Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Rozhovory

BÁRA BASIKOVÁ: Děti znamenají víc než vyprodaná Lucerna

Info ikona
Bára Basiková

Stojí pevně nohama na zemi a je tak upřímná, až mám během rozhovoru pocit, že si povídám s kamarádkou. Bára Basiková (58) patří mezi umělce, kteří svou slávu neprožívají. Možná i proto během pandemie neváhala a našla si práci mimo obor. Dělala pomocnou sílu v domově důchodců a v dětském domově. Taky začala psát a z jejího blogu na podzim vznikne knížka.

Promotion
Promotion
Karolína Peřinová | 30. 09. 2021

Autorka: Veronika Jonášová

Našemu rozhovoru jste dala trochu impuls sama, když jste se ozvala šéfredaktorce Monice a vzpomněla si na článek, který o vás a jedné vaší dceři vyšel v Marianne v srpnu 2004. Byl hodně o mateřství, proto bude hlavním tématem našeho rozhovoru. Tehdy jste se fotila s dvanáctiletou dcerou Aničkou. Jak na tu dobu vzpomínáte? 

Tu dobu si vybavuji přesně. Bylo to rok před tím, než mě opustil můj druhý manžel. Byly jsme s dcerami semknuté. Mně už totiž to manželství nefungovalo, a o to víc jsem přilnula k dětem a ony to vycítily. V tu dobu jsme spolu byly pořád, hodně jsme cestovaly, chodily po památkách, do divadla. Dcery mě celý život držely už jen tím, že byly a že mi dělaly radost. Mám s nimi velmi blízký vztah. 

Ten vztah je zcela jiný, než jste měla se svou maminkou. O traumatech z dětství jste otevřeně veřejně mluvila. Jaká byla vaše maminka? 

Moje máma neuměla moc dávat najevo city, nebyla tak vůbec vychovaná. Měla mě v osmnácti, nechtěla mě a celý to začalo prostě blbě. Ale nemám jí to za zlé, ona za to nemohla. Taky jsem byla pořád za něco bitá, vůbec nechápu, jak může někdo vztáhnout ruku na dítě! Co já jen dostala výprasků za špatné známky ze školy! Máma se mi taky smála za to, že zpívám. Pořád mi říkala, že na mě nikdo není zvědavej a že na mě určitě nikdo nečeká. Ale když jsem to dokázala, přišla si pokaždé pro lístky.

Řekla vám někdy, že je na vás pyšná? 

Nikdy. Tohle moje máma nikdy nevyslovila. To neuměla. Nikdy mě nepochválila ani mi nikdy neřekla, že mě má ráda. Ona byla takhle prostě vychovaná. Zpětně ji chápu. Byla prostě nezralá a podle mě sama nevěděla, co se sebou, natož s dítětem. I proto jsem se těšila na vlastní děti, a až to udělám všechno jinak. 

Jak jste děti vychovávala?

Liberálně. Demokraticky. S dcerami jsme vždy měly velmi otevřený vztah a bavila jsem se s nimi úplně o všem. Byly skvělé. Třeba o jejich pubertě jsem vůbec nevěděla. Dospívaly v době, kdy mě opustil můj druhý manžel. Byla jsem tehdy psychicky na dně a ony mě podržely. I když jsem před nimi nikdy nic neventilovala. Kdybych je neměla, nevím, jak bych dopadla. Druhý rozvod jsem nesla moc zle. 

Všechny rozchody jste nesla těžce? 

Asi nejhůř jsem vnímala poslední rozvod s Petrem, toho jsem měla totiž ze všech svých mužů nejradši. Když náš vztah skončil, tak jsem...

...celý rozhovor, kde se například dozvíte, jak Bára prožívala těhotenství v pozdějším věku, najdete v ŘÍJNOVÉ MARIANNE.

Info ikona
Říjnová Marianne
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion