Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Cestujeme po Česku: Kutná Hora nabízí památky, umění, přírodu i vyžití pro děti

Kutná Hora je oblíbeným turistickým cílem, který láká historickými památkami, možnostmi pro zábavu i přírodou. Vyrazte i vy do města, které se kdysi málem stalo hlavním.

Jana Bitalová | 15. 04. 2024

Středočeská Kutná Hora leží asi 70 kilometrů od Prahy a její historie je spjata hlavně s těžbou stříbra, které tady bylo objeveno nejspíš už na konci 10. století. V roce 1300 Václav II. udělil místním hornickým osadám horní zákoník a zanedlouho sem byla přesunuta centrální mincovna. V hrádku Vlašský dvůr se razily groše, což z Kutné Hory udělalo významné a bohaté město. 

Galerie: Kutná Hora má krásnou atmosféru.

Místo mnoha památek v UNESCO

Ikonickou památkou je chrám svaté Barbory, jehož stavba začala v roce 1388. Stojí v sousedství Jezuitské koleje, v níž sídlí Galerie Středočeského kraje, která nabízí umění i herny pro děti. 

Vynechat byste rozhodně neměli ani Vlašský dvůr s přilehlým parkem, České muzeum stříbra a středověký stříbrný důl. Přístupný je i pro děti, a to od 6 let. Jeho prostory jsou ovšem stísněné a rozhodně nejsou vhodné pro osoby trpící klaustrofobií. Pokud ovšem tyto potíže nemáte, do dolu se vypravte a alespoň z malé části si představte, jak těžkou práci museli horníci vykonávat.

Trochu děsivou památkou je pak kostnice ve spodní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kde jsou uloženy ostatky zhruba 40 000 obětí morové rány, která na kutnohorsko padla v roce 1318, a husitských válek. Unikátní je kosterní výzdobou, například kosterním lustrem a erbem z různých typů kostí.

Vytvořte si originální suvenýr

Výborné jídlo vaří třeba ve staročeské restauraci V Ruthardce, která sídlí v domě se stovky let dlouhou historií. Přiléhá k němu nádherná zahrada plná vzrostlých rostlin, kde si své občerstvení vychutnáte na čerstvém vzduchu a děti si pohrají na pískovišti. S nimi také můžete vyrazit do kavárny Kafírnictví, v níž jsou připravené různé kreativní aktivity, včetně zdobení keramiky. Vypálenou v peci si ji za pár týdnů vyzvednete nebo vám ji personál kavárny pošle domů. Kromě zajímavé zábavy a dobrot tak získáte suvenýr z Kutné Hory, jaký nikdo jiný nemá.

Projděte se po Královské cestě

Údolí Vrchlice potěší všechny milovníky přírody. Trasa začíná u Vlašského dvora, odkud po červené turistické značce pokračuje k říčce. Kromě krásného prostředí si tady užijete pohled na portrét spisovatele Jaroslava Vrchlického, který je vytesaný do skály, i výhled na Kutnou Horu. Po cestě projdete přes kamenný most a podíváte se na vodní mlýny, u nichž trávil čas Josef Kajetán Tyl. Dostanete se až k Velkému rybníku, odkud se po modré turistické trase vrátíte zpět do města.

Mohlo by se vám líbit

Cestujeme po Česku: Čapkovo letní sídlo vás přenese do minulosti i krásné přírody

Dotkněte se minulosti na místě, které měl rád spisovatel Karel Čapek. Ve Strži u Staré Huti na Dobříšsku navštívíte jeho letní sídlo, kde je dnes památník tohoto slavného umělce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Užijte si den na farmě! Máme pro vás šest tipů, kam vyrazit za venkovskou pohodou

Cestování
Cestujeme po Česku: V Poděbradech načerpáte síly, ať už potřebujete klid, nebo sport

Cestujeme po Česku: V Poděbradech načerpáte síly, ať už potřebujete klid, nebo sport

Cestování
KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

KVÍZ: Krása a rozmanitost české přírody. Vyzkoušejte, jak dobře ji znáte

Cestování
Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova

Vídeň: Město hudby, kultury, historie a oslnivého koutku venkova