Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Bydlení: V náruči lesní roubenky

Info ikona
Roubenka

Chalupu, která je hned po otevření dveří „obejme“ a bude hýčkat v zimě i v létě, hledali Klára a Karel tři roky. Vlídné stavení kousek od obce Chřibská jim zkřížilo cestu náhodou. Právě tam získali svůj... vejminek.

Jana Kantorová | 2. 08. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Oba milují Prahu, kde žijí. Stejně milují přírodu, hory, ale odstěhovat se proto trvale na Klářino rodné Děčínsko nechtějí. Situaci řešili šalamounsky – koupili chalupu u Českého Švýcarska

Praktičtí romantici. Klára s Karlem vidí v chalupě místo, kam mohou zvát rodinu, přátele a kde je všem fajn. Když tu ale nejsou, slouží objekt k radosti jiných

Galerie: Roubenka, která si vás hýčká
Mohlo by se vám líbit

Kterak parta nadšenců z Podještědí zachránila starou roubenku v osadě Trávníček

Za císaře pána tu fungoval hostinec rodiny Beranových, takže parta mladých lidí sdružených ve spolku zvaném Dubáci měla celkem snadnou volbu jak s domem poté, co ho opraví, naložit.
marianne.cz

Jak to začalo... 

„Rozhodli jsme se s přítelem pořídit v mém rodišti chalupu. Funkční, hned k užívání, starou, hezkou, nezničenou,“ popisuje své představy před sedmi lety Klára Honzíková. Když se začátkem roku 2018 zdálo, že takový domek k mání není, dali zoufalému hledání stop. V červenci přišla Kláře esemeska od bratra, v ní snímek chalupy jménem Vejminek a věta: Kupte ji! „Tak jsme ji koupili,“ směje se Klářin partner Karel Mařík. Takhle jednoduché to ovšem nebylo, ale ledy se hnuly a začala do sebe zapadat správná kolečka. „Chalupa nás okouzila, navíc jsme zjistili, že její majitel vlastní o kus dál v Chřibské restauraci, kde my dva měli první rande!“ líčí nadšeně Klára. Tím bylo rozhodnuto. Partnery oslovil styl objektu, jeho poloha i louka nad ním. A nejvíc to, že jim Vejminek do týdne patřil. „Pak se sice roztočil tříměsíční kolotoč papírování, financování, ale to pro nás bylo už příjemné,“ přiznává Klára. První léto si roubenku užívali sami, zařizovali ji, všelijak vylepšovali. 

Mohlo by se vám líbit

Splněný sen každého nomáda: chata na kolech. A navrhli ji Češi!

Vychází z archetypu klasické chaty, ale je moderní, energeticky soběstačná a má vlastní SPZ. Zaparkovat ji můžete kdekoli, kam s ní dojedete. Vejde se do ní v pohodě celá rodina a navrhli ji čeští designéři!
marianne.cz

Poetika a ekonomika  

Touha mít své zázemí na polosamotě u lesa má malé háčky. Klára je manažerka, Karel podnikatel; oba v rámci náročné práce hodně cestují a zatím nemůžou i z časových důvodů chalupu týden co týden zkrášlovat a opravovat. K tomu, aby jí dali definitivně elegantní podobu a v té ji udrželi, potřebují finance, proto se nakonec rozhodli Vejminek pronajímat. „S tím jsme počítali. Nemovitost musí člověka těšit, nevysávat. Já na chalupě rád cokoli spravím, vyrobím, ale chci si také odpočinout a užít výhled z louky nad ní. Ten tu mám nejraději,“ dodává Karel s tím, že chalupu pojali tak, aby dělala radost i ostatním, čímž si na sebe a své vylepšení přivydělá. Jinak by si ji dovolit nemohli. „Hodně sem jezdí naši kamarádi, o prázdninách mladí lidé s dětmi i babičkami a dědečky. Rodiny tu tráví víkendy, oslavují narozeniny,“ míní Klára a doplňuje, že řada rekreantů se vrací. Jsou z chalupy paf, vyzařuje pro ně to, co pro majitele – útulnost a pohodu. Že do vlastního nemohou kdykoli, sympatický pár neřeší. „V době, kdy má chalupu někdo rezervovanou, určitě neobcházíme se slzami kolem, nedožadujeme se vstupu! Máme radost, že se líbí i jiným,“ tvrdí Klára. Pro sebe si pravidelně rezervují dny v zimě. Především na sv. Martina, kdy se pak z Vejminku line vůně pečené husy. 

Mohlo by se vám líbit

Zbavte se stresu v přírodě: Užívejte život na chatě nebo chalupě

Toužíte po klidném místě, kde si můžete odpočinout od ruchu města? Pokud vás láká relaxace, příroda a odpočinek od denního stresu, může být nákup chaty či chalupy ta pravá volba. Které lokality pro chaty právě letí a které už jsou dávno pasé a proč? A jak svůj sen o vlastní chalupě nejlépe financovat? A jak to teď vlastně chodí s pronájmy rekreačních objektů?
marianne.cz

Náš hrad na důchod? 

Zda se sem nastěhují na důchod, je pro milovníky města záludná otázka. „Spíš ne,“ zamýšlí se Karel. Vyřeší to až čas. Zatím se ještě musí popracovat na zahradě a okolí vysněné roubenky. „Určitě si tu chceme v budoucnu užívat výletů do okolí. Ale v Praze máme zázemí, kamarády,“ přidává Klára, která má na Vejminku zamčenou jedinou skříň. „O šaty se nedělím,“ rozesměje se spolumajitelka chalupy, kterou si lze rezervovat přes platformu Amazing Places. 

Mohlo by se vám líbit

Místo, kde budete dýchat omamnou vůni právě sušeného sena a naslouchat ptačímu zpěvu

Nejen romantické duše, které milují poznávat Česko ať už na kole, pěšky či na koňském hřbetu, je třeba pozvat do pohostinného kraje pod Pálavou, který vedle vína nabízí i jiná místa, kde vás ani nenapadne být neustále online.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Velká světnice v přízemí, kde se vaří i jí, hraje nebo odpočívá. Ač jsou v patrech krásné pokoje, právě ona všechny přitahuje jako magnet. 
  • Citlivá moderna není tabu. Novodobě jsou pojaté koupelny, z části pokoje i kuchyně. Důkaz, že staré může se současným ladit a vzájemně se podpoří. 
  • Chvilkový odpočinek i společné diskuse, hraní karet, čtení. Na lákavé centrum světnice se vejde i deset přátel.  
  • Historické věci získali Karel s Klárou od svých babiček, proto k nim mají blízký vztah. I sami si však shánějí staré stylové artefakty, které dotvářejí interiér.  
  • Hrací koutek ve více než stoletém Vejminku s původním základem dokazuje, že děti jsou vítány. Stejně domácí mazlíčci. První zmínky o stavení jsou z roku 1843.  
  • Dřevěné doplňky se objevují v ložnici i v koupelně, pasují tam a krásně voní – historií i přírodou. Nejbytelnější jsou trámy a podlahy. 
  • V podkroví i mezipatře se nádherně spí. To potvrzují nejen majitelé. A je tu všude obrovský klid, i na zahradě při grilování. 
Mohlo by se vám líbit

Proměna zchátralé půdy v romantické podkroví

Pavel se svým partnerem Robertem už sedm let opravuje prvorepublikovou vilku ve Staré Huti u Dobříše. Loni přišlo na řadu podkroví, které za pouhých sedm týdnů proměnili v romantickou ložnici s pracovním koutem. A nechybí ani postel pro jejich milované ohaře!
marianne.cz
Zdroj článku