V novém Kingdom Come vedou cesty Jindřicha ze Skalice na Trosky: Na hrad zřejmě zamíří i jeho fanoušci
Návštěvnost hradu Trosky a také města Kutné Hory se zřejmě v nové sezóně mnohonásobně zvýší díky české videohře Kingdom Come: Deliverance 2, které se za necelých 24 hodin od vydání prodal milion kopií.
Vítěznou hrou loňského ročníku největšího světového veletrhu videoher Gamescom v německém Kolíně nad Rýnem se českým tvůrcům podařilo porazit světovou elitu. Hra Kingdom Come: Deliverance 2 má obrovský úspěch a ačkoli je v prodeji teprve od druhého únorového týdne, trhá rekordy. Je zasazena do krásného a nebezpečného světa střední Evropy v 15. století a zaměřuje se na realitu této doby. Příběh kováře Jindřicha, který se rozhodl pomstít smrt svých rodičů, se odehrává na několika skutečných historických místech.
Po Sázavském klášteru je na řadě Český ráj a Kutná Hora
Až o pětinu zvýšená návštěvnost Sázavského kláštera, který se objevil v prvním dílu Kingdom Come: Deliverance, naznačuje, že při obrovském úspěchu „dvojky“ lze očekávat návštěvnický boom v Kutné Hoře i na hradě Trosky a v jeho okolí. Kutná Hora chystá dvojici prohlídkových tras inspirovaných videohrou. První z nich bude samoobslužná s třicítkou zastávek a využitím speciální aplikace. Ve druhé prohlídkové trase (pro dvacetičlenné skupiny), nazvané Odhalte mincmistrovo tajemství, povede prohlídka s průvodci v kostýmech centrem Kutné Hory. Zhruba pětihodinový program bude zahrnovat i různé aktivity a úkoly provázané s hrou, včetně ražby grošů nebo středověké hostiny. Chystá se také aplikace pro tradiční stezku po mlýnech mezi Kutnou Horou a Malešovem, víkendová úniková hra Kingdom Come: Experience a další. A chystají se i Trosky: v přípravách letošní návštěvnické sezóny se počítá s komentovanými večerními prohlídkami i speciálními akcemi v hlavním letním období, zasazenými do doby, v níž se Kingdom Come: Deliverance 2 odehrává.
Kousek z historie impozantního hradu Trosky
Spojení unikátního skalnatého útvaru sopečného původu a zbytků hradu (založeného přibližně mezi roky 1380 až 1390) je velmi působivé. Silueta Trosek je jednou z dominant Českého ráje a s hradem i jeho okolím je spojena řada pověstí a tajemství. Zakladatel hradu, tehdejší majitel panství Čeněk z Vartemberka, využil přirozené obranné vlastnosti čedičových skal. Na hřebenu mezi oběma vrcholy založil vnitřní hrad s obytnými paláci a na vrcholu obou skal pak nechal vybudovat obranné, ale zároveň obytné věže. Na nižším, nazývaném pro jeho rozložitější vzhled Baba, stávala šestiboká dvoupatrová stavba, přístupná z paláce ze severní strany. Na vyšším a štíhlejším vrcholu nazývaném Panna stával palác obdélníkový, původně třípatrový, v jehož prostoru byla prý i hradní kaple. Vznikl hrad s velmi účinným obraným systémem, a to včetně způsobu zásobování. Během let hrad střídal majitele (jedním z nich byl i král Václav IV.) i funkce, ale nikdy nebyl dobyt, odolal i husitům. K husitskému dobývání se vztahuje i jedna z pověstí o vzniku jmen věží: údajně husité dobyli západní věž, zatímco východní, stejně jako celý hrad, odolala. Na základě toho nepokořená dostala jméno Panna a protější Baba.
Baba a Panna: věže nad tajnými chodbami s pokladem
Jedna z pověstí o jménech věží vypráví o dvou příbuzných, znepřátelených kvůli moci nad hradem (jiná verze říká, že spor byl o víru). Na Babě žila Markéta, vdova po Otovi starším z Bergova (za jeho časů probíhalo i husitské dobývání), na Panně bydlela Barbora, její vnučka. Do celého kraje se ozývaly jejich nesmiřitelné hádky. Také se traduje, že podzemí hradu ukrývá tajné chodby a jeskyně a podzemní jezírko. Ale i poklad z Opatovického kláštera, údajně zde ukrytý Otou z Bergova, který v roce 1415 klášter vyloupil. Další možný poklad souvisí s časy, kdy se hrad s pomocí lsti ocitl ve vlastnictví loupežníků, vedených rytíři Šofem a Švejkarem (kolem roku 1437 nebo 1438). Jejich horda měla na dvě stovky ozbrojených lupičů. Ti v kraji rozsévali hrůzu a strach až do roku 1444. Trosky prožily mnoho zajímavých i dramatických chvil. Sláva mocného hradu ale skončila v roce 1559 s novým majitelem, Jindřichem ze Smiřic. Smiřičtí si přestavěli v reprezentativní a pohodlné sídlo nedaleký hrad Skálu (dnes Hrubou Skálu) a z něj spravovali kraj. S nimi sem přišel významný hospodářský rozkvět a období klidu a míru. A co čeká Trosky v roce 2025? Hrad je pro návštěvníky otevřený od 1.dubna do 31. října, a to včetně Velikonoc a podzimních prázdnin. A letos se díky slavné videohře připravuje na sezónu s ještě větší náloží akcí a překvapení pro příchozí.
- Zdroj článku
-
autorský článek, hrad-trosky.cz, games.tiscali.cz