Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Příroda: Jak se žije u rybníka

Řada rybníků v Česku pamatuje první vojenské mapování 1764 až 1783. Už tehdy byly katastrálně zapsány, plné vody, fungovaly a kolem i v nich to žilo! Přesněji halasilo...

Jana Kantorová | 10. 12. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Tahle umělá vodní plocha je dílem člověka. Potřeboval stojatou vodu, kde se dají chovat ryby, kam se mohou vydat jeho husy, kde se může zchladit on, ale i věrný pes. Rybník představoval též přirozenou zásobárnu vody v čase sucha i ochranu proti velké vodě (také ohni) a krajinotvorný prvek. „Jan Lucemburský nařídil, aby každá ves měla rybník, návesný, tedy návesníček,“ připomíná Ing. Jan Hrubý, vodohospodář-historik. „Jednalo se o obecní rybník, zprvu někde i jakousi louži, z níž se brala voda při požáru, kde se plavil a napájel dobytek, husy, kachny... Časem se tam chovaly ryby. To není rybniční idyla u lesa,“ míní inženýr. Dlužno dodat, že mocensky podpořil vznik rybníků až Karel IV., který velel stavům i královské komoře „pilně stavěti rybníků, aby království naše české hojnost ryb a vodních par mělo...“ Zde hrála roli ekonomika. U těch zarostlých v lukách, lesích, které jsou navíc i starší, byla příčinou vzniku obrana. Chránily hrady, tvrze i kláštery. 

Galerie: Bohatý život v českých rybnících
Mohlo by se vám líbit

Příroda všemi smysly: Sto vůní lesa

Na splíny je nejlepší pohyb, klidně pouhá procházka. A vede-li lesem, o to lépe. Lesní vůně zaručí terapeutický úspěch takřka stoprocentně! Zajímavé je, že les voní stále svěže, pohodově, optimisticky... byť v každou roční dobu jinak.
marianne.cz

ROMANTIKA V RÁKOSÍ 

„U klasického rybníka v přírodě to v létě doslova rachotí! Nejvíce slyšet jsou žáby v době páření. Vzít za to umějí všechny druhy skokanů, ropuchy, ale i rosničky, pokud tam jsou,“ říká lesník Lukáš Vanický. Podvečerní žabí projevy znějí doslova jako živá debata či konference. „O další hluk se starají ptáci, a to nejen čeřením vody při přistávaní na hladině. Vodu umí rozšplouchat i lyska černá, která doslova běhá po hladině,“ míní lesník. Volavka dokáže rozčísnout ticho výkřikem a čáp klasickým klapáním zobáku. To zdaleka nejsou všichni, kdo u rybníka „mluví“! Tu při přeletu zabzučí vážka, která je kolem vody jako doma, tu bojovně zapiští komár či moucha... a pak se ozve plesknutí do vody. To když po té mouše vyskočí ryba, lapí ji a s potravou se kolem stavidla vrací do hlubin rybníka. Pokud člověk na břehu v klidu zavře oči, lépe uslyší, jak v té směsici zvuků šumí za větru listy vrb, šelestí rákosí nebo šustí stébla travin, přes která se vydávají na cesty brouci. A sem tam padnou na krovky! U lesních či v lukách zdánlivě opuštěných rybníků a rybníčků to prostě intenzivně žije. A také kvete! Ač má dnes pojem rybník svou jasnou právní definici, existují rozličné typy... 

Mohlo by se vám líbit

Příroda plná zajímavostí: Zvířecí meteorologové

Kohout, rosnička, vlaštovky a mnohá další zvířata instinktivně vycítí změny počasí. Pozorujte v přírodě jejich chování. Prozradí vám, zda se blíží déšť, nebo jestli bude celý den slunečno.
marianne.cz

NAPUŠTĚNÝ A VYPUŠTĚNÝ 

Rybniční oázy mají různá zásobení vodou; „nebeské“ napájí přítoky vod z dešťů či tajícího sněhu. Ty říční či potoční řeky a potoky a jsou průtočné či regulovatelné. Kdo by neznal k tomu určené stavidlo, hráz, přepad? Kdo někdy neviděl, jak se rybník odbahňuje, čistí? Pravda, to se týká víc jen těch chovných. Ale i u nich můžou růst blatouchy, kosatce, puškvorce a běhat po jejich hladině vodoměrky nebo si sem tam „kraulovat“ užovky. A za večerů po horkém dni takový rybník nejen krásně voní, ale na dálku i chladí. À propos, o prvních rybnících se u nás mluví už v Kosmově kronice a v souvislosti se šlechtou. Ta měla šanci je stavět. 

Mohlo by se vám líbit

Příroda: Hra na lásku s ‚drsňačkou‘

Jedinou básní K. H. Mácha zakonzervoval mezi našinci vizi, že hrdlička je pták symbolizující lásku. Od doby, kdy v Máji ‚hrdliččin zval ku lásce hlas‘, funguje zmíněný pták jako synonymum jemných citů. Za něžnou vizáží je ale v reálu skryt energický živočich, který umí i seknout a v páření city moc neřeší.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestování
Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestujeme po Česku: Vydejte se do Hořic za sladkými trubičkami, sochami i výlety

Cestování
Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Cestování
Cestujeme po Česku: V Poděbradech načerpáte síly, ať už potřebujete klid, nebo sport

Cestujeme po Česku: V Poděbradech načerpáte síly, ať už potřebujete klid, nebo sport