Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Patchworková rodina a tipy pro její snadnější fungování

Když zazní slovo „patchwork“, možná si vzpomenete na speciální techniku, která skládá na první pohled nesourodé části do jednoho celku. Tímto způsobem vznikají například velké patchworkové deky. Ptáte se, jak souvisí patchworková deka s patchworkovou rodinou? Vysvětlení je jasné. Jedná se totiž o velkou rodinu složenou z několika částí, které k sobě na první pohled nepatří.

Autor: Nikola Salvetová

Patchworkovou rodinu zakládají lidé, kteří mají z předešlých vztahů děti a často si pořídí i dítě společně. Jejich vztahem tak vzniká zcela nová rodina o několika členech. Fungování takové rodiny nemusí být vždy zcela růžové. Děti si mohou zvykat na nového partnera rodiče, stejně tak na nové sourozence. Pravidla, která platila v původní rodině, mohou být pozměněna a jednotliví členové takové rodiny z toho mohou být frustrovaní. Aby byli všichni členové velké rodiny spokojení, je nutné osvojit si pár tipů, které mohou zlepšit její fungování a přispět ke spokojenosti všech členů.

Mohlo by se vám líbit

Šťastný rodič, spokojené dítě aneb Proč rodiče nesmí zapomínat na vlastní potřeby?

„Mateřská, ale rozhodně ne dovolená“ stojí u spousty žen na facebookovém profilu v kolonce profese. Mimochodem, ze všech zaměstnaneckých pozic je péče o dítě nejvíc podobná práci terapeuta.
marianne.cz

A jak zvládnout chod patchworkové rodiny?

Komunikace

Ta je ze všeho nejdůležitější. Členové rodiny spolu musí jednoduše mluvit. A to o všem. Nejen o příjemných věcech, ale zejména o těch nepříjemných. Pokud komunikace v rodině doposud nefunguje, netlačte na pilu, všechno má svůj čas. Důležité je obrnit se trpělivostí, nebrat si věci osobně a být otevřený. 

Naslouchání

Jde ruku v ruce s komunikací a úspěšná komunikace bez naslouchání nefunguje. Ačkoli se zdá být tento tip velmi jednoduchý, mnohdy jsme při naslouchání zaujatí a podstatu věci snadno nepobereme

Vlastní potřeby

Říká se, že „zazdrojovaný rodič je šťastný rodič“. Při starosti o velkou rodinu mohou rodiče jednoduše opomenout vlastní potřeby. I když je obtížné najít volný čas pro osobní zájmy, výsledný pocit stojí za to! Všechny problémy se vám budou řešit jednodušeji.

Trpělivost

Je nutné obrnit se trpělivostí. (Ne)vlastní děti se nemusí v takové rodině cítit spokojené. Netlačte na ně a buďte trpěliví. S výše zmíněnými tipy se situace jistě brzy srovná. 

Čas

Poslední tip je zdánlivě nejjednodušší, ale mnohdy je to právě čas, co schází k tomu, aby rodina společně fungovala. 

Mohlo by se vám líbit

Instagram jako nástroj vzdělávání aneb 5 profilů o mateřství, které je dobré znát

Instagram již není pouze sociální sítí, kde lidé sdílí svoje životní okamžiky pomocí fotek a videí. Stává se z něj i místo, kde se člověk může dozvědět spoustu kvalitních a podstatných informací na různá témata. Takovým tématem je i těhotenství a starost o miminko.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Jak překonat zranění a vrátit se ke sportu: Posilujte sebedůvěru při rekonvalescenci a dodržujte pár preventivních opatření

Rodina a děti
Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Jak zabavit děti v autě při dlouhé cestě na dovolenou? 8 tipů na hry a aktivity, které budou bavit celou rodinu

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch