Přejít k hlavnímu obsahu
Cestování

Ze starého nádražního skladu v Řevnicích vzniklo unikátní kulturní centrum

Kdysi opuštěný a chátrající nádražní sklad z 19. století v Řevnicích se díky citlivé rekonstrukci stal živým kulturním centrem, které místní znají jako „Dřevák“. Tato proměna je skvělým příkladem, jak může stará průmyslová budova získat úplně nový život, aniž by ztratila původní charakter a genius loci místa.

Nikola Zatloukalová | 21. 03. 2025

Příběh Dřeváku začal v roce 2010, kdy se nádražní sklad stal majetkem města Řevnice. Zchátralá stavba na první pohled nevypadala slibně, ale ředitelka místní Základní umělecké školy v ní viděla potenciál, který ostatním unikl. Začala zde pořádat výstavy, koncerty a taneční vystoupení, a ukázalo se, že prostor dřevěné haly, kdysi určený pro skladování, nabízí unikátní atmosféru pro kulturní akce. 

Galerie: Dřevák v Řevnicích

Architektura s respektem k historii 

Hlavní výzvou rekonstrukce bylo zachovat velkorysý a jednotný prostor původní dřevěné stavby a zároveň vybudovat potřebné zázemí jako toalety, sklad, kuchyňku či kancelář. Architektka Šárka Sodomková ze studia Sodomka Sodomková Architekti přišla s originálním řešením – zázemí umístila převážně mimo hlavní stavbu do repasovaných lodních kontejnerů. Tím nejen že zachovala autenticitu stavby, ale zároveň vytvořila vizuální odkaz na dopravní historii místa. Kontejnery stojí samostatně vedle budovy a svou konstrukcí i materiálem kontrastují s původní dřevěnou halou. Jejich barevný trapézový plech připomíná železniční vagóny, které projíždějí kolem, zatímco zaoblená okna kontejnerů evokují detaily interiéru vlaku. Každý kontejner je barevně jedinečný, což oživuje prostor a přináší do něj dynamiku. Uvnitř kontejnerů je použita borovicová překližka, která vytváří útulnou atmosféru a příjemně kontrastuje s technickým vzhledem jejich exteriéru. 

Mohlo by se vám líbit

Chátrající skvost znovu ožil: Jak architekti vdechli nový život domu Johanna Ungera

Budovu Johanna Ungera, stavitele, který se výrazně podepsal na znojemské architektuře přelomu století, se rozhodli zrekonstruovat architekti z ateliéru ORA. Čas se zde nezastavil, ale byl shovívavý a dům chátral do krásy.
marianne.cz

Nový vstup jako moderní dominanta 

Výrazným prvkem nové podoby Dřeváku je repasovaný lodní kontejner, který tvoří vstupní prostor a menší galerii. Zde se návštěvníci mohou občerstvit v malém baru nebo posedět na galerii, odkud je výhled do hlavního sálu. Tato moderní vložka je dokonalým příkladem propojení historické stavby a současného architektonického přístupu. V Dřeváku je kladen důraz také na udržitelnost. Dešťová voda ze střechy se využívá pro zavlažování okolních záhonů, zatímco dřevem do nového krbu zásobují stavbu obecní lesy. Nový krb je obložený ocelovým plechem, který esteticky navazuje na industriální charakter místa. Díky venkovním rampám, které fungují zároveň jako místa k sezení, se Dřevák stal nejen oblíbeným místem pro kulturní akce, ale i pro setkávání a komunitní život místních obyvatel. 

Kulturní tepna města 

Dnes je Dřevák neoddělitelnou součástí života v Řevnicích. Kromě výstav a koncertů se zde konají také sousedská setkání, bazary, svatby či besedy. Díky umístění vedle vlakového nádraží a naproti regionálním autobusovým spojům se místo stalo přirozeným bodem setkávání i mimo pořádané akce. Citlivá rekonstrukce nejenže zachránila chátrající budovu, ale vytvořila prostor, který posiluje komunitní život a je významným centrem kultury v regionu. Díky tomuto projektu vzniklo v Řevnicích místo, které inspiruje a láká návštěvníky ze širokého okolí a představuje ukázkový příklad toho, jak staré industriální budovy mohou dostat zcela nový smysl a význam. 

Autor projektu: Šárka Sodomková, Sodomka Sodomková Architekti (www.sodomka-architekti.cz)

Čtěte také: Vyrobený ze starého kontejneru a nepotřebuje elektřinu ani vodu: Češi postavili geniální domov uprostřed divočiny

V létě 2020 se Vojtěch Valda se svým bratrem Václavem pustil do stavby zcela soběstačného domu z námořního kontejneru. Jejich experiment dopadl na jedničku a dokázali zařídit dokonalé pohodlí uprostřed přírody.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Cestování
Stezka v oblacích a visutý most: Zažijte Dolní Moravu z ptačí perspektivy

Stezka v oblacích a visutý most: Zažijte Dolní Moravu z ptačí perspektivy

Cestování
Zubrnice: Navštivte skanzen, kde voní minulost a jezdí starý vlak

Zubrnice: Navštivte skanzen, kde voní minulost a jezdí starý vlak

Cestování
Mladí utíkají před Velikonocemi: Kufr místo pomlázky, letenka místo mazance

Mladí utíkají před Velikonocemi: Kufr místo pomlázky, letenka místo mazance

Cestování
Mandloňové sady v Hustopečích: Moravský unikát, který musíte vidět

Mandloňové sady v Hustopečích: Moravský unikát, který musíte vidět

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + LOPATKA DEWIT + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + LOPATKA DEWIT + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit