Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

5 míst, kam v ČR vyrazit na výlet: Tady se bude líbit malým i velkým!

Inspirace na výlety není nikdy dost, proto jsme pro vás připravili pětici míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Některá jsou vhodná spíše pro dospělé a větší děti, jiná potěší hlavně malé výletníky. Stačí si jen vybrat…

Jana Bitalová | 18. 04. 2024

Za přírodou, historií i pohádkami – v Česku máme mnoho možností, kde strávit hezký čas s rodinou, partnerem nebo kamarády.

Kroměříž neboli Hanácké Athény

Kroměříž láká na historii i zábavu, která potěší celou rodinu. Leží ve Zlínském kraji a v roce 1997 byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky. Navíc jsou místní Arcibiskupský zámek a Květná i Podzámecká zahrada zapsané na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Vnitřními prostory zámku prochází několik prohlídkových tras, které návštěvníky zavedou do dvou knihoven, soukromých apartmánů arcibiskupů i bohatě zdobených sálů, přičemž jeden z nich se objevil v oscarovém filmu Amadeus od Miloše Formana. Nenechte si ujít ani romantický park Podzámecká zahrada, která byla založená už před více než 600 lety.

V zrcadlovém bludišti na Velkém náměstí se pobaví malí i velcí. Možná vás překvapí, jak moc dokážou odrazy poplést zrak a svést bloudícího ze správné cesty. 

Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se nachází v okrese Šumperk (Olomoucký kraj) a její součástí je uměle vytvořené jezero s rozlohou 15,4 hektarů, které slouží jako přečerpávací horní nádrž pro vodní elektrárnu. Pohled na tuto třpytící se plochu je kouzelný, protože leží na vrcholu zarovnané hory Mravenečník, kde byla vyhloubena obrovská jáma. Stavba jezera začala v roce 1978, ale provázelo ji několik přerušení, a tak byla dokončena až o osmnáct let později. Od té doby však voda koluje pod povrchem země, a to dvěma 1,5 kilometru dlouhými soustavami trubek. Její hloubka přitom místy dosahuje až 26 metrů. 

K jezeru se dostanete pěšky i na kole po 8 kilometrů dlouhé asfaltové cestě. Vjezd autem je možný jen se speciálním povolením. Pokud chcete nahlédnout přímo do fungování elektrárny, pak si musíte prohlídku objednat. Zjistíte na ní, jak vše v podzemních prostorách pracuje, navštívíte dolní a samozřejmě také impozantní horní nádrž, ke které vystoupáte do nadmořské výšky 1 350 metrů nad mořem.

Info ikona
Dlouhé stráně.

Babiččino údolí

V Ratibořicích strávila dětství a rané mládí spisovatelka Božena Němcová. Její otec Johann Pankl zde sloužil jako štolba přímo u vévodkyně Kateřiny Zaháňské a matka Terezie byla pradlenou. Místní zámek není rozsáhlou stavbou, ale letním, respektive původně loveckým sídlem. Postaven byl v roce 1708 namísto hospodářského dvora. V rámci prohlídek navštívíte společenské i soukromé prostory, které svým vybavením připomínají právě dobu, kdy zde pobývala vévodkyně Zaháňská. Zámecký park zase přímo vybízí k procházce. Uvidíte tady desítky druhů jehličnatých i listnatých stromů, a to včetně vzácných památných sekvojovců obrovských, které jsou přes 42 metrů vysoké a 160 let staré. 

Kolem mlýna a mandlu od zámku dojdete ke starému bělidlu, tedy stavení, kam za rodinou přijela knižní babička. Světnice je zařízená dobovým vybavením a ukazuje, jak lidé kdysi žili. Přímo za bělidlem romanticky zurčí Viktorčin splav. Zajímavostí je, že Božena Němcová ani její babička v domku ve skutečnosti nikdy nežily. Spisovatelka zde pouze se svými dětmi strávila léto roku 1844. Panklovi bydleli v tmavém bytě panského dvora, který je hospodářskou částí zámeckého areálu. Babička Barunky zde s nimi nepobývala, žila s mladší dcerou a poté dokonce z Ratibořic odešla, nejdříve do Dobrušky a poté do Vídně, kde zemřela.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Dětství Boženy Němcové je záhadné. Zjistěte proč a zkuste kvíz o Babičce

Božena Němcová vykreslila venkov našich předků ve své nejslavnější knize Babička s podtitulem Obrazy venkovského života. Čerpala přitom ze vzpomínek na vlastní dětství, které ale nebylo tak idylické jako Barunčino a je plné otazníků.
marianne.cz

Staré Hrady

První písemná zmínka o tvrzi je z roku 1340, a to v závěti Arnošta ze Staré. Jeho syn tady později vybudoval kamenný hrad, jehož pánové se v průběhu let měnili, byl prodáván i se stával součástí věna. V roce 1573 začala přestavba v renesanční zámek, který opět přecházel na různé majitele, kteří se ale čím dál méně věnovali péči o něj. V roce 1945 došlo na zestátnění a v 60. letech málem k demolici. V roce 2007 ho koupili manželé Sukovi a už za rok byl otevřen pro veřejnost.

Uvnitř si zvolíte z pěti prohlídkových okruhů (nebo je zkombinujete): Zdravosvět a Dračí království, Zámecké pohádkové sklepení, Čarodějná bestyjola, Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou a Hradní pohádková půda. Okruh Zdravosvět a Dračí království je vhodný hlavně pro mladší děti. Návštěvníci s pohádkovým průvodcem potkají dračího prince Zdrávokaze, skřítky ovocňáky a saláťáky i obyvatele Bonbónového království. 

Prohlídka je vtipná a průvodce neustále děti podněcuje ke spolupráci, díky čemuž se opravdu nenudí. Na audienci je přijme také dračí královský pár, král Rozumbraďák XVI. a královna Starostlinda spolu s dcerami Lajdalínou, Trajdalínou a Rozcaplínou. V zámeckém sklepení jsou pohádkové domácnosti. Navštívíte třeba čerty i rodinu vodnického krále Škebly II., obra Zelijáše, zimního krále Mínuse Celsiuse IV. a sluj draka Třífrňáka. Expozice jsou doplněné světelnými a zvukovými efekty, kdy postavy k návštěvníkům promlouvají.

V čarodějné bestyjole se potěšíte se zvířátky, a to ovečkami a beránky, králíky, morčaty, pávy, slepicemi, bažanty, hrdličkami a perličkemi. Hradní půda je domovem čaroděje Archibalda a jeho kolegyň čarodějnic, různých strašidel a skřítků. 

Zvíkov

Zvíkov je jednoznačně jedním z českých hradů, které vypadají doslova jako z pohádky. Postaven byl totiž na skalnatém výběžku s příkrými svahy, který obtéká vodní nádrž Orlík. První zmínka o hradu je datována k roku 1234, nicméně podle historiků tady musel stát již dříve. Když v roce 1597 dělníci prováděli stavební úpravy na nejstarší části hradu, měl je podle pověsti vyděsit zlý duch. Tomu se později začalo říkat Zvíkovský rarášek. Uvnitř hradu si prohlédnete archeologické nálezy, sklepení, místnosti a sály s historickým nábytkem i malbami. Prohlídka končí kaplí ze 13. století.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Cestujeme po Česku: Kutná Hora nabízí historické památky, umění, přírodu i vyžití pro děti. Je proto ideálním cílem pro výlet!

Kutná Hora je oblíbeným turistickým cílem, který láká historickými památkami, možnostmi pro zábavu i přírodou. Vyrazte i vy do města, které se kdysi málem stalo hlavním.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Během patnácti minut učinili životní rozhodnutí a koupili chatu v Krkonoších

Během patnácti minut učinili životní rozhodnutí a koupili chatu v Krkonoších

Cestování
Nevšední zážitek s nádechem minulosti: Objevte Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Nevšední zážitek s nádechem minulosti: Objevte Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Cestování
Chvilky v tropech i nekonečná inspirace na skalku: Botanická zahrada v Teplicích rozhodně stojí za návštěvu

Chvilky v tropech i nekonečná inspirace na skalku: Botanická zahrada v Teplicích rozhodně stojí za návštěvu

Cestování
Kvíz: Zajímavosti o České republice. Odhalíte pravdivá a chybná tvrzení?

Kvíz: Zajímavosti o České republice. Odhalíte pravdivá a chybná tvrzení?