Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Cestování: Kde se rodí řeka, aneb cesty k pramenům

Není lehké hledat a najít prameny všech českých řek. V případě Labe, Metuje nebo Vltavy je to pro výletníky jednoduché, ale co Ohře nebo Lužnice?

Jana Kantorová | 17. 05. 2023

TEXT: LIBOR HRUŠKA 

Krajina Čech je plná pramenů a studánek, jimiž se křišťálově čistá voda dere z podzemí na povrch. Vedle těch bezejmenných, kterých je tolik, že je lze těžko spočítat, existuje i pár význačných. Vyvěrají v lázeňských střediscích, na poutních místech, a především ve vrcholových partiích hor, odkud se pak vydávají na cestu, při které se postupně proměňují v největší české a moravské řeky. Silné toky zná většina našinců dobře, ale nezajímavá není ani cesta proti jejich proudu tam, kde nabírají na síle – k pramenům. 

Galerie: Zpátky k pramenům... řek
Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Verše mistra Santiniho

Jeho stavby jsou už tři staletí ozdobou měst, vesnic i otevřené krajiny. Od západních Čech až po jižní Moravu. Řeč je o geniálním barokním architektovi Janu Blažeji Santinim-Aichelovi.
marianne.cz

Jak je vlastně dlouhá? 

Určit přesné místo, kde ta či ona řeka začíná, není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Mnohé vodní toky mají v mapách zakresleno pramenů hned několik. Příkladem může být v severních Čechách Ploučnice. Ta ústí do Labe v Děčíně a hydrologové se dodnes nemohou shodnout, jaká je přesná délka jejího toku. Některé údaje hovoří o 106 kilometrech, jiné řece šest kilometrů přidávají. Proč tak velký rozdíl? Záleží na tom, který z jejích dvou pramenů si kdo vybere. Známější je ten níže položený, jenž se nachází mezi Janovým Dolem a městečkem Osečná. V nadmořské výšce 390 metrů tu uprostřed luk vyvěrá několik pramenů, které z romantických tůněk stékají do rybníka u Jenišovského mlýna. Za druhým, trochu opomíjeným pramenem Ploučnice je třeba vystoupat o několik set metrů výš, až na jihozápadní svah Ještědu. Balvany obložená studánka čeká na turisty v lese nad vsí Hoření Paseky

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Čechách: Divočina za humny

Za panenskou divočinou člověk nemusí cestovat přes půl světa. Pralesy, v nichž příroda dostala naprostou svobodu, se ukrývají i v českých horách.
marianne.cz

Smetanovy flétny 

„Skladba líčí běh Vltavy, začínaje od prvních obou praménků – chladné a teplé Vltavy, spojení obou potůčků do jednoho proudu, pak tok Vltavy v hájích a po lučinách, krajinami, kde zrovna se slaví veselé hody. Při noční záři luny rej rusalek, na blízkých skalách vypínají se pyšně hrady, zámky a zříceniny. Vltava víří v proudech Svatojánských, teče v širokém toku dále ku Praze, Vyšehrad se objeví, konečně mizí v dálce v majestátném toku svém v Labi,“ tak krátce popsal svou ódu na řeku Vltavu hudební skladatel Bedřich Smetana.

Velmi známý úvod, který obstarávají dvě příčné flétny, symbolizuje právě prameny obou horských říček, které se stékají u osady Chlum. Smetana se skutečně inspiroval na Šumavě, paradoxně ne v místech, kde se rodí Vltava, ale o pár kilometrů dál, na úplně jiné řece. Skladatel pobýval u svého přítele na Čeňkově pile, kde se na soutoku Vydry s Křemelnou vzniká Otava. Ale zpátky k ‚matce všech českých řek‘. Studená Vltava do Česka přitéká z Bavorska, Teplá pramení na svahu Černé hory v nadmořské výšce 1172 metrů a dřív se také nazývala Černý potok. Právě tady, nějakých pět kilometrů od Kvildy, je umístěn symbolický pramen celé Vltavy. Jedná se o kamennou studánku, do níž je voda svedena dřevěným potrubím. Skutečných pramenů je ale více a nacházejí se vysoko v nepřístupném terénu. Dříve tu poutníci mohli nabrat nové síly v chatě U pramenů Vltavy, kterou dal v letech 1922 až 1923 postavit Klub československých turistů. Jednalo se o jednu z prvních chat klubu na Šumavě, definitivně zbourána byla v dobách železné opony roku 1953. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Jára Cimrman tady všude byl

Jméno českého génia Járy Cimrmana poprvé zaznělo v Československém rozhlase 16. září 1966. Od té doby se z něj stal fenomén. Cimrman byl dramatik, pedagog, umělec a vynálezce, ale též vášnivý cestovatel. Kudy vedou jeho stopy?
marianne.cz

Na střeše Evropy  

Třetí nejdelší řeka Česka – Morava, pramení pod vrcholem Králického Sněžníku. To ale není jediný důvod, proč je 1423 metrů vysoká hora na česko-polské hranici pro hydrology zajímavá. Masivu Sněžníku se přezdívá ‚střecha Evropy,‘ neboť tudy prochází hlavní evropské rozvodí. Voda odtud odtéká nejenom do Černého moře – tam ji odvádí přes Dunaj právě řeka Morava – ale i do dalších dvou moří, Severního a Baltského. Potůček vytékající z kamenného přístřešku je sice oficiálním pramenem Moravy, dalších kandidátů je tu ale všude okolo víc než dost. Řeka nabírá sílu z desítek studánek a místní horalové s oblibou tvrdí, že pramenů Moravy je jako dnů v roce. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování po Česku: Třebíč aneb Ve městě tří kápí

Řeka Jihlava rozděluje město Třebíč na dvě podobně velké části. Většina turistů míří na levý břeh, kde se nacházejí památky zapsané v seznamu UNESCO. I pravý má ale co nabídnout – opravený větrný mlýn nebo kolonii takzvaných baťovských domků.
marianne.cz

Z Labské louky do moře  

Ani další z pramenů na českých a moravských horách není třeba dlouze představovat. Pramen Labe patří spolu s vrcholem Sněžky k nejnavštěvovanějším koutům Krkonoš. Nachází se na náhorní plošině Labská louka, kde kromě jediného českého veletoku ústícího do Severního moře v Hamburku pramení také říčka Mumlava známá mohutným vodopádem. Také vody Labe musí překonat výrazný terénní zlom a z Labské louky padají několik desítek metrů do Labského dolu. V 19. století byla nad vodopádem postavena menší nádrž, s jejíž pomocí mohl být při nedostatku vody ještě umocněn zážitek z pohledu na vodopád. Na starých fotografiích tak tento div přírody působí ještě monumentálnějším dojmem než dnes. Ochranáři turistickou atrakci později zakázali, stopy po nádrži se ale pod Labskou boudou zachovaly dodnes. O vlastnictví Labské louky se v minulosti vedly spory mezi českou a slezskou šlechtou a právě pramen Labe byl klíčem k jejich rozřešení ve prospěch české strany.

V září roku 1684 podstoupil tehdejší královéhradecký biskup Jan František Kryštof z Talmberka namáhavou cestu na hřebeny Krkonoš, aby vysvěcením pramene získal okolní pozemky pro svoji diecézi. Ten krok do budoucna určil, kudy povede zemská hranice – pramen i velká louka připadly českému království. Hřebenová studánka a její okolí prošly během staletí několika proměnami. Nejvýraznější se uskutečnila v roce 1968, kdy výtvarník Jiří Škopek u pramene vytvořil kamennou zeď, kterou ozdobil erby českých a německých měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká. I nejznámější český říční pramen je pouze symbolickým začátkem toku. Skutečné prameniště se ukrývá pár set metrů od něj mezi klečí. Tam je vstup zapovězen. I příroda potřebuje soukromí

Mohlo by se vám líbit

Cestování (nejen) pro samotáře: Na samotě u poustevníka

Končící zima svádí k rozjímání a toulkám ztichlou zimní krajinou. Rozloučit se se sněhem. Zkuste se vydat na pouť po místech, kde v meditaci, osamocení a odříkání našli svůj vnitřní klid zbožní poustevníci i další podivínští samotáři.
marianne.cz

V Rakousku i v Česku 

Od pramene k ústí do Vltavy měří Lužnice 208 kilometrů. Tři čtvrtiny jejího toku vedou malebnou jihočeskou krajinou. Na horním úseku se klikatí rakouským venkovem. Do Česka Lužnice přitéká nad Novou Vsí. Ne každý ale ví, že to nejsou její první kilometry na našem území. Česko-rakouskou hranici překračuje potůček jménem Lainsitz kousek pod svým pramenem v Novohradských horách. 

Na prvním českém úseku se nachází i malinká přehrada Kapelunk nebo též Kapelníkův rybník. Jedná se o splavovací nádrž, která pomáhala regulovat hladinu vody při splavování dříví. Pár kilometrů odtud najdete i pramen řeky. Nachází se na západním svahu hory Eichelberg, v nadmořské výšce 970 metrů. Nejlepší přístup je sem z vesnice Karlstift. Turistickou atrakcí je také studánka zvaná Český pramen Lužnice, kterou v 90. letech minulého století do současné podoby upravili žáci z třeboňského rybářského učiliště. Tento falešný pramen najdete nedaleko vsi Pohoří na Šumavě. 

Mohlo by se vám líbit

Cestování o samotě aneb Jednoduchý způsob, jak poznat sami sebe

„Po vystudování univerzity by měl člověk několik let bloudit sám po Evropě,“ říkal Jan Amos Komenský, který sám procestoval velkou část Evropy. Já to udělal také. Navštívil jsem sedmnáct evropských zemí. Sám. Díky cestování jsem našel novou cestu k sobě i k ostatním. Chcete vědět, jak z dovolené dostat víc než jen fotky na Instagram či Facebook, opálenou kůži a vzpomínky na hlavní turistické atrakce?
marianne.cz

Dvanáct kamenů 

Bavorská tisícovka Schneeberg měla kvůli rozhledu, který poskytuje její vrchol, od nepaměti strategický význam. Strážní věž tu byla postavena už v 15. století a pozorovatelnu tu za studené války vybudovala i německá armáda. Pro turistu přicházejícího z Čech je nejvyšší hora pohoří Smrčiny významná z jiného důvodu – na jejích svazích pramení řeka Ohře. Pramen je obložen dvanácti nahrubo otesanými žulovými balvany, na nichž jsou vytesána jména českých i bavorských obcí, jimiž Ohře protéká, a které se finančně podílely na úpravě tohoto místa. Jde o Weißenstadt, Marktleuthen, Cheb, Kynšperk, Sokolov, Loket, Karlovy Vary, Rybáře, Klášterec, Kadaň, Žatec a Postoloprty. K úpravě pramene došlo roku 1923 z iniciativy města Cheb. Proto má toto město větší kámen než ostatní obce. Ohře ve skutečnosti vyvěrá kousek výš v lese. Tohle místo bylo před sto lety vybráno z praktických důvodů – je lépe dostupné než opravdové prameniště. 

Mohlo by se vám líbit

10 cestovatelských destinací, které si v roce 2023 říkají o pozornost

Češi asi vždycky budou nejčastěji jezdit do Egypta, Chorvatska nebo Spojených arabských emirátů. To ale neznamená, že mezi stálice neproniknou další, zatím tolik neokoukané destinace. Jaké se stanou hitem v tomto roce?
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • K romantickému prameništi Ploučnice vede naučná stezka z nedalekého městečka Osečná.  
  • Ploučnici se přezdívá česká Amazonka. Její vody se klikatí ve stovkách meandrů a člověk tu může snadno ztratit cestu.  
  • Pověrčiví turisté do studánky pod Černou horou házejí mince. Při pravidelném čistění se zde nacházejí peníze z celého světa. 
  • V roce 2004 dostal symbolický pramen novou ochránkyni. Je jí socha Vltavy od řezbáře Davida Fialy. 
  • Oficiální pramen řeky Moravy se nachází pod vrcholem Kralického Sněžníku, kolem vedou turistické trasy i naučná stezka.  
  • Dál po proudu leží na Lužnici krásná historická města, jako je například Bechyně.  
  • Zhruba kilometr od pramene rozehrává potůček jménem Labe nádherné divadlo. Náhorní plošina se prudce láme a voda se řítí ze skalisek dolů do údolí. Labský vodopád je vysoký přes třicet metrů. 
  • Podobu okolí pramene Labe výrazně ovlivnil Jiří Škopek, malíř, grafik, restaurátor, keramik, ilustrátor a tvůrce betlémů. Rodák z Velimi u Kolína prožil většinu života ve východních Čechách, přesněji v podhůří Krkonoš a Orlických hor.  
  • Na podzim roku 2015 se návštěvníkům pramene Ohře naskytl smutný pohled. Kvůli suchému létu zůstala kamenná studánka bez vody. Řeka sama však nevyschla a voda se záhy vrátila i sem. 
Mohlo by se vám líbit

Cestovatelská bylinková mapa světa

Cestovat můžete různými způsoby. Třeba se vydat za zajímavými bylinkami. Jsou mimořádné – vůní nebo účinkem, ale hlavně tím, že spokojeně vyrostou i uprostřed českých polí, luk či ve vaší zahradě. Stačí zamířit do pořádně vybaveného zahradnictví a můžete si svět přinést rovnou domů.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Máte rádi román Babička? Vydejte se do Ratibořic, kde vás její socha přivítá s otevřenou náručí

Cestování
V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

V podzimní přírodě objevujeme vzácné doupné stromy: Kus Amazonie na Moravě

Cestování
Kvíz: Zrádci na Křivoklátě: Odhalte, co je skutečnost nebo fikce a zjistěte, kolik toho o slavné pevnosti víte

Kvíz: Zrádci na Křivoklátě: Odhalte, co je skutečnost nebo fikce a zjistěte, kolik toho o slavné pevnosti víte

Cestování
Kvíz: Otestujte své znalosti a zjistěte, jak dobře znáte tajemství českých hradů a zámků

Kvíz: Otestujte své znalosti a zjistěte, jak dobře znáte tajemství českých hradů a zámků

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit