Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Konflikty ve vztazích mohou být prospěšné aneb Jak se správně hádat

Info ikona
vztahová terapie

Hádání je zdravé, pokud víte, jak na něj. My to pro vás zjistili od Markéty Šetinové a Kateřiny Sodomkové z Institutu Moderní láska.

Tereza Čaladi | 7. 10. 2022

Hádky jsou něco, co do vztahů jednoduše patří a čemu se nelze vyhnout. Takže pokud vám někdo někdy hrdě tvrdil, že je úplně skvělé, že se s partnerem nehádají, nejspíš to nebylo tak růžové, jak se mohlo zdát. Tímto tématem se zabývaly v Institutu Moderní láska socioložka, psychoterapeutka a jeho zakladatelka Markéta Šetinová spolu s mediátorkou a odbornicí na komunikaci Kateřinou Sodomkovou na svém webináři.

Podle nich jsou hádky dobré zejména z toho důvodu, že pomáhají posouvat vztah, jelikož pomáhají spoustu věcí vyléčit, vyřešit a dobře nastavit. Nic nemůže být neustále dokonalé a jakmile se přejde z fáze zamilovanosti, kde je vše ideální, do vztahu jako takového, začnou jednoduše vyvstávat určité oblasti, kde partneři narážejí. A to může být cokoliv – například kde bydlet, jak si zařídit interiér, kam dát postel a podobně. Hádky tyto věci pomáhají pojmenovat a řešit. A to se neděje pouze v rané fázi vztahu, ale neustále, jelikož se lidé pořád vyvíjejí a objevují se tak nové výzvy, kterým je potřeba čelit. Hádky umožňují především žít s partnerem autentický vztah a ukazují vám, že vám na vás vzájemně záleží, jelikož se chcete společně posouvat, snažit se. Důvodů, proč je dobré se hádat, je mnoho, o čemž jsme ostatně mluvili v nedávném článku. Je však potřeba „dělat to správně“, jinak mohou mít hádky opačný účinek.

Mohlo by se vám líbit

Jak se tedy správně hádat

Někdy se může stát, že se dostanete doprostřed hádky, aniž byste chtěli. Můžete mít pocit, že se jedná o úplnou hloupost, třeba že tomu druhému vadí, kde je umístěna solnička a pepřenka, ale ve skutečnosti se za těmito věcmi schovává něco jiného. Roli zde hraje frustrace, nálada, pocity, emoce, problémy mimo vztahy...a k tomu všemu je potřeba být pozorní a hledat, odkud hněv pramení. Zde je několik tipů, jak na to.

  • Držte se pouze jednoho tématu a přítomnosti

U hádek je důležité, abyste byli v přítomnosti, tedy nevytahovali například něco, co se stalo před 5 lety. Teď řešíte tento jeden konkrétní a aktuální problém a toho je potřeba se držet. Je snadné na něj nabalit několik dalších, ale potom se už hůře budete dobírat k nějakému řešení.

  • Naslouchejte si

V dnešní době k nejvíce hádkám dochází z toho důvodu, že se lidé neposlouchají. Což může být zapříčiněno stresem, sítěmi, technologiemi a dalšími věcmi, které způsobují, že je člověk roztěkaný. Proto si například i vypněte telefon a zkuste vašemu partnerovi skutečně věnovat veškerou vaši pozornost a snažit se ho pochopit. Což ve volném překladu znamená neodpovídat si v hlavě hned na jeho argumenty.

  • Mluvte neutrálním jazykem

Buďte opatrní s popisnými slovy. Obviňování toho druhého tady úplně nepomůže, jen ho to zraní. Přitom může dělat něco, co vám vadí, aniž by o tom sám věděl. Nedělá to naschvál. Takže namísto obvinění, že „zase nechal svítit na chodbě“ zkuste říct „dneska se svítilo na chodbě, když jsem přišel/přišla z práce“.

  • Nezapomínejte, že vaším cílem je posunout se

Všechny konflikty nejdou vyřešit, dle výzkumu doktora Johna Gottmana dokonce většina z nich nelze vyřešit. Vy byste se ovšem měli pokusit vyřešit ty, co jdou, a u těch, co nejdou, najít nějaký kompromis. Proto je skutečně nutné vyjadřovat vaše potřeby a přání. Netrucovat, nemlčet a neobviňovat toho druhého. A zároveň vyjednávat. Ne se stáhnout a spokojit se s něčím, o čem víte, že vám v budoucnu bude vadit, jenom proto, že už se vám to nechce rozebírat.

  • Zaveďte „pravidlo stopky“

S tím může souviset i následující „pravidlo stopky“, tedy stanovit si nějaký signál, když v hádce potřebujete pauzu. Tohle není hra o čas, vy chcete dojít k nějakému objasnění a vyvození. Je tedy v pořádku, když se na chvíli zastavíte, půjdete se třeba projít, promyslíte si, co chcete říct a pak budete v řešení konfliktu pokračovat s chladnou hlavou.

  • Pamatujte, že cílem hádky není vyhrát

Velmi důležité tu je uvědomit si, že cílem není vyhrát a srazit vašeho partnera na kolena, ale uzavřít konflikt tak, aby byly v nejlepším případě spokojené obě strany. Nejhezčí tečkou tak je po hádce upřímná a autentická omluva.

Když se naučíte „dobře hádat“, sníží se frekvence a intenzita hádek. A váš vztah tak může být mnohem klidnější.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku