého manželství vkládá člověk mnoho nadějí. I přesto se tyto vztahy rozpadají. Jak je to možné? Na vině může být vztah s nevlastními dětmi.

Iva Hadj Moussa | 1. 08. 2023

Alespoň to tvrdí americká psycholožka Lisa Marie Bobby, jejíž úvahu na toto téma přinesl server cnbc.com. Právě v USA mají podle statistických údajů druhá manželství vyšší míru rozvodovosti než ta první. „Důvodem, proč druhá manželství často selhávají, je smíšená a složitá rodinná dynamika v situaci, kdy si partneři do manželství přinášejí vlastní děti,“ říká psycholožka. „Tyto vztahy tak mohou být extrémně obtížné a mohou lidi překvapit.” Zároveň tvrdí, že náročný úkol, jak skloubit dvě různé rodiny, se dá zvládnout. Chce to ale spoustu pokory a především trpělivosti.

Shrnuli jsme pro vás expertčiny tipy, které by vám mohly pomoci při vytváření fungující "patchworkové" rodiny.

Mohlo by se vám líbit

Děti a rozvod: jak zařídit, aby jím co nejméně trpěly

Pokud se s manželem rozvádíte a máte děti, pak to jistě není náročné pouze pro vás, ale i pro ně. A vy to moc dobře víte. Možná kvůli nim rozvod odkládáte. Ovšem pokud váš vztah nefunguje, pak věřte, že je pro všechny lepší ho ukončit. A dá se to udělat tak, aby to děti do budoucna nepoznamenalo. Právě to řešíme v pátém díle naší rozvodové série.
marianne.cz

1. Jasně komunikujte

Psycholožka tvrdí, že obvyklým zdrojem konfliktů bývá, když jeden z rodičů vstoupí do nového manželství a myslí si, že může zásadním způsobem změnit to, jak bude "druhé" dítě či děti vychováváno. Tento plán je velmi ambiciózní, ale v realitě naráží. Je proto dobré si na začátku říct, jaký bude základní výchovný směr, který budou rodiče vůči dětem uplatňovat. Bude jednotný? Co přesně chcete změnit? Jaká jsou pravidla, která byste si přáli dodržovat? Co je pro vás nepřijatelné a co je pro vás naprosto zásadní? Jste připraveni respektovat pravidla druhého rodiče? Přejete si, abyste jako rodina dodržovala určitý režim? Trváte například na tom, aby se při večeři všichni sešli u jednoho stolu a odložili přitom mobilní telefony? Vyžadujete, aby děti pomáhaly s domácností? Shoda na tom, jak chcete, aby vaše rodina fungovala a vyvíjela se, vám pomůže k tomu, abyste byli s partnerem na jedné vlně a předešli hádkám.

2. Stanovte si hranice

Důležité je ujasnit si, jakou roli v rodině budete zastávat. A k tomu patří vytyčení hranic. Jak moc budu zasahovat do výchovy nevlastních dětí? Co všechno jim dovolím? Co všechno po nich budu vyžadovat? O čem všem je nechám rozhodovat, a o čem budu rozhodovat sám? V jakém případě zasáhnu do jejich výchovy? A jak budu přistupovat k vlastním dětem?

Mohlo by se vám líbit

„Nemáš mi co poroučet, nejsi můj táta“ aneb Jak dětem pomoci přijmout nevlastního rodiče

Lidé se rozcházejí, scházejí, navazují nové vztahy...a to je naprosto normální. Je to ovšem daleko složitější, když v tom jsou zakomponované děti. V takovém případě člověk daleko více přemýšlí, zda do svého života, a života svých dětí, někoho pustit. A když tak učiní, tak to rozhodně není snadné.
marianne.cz

3. Přijměte svou roli

Přijmout roli nevlastního rodiče není jednoduché. Lisa Marie Bobby tvrdí, že nevlastní rodič by měl být nevlastními dětmi vnímán jako „přátelský dospělý“, nikoli jako další rodič.

„Smiřme se s tím, že vztah, který mají děti se svými vlastními rodiči, bývá z pochopitelných důvodů silnější a trvalejší,” uvádí psycholožka a dodává, že nemá smysl si lásku či autoritu vynucovat. Být nevlastním rodičem znamená i určitou pokoru a umění nebrat si věci příliš osobně. Nevlastní děti totiž mohou říkat i věci, které jsou pro otčíma či macechu zraňující. Nevyčítejte je, ale pokuste se přijmout je s klidem. Uvědomte si, že současná situace může být pro děti velmi těžká. 

4. Nečekejte zázraky

Přes všechny těžkosti a překážky se odbornice domnívá, že vztah nevlastního rodiče a dítěte může být vřelý, přátelský, příjemný a plný důvěry. Nemyslete si však, že takový vztah je zadarmo. Může trvat celé dlouhé roky, než si k nevlastnímu dítěti najdete cestu. „Zacházejte s vyženěnými či vyvdanými dětmi jako s kočkou,” používá netradiční přirovnání psycholožka. „Buďte laskaví, buďte dostupní. A nechte je, ať za vámi přijdou sami.”

Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Rodina a děti
Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií