Přejít k hlavnímu obsahu
Rozhovory

ROZHOVOR: Za roušku na obličeji se mi Britové vysmějí, říká Češka žijící v Londýně

Jak Velká Británie bojuje proti koronaviru?

Premiér Boris Johnson dlouho hovořil o vybudování kolektivní imunity, vládní opatření byla minimální a testy podstupovali pouze lidé, kteří už byli v nemocnici. Přístup Velké Británie ke koronaviru byl až do pondělí 23. března velmi laxní. Přečtěte si tedy rozhovor s Alexandrou Barákovou, který vznikl den před přijetím nových opatření. 

Velká Británie přistoupila k otázce koronaviru poměrně svérázně. Překvapil tě postoj vlády?
Pamatuji si, když jsem v práci četla, že Česko uzavřelo své hranice. Všichni kolegové se na sebe podívali stylem: “To je trochu předramatizované, ne?” V tu chvíli mi ale došlo, že je potřeba se nákaze postavit, protože postupuje rychlostí skryté laviny, kterou nevidíme. Brity znám jako přehnané preventisty a byla jsem docela v šoku, jak pomalu se tvorba opatření táhla. 

Takže jsem v úzkosti zpovzdálí sledovala, jak celá Evropa jedná efektivně a proaktivně a Anglie to vše odsouvá, aniž by si uvědomovala následky, které postihnou 65 milionů lidí. Myslím, že pomalé tempo přinese následky, které budou ještě mnohem horší. Stále se to tu bere na extrémně lehkou váhu. Všichni se vymlouvají a hledají důvody, ale proaktivně se do pomoci příliš nezapojují.

Jak na téma koronaviru reagují Britové? Stojí za premiérem?
Překvapivě ano. Borise momentálně všichni poslouchají. Na ulici ale nelze dodržovat doporučený odstup. Navíc všichni chodí bez roušek či jiné ochrany obličeje. Borisovi se tak splní to, co očekával - že zemře 20 000 lidí a mladí lidé se záměrně nakazí, aby si “vypěstovali” novou imunitu. Jenže premiér si možná neuvědomuje, že všichni tito mladí lidé mají rodiče, prarodiče, se kterými jsou v úzkém kontaktu. A právě pro tuto křehkou skupinu může být vir smrtelný. 

Školy byly uzavřeny teprve před několika dny. Jsou ještě nějaká další opatření proti šíření koronaviru?
Teprve dva dny zpátky nám uzavřeli kavárny, hospody, bary, kulturní prostory a restaurace. Davy se tak přesunuly z hospod na trávníky. Dá se říct, že mnoho Britů opatření ignoruje. O víkendu byly ještě otevřené trhy. Jediné, co se změnilo, že stánkaři nosili rukavice. Kavárny zavřeno neměly, jen vydávaly kávu do jednorázových “take away” kelímků.

Trhy
Takto vypadaly víkendové trhy v St. Albans. Zdroj: Alexandra Baráková

V České republice je povinnost nosit roušku či jinou ochranu úst. Jak je to v Británii? 
Kdybych si teď v Anglii vzala masku, zbijou mě. Problematika gangové kultury je tu velká a jakmile lidé vidí něco, co neznají, tak se bojí. V tom lepším případě vás někdo jen s hrůzou v očích pozoruje, někdo si šušká a ukazuje a někdo se vám nebojí do obličeje říct, abyste šli domů a nikoho neinfikovali. V tom horším případě na vás křičí, chodí schválně za vámi, fotí si vás na mobil, dokonce jsem slyšela, že se nebojí ani plivat. Doufám, že se to během několika dní rapidně změní, jinak bude nákaza naprosto nevyhnutelná a zdravotnický systém zkolabuje. Vir se ještě ani nedostal na vrchol nákazy, která má přijít na konci května, a už teď zdravotníci prosí BBC, aby ukázala jejich vysílení.

Rouška
Alex si přesto roušku pořídila. Zdroj: Alexandra Baráková

Jak o koronaviru informují tamní média?
Byla jsem ohromená, když jsem slyšela BBC říkat, že roušky nefungují. Je to z důvodu, že se Britové bojí nedostatku roušek a tohle je jejich strategie. Nechat lidi raději doma, než přiobjednávat další roušky. Všude se po brexitu šetří a ekonomika Británie je jako na horské dráze. Média si upřímně mnou ruce. Koronavirus je téma, které všichni sledují a skrze které lze manipulovat se společností. Momentálně se přes média Britové přemlouvají, aby přestali hystericky vykupovat supermarkety, toaleťáky a zůstali doma. 

Hovoří média o tom, jak k ochraně před koronavirem přistupují jiné státy Evropy?
Řekla bych, že teoreticky ano, ale v mezích. Nic s Anglií raději nesrovnávají. Jsou to právě Evropané žijící v Anglii, kteří mají mnohem rozsáhlejší informace, neboť sledují zprávy i ze svých domácích zemí. Jinak vláda jen všem říká, aby si myli ruce po dobu zpívání “Hodně štěstí, zdraví” dvakrát za sebou a vyhnuli se jakémukoliv shromažďování.

A co sociální média?
Těší mě kreativita, která je teď na sociálních sítích vidět. Všichni se zdají být mnohem propojenější a inovativnější v tom, jak získat sledovanost, protože všichni jsme u monitorů a displejů přilepení. Vymýšlejí se nové kurzy, online semináře a vzdělávací hodiny. Stejně tak se momentálně vyvíjí systém pro studenty, kterým byla zrušena maturita a další důležité zkoušky, které se musí psát fyzicky na místě.  

Jak je to se zásobováním? Dělají si Britové zásoby? 
Britové momentálně vykupují toaletní papír, těstoviny, mouku, vajíčka a konzervy. Také tu jsou otevírací doby pro seniory, ale nikdo věkové kategorie nekontroluje. Všichni spoléhají na vstřícnost a toleranci ostatních, ale ta se bohužel málokdy děje. Nikdy jsem takovou apokalypsu nezažila, a to ani před silvestrem. Britové také vykupují nesmyslné věci jako arašídové máslo, sprej proti molům nebo opalovací krém. 

Takže jsou obchody prázdné?
Ano, vše se zdá být totálně vyprodané. Konzum v kombinaci s prevencí je v Anglii rozsáhlým koníčkem, takže Britové shromažďují vše na časy “co by - kdyby”. Všechny poličky zejí prázdnotou a dominují jim vylepené štítky s prosbou, aby si lidé dvakrát promysleli, zda danou věc opravdu potřebují. Myslím, že se jedná také o paniku spojenou s brexitem. Mezi Brity se totiž šušká obava, že k dostání nebude nic čerstvého (alespoň za přijatelnou cenu), co bude dovezeno ze zahraničí např. melouny, borůvky nebo třešně. 

Obchod
Obchody zejí prázdnotou. Zdroj: Alexandra Baráková

Myslíš si, že je britský zdravotnický systém připraven na velký počet pacientů s pozitivním testem na koronavirus?
NHS - státní zdravotnická služba si tu po několik let buduje obrovskou reputaci. Všichni ji buď opěvují, nebo naopak nenávidí. Je přístupná pro všechny, ale zároveň je její čekací doba velmi nevyzpytatelná. Když chcete zavolat akutně záchranku, pětkrát se vás zeptají, jestli je to opravdu potřeba. Média NHS opěvují a všem připravenost garantují. Lidé symbolicky dávají svíčky do oken, aby vyjádřili respekt ke všem zdravotníkům. Děsí mě ale fakt, že vir ještě není na svém vrcholu a už teď jsou na sociálních médiích videa, ve kterých vyčerpaní zdravotníci s brekem prosí média, aby informovaly veřejnost o dodržování pravidel hygieny. 

Nepřemýšlela jsi o návratu do České republiky?
Letenku jsem měla zabookovanou měsíce dopředu, aniž bych věděla, jak nákaza bude velká. Po uzavření hranic jsem ale neměla na výběr. Letenky se mi ihned zrušily a já bych nerada vystavovala svou rodinu nákaze. Upřímně mi to zlomilo srdce. Je to psychicky náročné být odstřižená od rodiny a přátel. Kdo ví, co se během této izolace může stát, aniž by to mělo s koronavirem něco společného a já nebudu moci přijet, nebo jiným způsobem pomoct. Přála bych si, aby to netrvalo dlouho.

Říkala jsi mi, že jste pravděpodobně prodělali lehčí formu koronaviru. Jak se nemoc projevuje? 
Tím, že pracuji v muzeu a galerii, jsem vystavena veřejnosti. Můj snoubenec zase jezdí každý den vlakem a metrem do Londýna a pracuje ve finančním sektoru, kde mají pravidelné meetingy s klienty z celého světa. Takže bylo jen otázkou času, kdy koronavirus chytneme. Měli jsme lehce zvýšenou teplotu, ale neskutečně těžké plíce - jako byste každou hodinu uběhli maraton. Nekašlali jsme, ale byli jsme docela vyčerpaní. Kdo ví, klidně to mohlo být změnou počasí, ale nechtěli jsme to riskovat a vystavit naše kolegy nebezpečí. Je těžké nemít přístup k testu. Jenom hádáme, zda to koronavirus byl, nebo ne. 

Proč jste neměli přístup k testu?

Když máte podezření a symptomy, tak zavoláte na linku zdravotnické služby. Tam se s vámi ale odmítají bavit, dokud nemáte teplotu alespoň 38 stupňů. Povětšinou vám pouze doporučí, abyste dva týdny zůstali doma. Bez testu. 

Co ti dneska udělalo radost? 
Obrovskou radost mi udělalo krásné počasí. Po dlouhé době přichází do Anglie teplo. Venku mám pocit, že se příroda regeneruje a ptáci se vrátili i vzduch se pročistil. Přílet divokých hus do parků je oficiálním symbolem anglického jara. Také je bezva, že korona propojuje komunity víc než jindy. Celá naše ulice si vytvořila WhatsApp skupinu sousedů, kde se všichni vzájemně podporují a ptají se, jestli někdo něco nepotřebuje. Včera jsme se všichni domluvili, že až to vše přejde, uzavřeme celou ulici a uděláme si street party, ze které bychom chtěli udělat pravidelnou tradici.

ČTĚTE TAKÉ: 5 drobností, kterými můžeme přispět ke zlepšení situace

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rozhovory
Držitelka Thálie Klára Jelínková: Ve čtyřiceti se mi tančí lépe než ve dvaceti, mladé tanečnice učíme sebevědomí

Držitelka Thálie Klára Jelínková: Ve čtyřiceti se mi tančí lépe než ve dvaceti, mladé tanečnice učíme sebevědomí

Rozhovory
Anna Julie Slováčková o dospívání: Teenageři si zaslouží větší pochopení, každý by měl zkusit terapii

Anna Julie Slováčková o dospívání: Teenageři si zaslouží větší pochopení, každý by měl zkusit terapii

Zábava
Tarotové karty na týden od 16. prosince 2024: Lvi půjdou do konfrontace, Ryby se proberou

Tarotové karty na týden od 16. prosince 2024: Lvi půjdou do konfrontace, Ryby se proberou

Chaty a chalupy
Vyřazené železniční vagóny v havarijním stavu přestavěli na útulné chatky

Vyřazené železniční vagóny v havarijním stavu přestavěli na útulné chatky

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit