Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Umíte dětem nastavit správné hranice?

Hranice. Tohle slovo se v poslední době skloňuje stále častěji: Uvědomit si vlastní hranice vůči světu. A pak je umět někomu dát. Vytyčit druhým ty své. Pro hodně dospělých kumšt. Jak je pak máme nastavovat svým dětem?

Mína Ondrušová | 4. 06. 2023

A že ty je setsakramentsky potřebují. Protože, jak říká jedno známé české přísloví - Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Jenže není to jednoduché. Spousta z nás zažilo výchovu přísnějšího rázu. Více povinností, méně slov, žádné debaty. Také mnohem víc „ne“ než „ano“. A tak ještě než se staneme rodiči, říkáme si, že my to budeme dělat jinak. Budeme méně přísní, více diskutující a nekonečně chápaví. Tak určitě!

Mohlo by se vám líbit

Kolik romantiky unese mateřství?

„Prožitek nevšedních událostí spojený s idealizovanými představami.“ To je definice romantiky podle Wikipedie. Jak moc je tato definice obsažena v definici mateřství? Absolutně! Ale není sexy na to vůbec pomyslet, natož o tom mluvit.
marianne.cz

Překračování hranic bez dokladů

A pak to přijde. Ve světle všedních dnů, mnohdy stereotypních, naše předsevzetí a představy vezmou za své a stanou se iluzorními. Když k tomu připočteme únavu „materiálu“, začneme se často chovat jako příslušníci členské země EU: překračujeme hranice v rámci rodičovského prostoru jen tak, mýrnyx týrnyx, bez pasu i občanky. A pak se divíme. Že je náš potomek zlobivý. Že okolí nad námi kroutí hlavu. Že nám tečou nervy.

Dospělí, už jste dospěli?

Desítky moudrých knih a bestsellerů vyšlo v posledních letech na téma Jak se naučit nastavit hranice. Tedy je jasné, že s tím máme problém i my, dospělí. Jak tedy nastavovat vyleštěné zrcadlo našim dětem, když ho sami máme trochu špinavé? Jak dokážeme být důslední sami k sobě? Jakou máme vůli? Ohýbáme ji? Co naše zásady? Obcházíme je? Kolik máme sami v sobě řádu? Dokážeme být pevní v kramflecích? Máme na děti čas? Pokud si na většinu otázek neumíme s jistotou odpovědět, nemůžeme se pak zlobit na děti, když nás neuslyší.

Američtí psychologové Henry Cloud a John Townsend píšou ve své knize Děti a hranice následující: „Vzorce chování, které si děti osvojí v prvních letech života, určují, jak budou žít jako dospělí. Pokud má dospělý člověk problém s dodržováním žádoucích hranic, pak si tento problém zpravidla nese již z dětství.“

Mohlo by se vám líbit

Jaký vliv mají na odolnost dětí jejich rodiče?

Nejdříve je třeba si říct, že každý jsme od přírody jiný. Máme jiné nadání i psychickou výbavu. Základem je, abychom nejdříve respektovali svou vlastní přirozenost i přirozenost svého dítěte. Někdo si je od narození jistý sám sebou a odolný vůči stresu, jiný naopak nejistý a potřebuje naši pomoc. Terapeutky Kristiny Baudyšové jsme se zeptali, jak na to.
marianne.cz

Následky dětských bezhraničářů

Američtí odborníci dále uvádějí typické problémy s hranicemi, které si lidé pěstují od dětství a v dospělosti za ně jen platí. Nezvládají pak následující: stanovit meze zraňujícímu chování druhých, přijmout "ne" od druhých a respektovat jejich hranice, neschopnost odkládat uspokojení svých potřeb, pokud jsou něčí potřeby urgentnější, potíže s vytvářením a důvěrných vztahů s druhými lidmi, neschopnost produktivně řešit konflikty, neschopnost přiznat a napravit vlastní pochybení, závislosti a nutkavé chování nebo neschopnost dotahování věcí do konce. Poměrně dlouhý seznam problémů, nemyslíte? 

Hranice nejsou o vyvolávání strachu

Nastavování hranic není o radikálním NE, ani o nekonečném besedování nad každodennostmi. Není o vyvolávání strachu, řevu a následných pocitech viny na straně rodiče. Hranice je tenká červená linie mezi jedním a druhým člověkem, v tomto případě, mezi rodičem a dítětem, díky které dochází k ovlivňování obou světů mezi sebou.

Hranice děti potřebují a jsou pro ně přímo žádoucí. Potřebují znát od nás rodičů terén, vzdálenost, ve které se mohou pohybovat. Jsou k tomu zapotřebí dvě pravidla. Děti musí jasně vědět, co od nich, my rodiče, očekáváme a jaké budou následky, pokud dítě dohodu poruší. Hranice se vývojem a dospíváním různě proměňují, posouvají a s nimi roste i míra zodpovědnosti za ně. Na nás, rodičích, je, abychom děti vedli nejen k zodpovědnosti za vlastní činy, ale i ke kuráži a samostatnosti. Tím přispějeme velmi výrazně k tomu, že z nich vyrostou zralí lidé, kteří se budou umět za sebe i druhé postavit, a kteří nebudou tápat. A budou vědět, kde je jejich místo na slunci.

Mohlo by se vám líbit

Chcete mít šťastné dítě? Nechte ho zažívat negativní emoce

Klíčem k výchově šťastného dítěte je umožnit mu být nešťastným. To jsou závěry dětské psycholožky Tovah Kleinová z Kolumbijské univerzity. Proč si stojí za tímto zdánlivě paradoxním výrokem?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Proměny
Dědictví, nebo noční můra? Byt po babičce prošel šokující proměnou

Dědictví, nebo noční můra? Byt po babičce prošel šokující proměnou

Zábava
Tarotové karty na týden od 17. března 2025: Berani se stáhnou do ústraní, Blížence čeká úspěch

Tarotové karty na týden od 17. března 2025: Berani se stáhnou do ústraní, Blížence čeká úspěch

Proměny
Pryč s osmdesátkovým designem: Byt na pražském sídlišti prošel neuvěřitelnou změnou

Pryč s osmdesátkovým designem: Byt na pražském sídlišti prošel neuvěřitelnou změnou

Proměny
Fascinující proměna stoleté kuchyně: Rustikální styl a vzkříšené původní dlažby

Fascinující proměna stoleté kuchyně: Rustikální styl a vzkříšené původní dlažby

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit