Přejít k hlavnímu obsahu
Chaty a chalupy

Dobrodružné bydlení: Domov, kde tradice žije

Před víc než dvěma desetiletími se Petra a Petr Burianovi přestěhovali do téměř tři století starého domu, který průběžně rekonstruují podle aktuálních potřeb rodiny.

Jana Kantorová | 15. 06. 2023

TEXT: Eva Všetíčková  

Na dobu, kdy se nastěhovali do domu po manželových prarodičích ve vsi nedaleko Velké Bíteše, vzpomíná Petra Burianová dnes už s úsměvem: „V záznamech jsme našli, že tu stál již v 17. století a kdysi býval součástí jednoho z největších zdejších statků. Časem z něj zůstala jen stodola, dvůr, zahrada a dům. Když jsme sem s manželem přišli, prarodiče už nežili a dům téměř dvacet let nikdo neobýval. Vlhkost sahala do půlky zdí, střecha byla nahnutá a všichni nám říkali, abychom dům radši zbourali.“ To ale mladí manželé nechtěli. Nastěhovali se sem a pustili se do rekonstrukce.  

Galerie: Venkovské bydlení plné přírody
Mohlo by se vám líbit

Chalupa na Prachaticku, která díky zápalu paní domu rozkvétá vně i uvnitř

Po vlastní chalupě toužila Martina Sertlerová a její muž Petr dlouho. Když našli nedaleko Prachatic stoletou roubenku s úchvatným výhledem na okolní kopce, neváhali ani chvilku.
marianne.cz

Divoké životní podmínky  

„Na zemi v místnosti, kterou jsme tehdy jako jedinou obývali, byla hlína a kohoutek se studenou vodou, kterou jsme si ohřívali na kamnech, abychom se mohli aspoň vykoupat. Spali jsme oba v posteli necelý metr široké – a to už jsem byla ve vysokém stupni těhotenství, jinou jsme prostě neměli. V domě podle mě musíte začít bydlet, abyste věděli, co potřebuje a co zase chcete vy,“ vrací se Petra ke vzpomínkám na dobu před více než dvěma desetiletími. Mladí manželé se postupně po domě posunovali z jedné hotové místnosti do druhé podle toho, jak měli prostředky na opravy, a také podle rodinné situace: „Stálo nás to obrovské úsilí, čas a nakonec i peníze, protože šlo doslova o milimetrové krůčky. Když rekonstruujete, vždycky musíte respektovat dům, a kdykoliv jsme to udělali jinak, ten náš nám to šeredně vrátil,“ směje se Petra. Na vysvětlenou popisuje situaci, kdy použili moderní omítku, protože se jim líbila, aby posléze zjistili, že nepropouští a s domem se nikdy neskamarádí.  

Mohlo by se vám líbit

Bydlení v ráji: Chalupa ve stínu lípy

Manželský pár snil o pohodlné horské chalupě s velkými okny. Sen si Hanka s Radimem splnili na svažitém pozemku s panoramatickým výhledem na Jeseníky.
marianne.cz

To, co daruje příroda  

Nakonec zvolili téměř ze sta procent přírodní materiály, hlavně hlínu a dřevo. „Naši předkové při stavbě domu opravdu přemýšleli. Klenuté stropy byly nejen ve chlévech, ale po celém domě, protože to bylo jednak zdobnější, jednak takto založené stropy měly i větší nosnost a bez problémů unesly zaplněnou půdu. Dobře si také rozmysleli, na jakou stranu dát okno a jak bude veliké podle toho, kolik v té které místnosti chtějí světla či jestli je potřeba, aby byla chladnější nebo naopak slunečnější. My dnes máme tendenci všude dávat francouzská okna ode zdi ke zdi a taky domy přetápět. Teplo pak zbytečně pouštíme ven drahou klimatizací, protože je nám už moc horko...“ Manželé Burianovi se snažili co nejvíce držet přírodní linie, ale nebylo to jednoduché. Petra byla ze začátku přestavby hodně dlouho na mateřské a Petr měl zase náročnou práci.  

Mohlo by se vám líbit

Došková chalupa tu stojí už 400 let

Vydejte se na cestu pár století zpátky. Idylická chata s doškovou střechou je vybavená staroanglickým nábytkem, přesto nechybí moderní technické vychytávky.
marianne.cz

Sami a s láskou 

Snažili se proto využívat na odborné činnosti firmy. Brzy ale zjistili, že ani tudy cesta nevede: „Řemeslníci měli vesměs jiné názory na dům než my. Proto jsme si nakonec řekli, že když obkladač zvládne poklást dlažbu jen s výučním listem, tak to dokážeme i my, oba s vysokoškolským diplomem. Nakoupili jsme potřebné náčiní a sjížděli na internetu návodná videa,“ popisuje Petra a ve vyprávění pokračuje: „Nakonec jsme si podlahy položili sami a krásně, protože s láskou. Stálo nás to však spoustu úsilí i času.“

Petra s Petrem se po zvažování možností a sil rozhodli pro kompromis – některé práce zadali firmám a jiné, třeba hliněné omítky, které jsou v celém domě, si dělali vlastnoručně. „V nedalekém Čebíně žije pán, který se celoživotně hliněnými omítkami a stavitelstvím zabývá. Petr k němu šel na kurz, pak jsme od něj koupili připravenou hliněnou směs a vyhráli jsme si s tím po svém.“ Podle Petry totiž bylo téměř nemožné přesvědčit řemeslníky, že není třeba, aby všechno v domě bylo rovné nebo do pravého úhlu a hrany přísně ostré. „Rekonstruujeme už skoro pětadvacet let a mezitím se nám narodilo pět dětí. Vždycky, když už si myslím, že máme všechnu práci za sebou a jsem spokojená, přijde nějaký zvrat. Buď je nás víc, nebo méně, a shodneme se s Petrem, že by bylo dobré pustit se do další změny. Dům zkrátka žije s námi, a tak to podle mě má být.“  

Mohlo by se vám líbit

V chatařské oblasti postavili ve dvou lidech mini domek s výhledem na nedalekou Šumavu

Jak může vypadat chatka hodná 21. století? My už to víme! Může být červená s rafinovanou křivkou, otevřenou dispozicí a nemusí být drahá.
marianne.cz

V domě, kde žije tradice  

Modrý pokoj vznikl z potřeby prostorné místnosti pro společné setkávání se sousedy u velkého stolu, třeba při draní peří. Zbourali proto příčku mezi dvěma pokoji v nejstarší části domu. Dnes kromě různých kurzů slouží také pro natáčení televizních pořadů o tradicích, jejichž je Petra tváří. 

Také v kuchyni, která vznikla z bývalého chléva, vládnou přírodní materiály. Mramorová pracovní deska, na které se krásně zpracovává nejen čokoláda, pochází ze zbytků po rekonstrukci nádvoří Pražského hradu. 

Z pohodlné lenošky je výhled na terasu s pergolou. A když dovolíte mourkům, aby se zpoza okenního parapetu přemístili na váš klín, jejich slastné předení vám zvedne náladu v každém ročním období. Hliněné stěny má i přízemní koupelna. Také tady je všudypřítomné dřevo.  

Ložnici manželů, která je v patře, dominuje bytelné dvojlůžko. Naproti němu, na příčce oddělující spací prostor od šatny, jsou police s knihami. Moc často se tu však nelenoší. Ještě než odstartuje denní koloběh, je třeba postarat se o hejno slípek, husy a králíky. „Žijeme na vsi, tak nás vždycky spolehlivě vzbudí kohoutí kokrhání,“ směje se Petra.  

Pokoj nejmladšího syna v otevřeném půdním prostoru je pojatý velkoryse – z podesty sem kromě pár schodů vede skluzavka, ke hrám láká spousta místa a k odpočinku plátěná houpačka. Večer před spaním se lze díky projektoru dívat na pohádku jako v kině

Mohlo by se vám líbit

Chata, která je malá zvenku, ale prostorná uvnitř

Když si mladá norská dvojice našla krásný, ale hodně členitý pozemek na okraji fjordu Beitstadfjorden, věděla, že chata, která tu jednou bude stát, nemůže být jen tak ledajaká. Musí jim nabídnout pohodlné zázemí po dlouhých tůrách, které mají tak rádi a ochranu před rozmary norského počasí. Musí vypadat tak, aby zapadla do krajiny a rozhodně musí umožnit panoramatický výhled do nádherné přírody.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Každá věc v domě má kromě pozitivní energie i svůj příběh – od kameninového krajáče přes kachlová kamna až po obrázky prarodičů, kteří tu žili před lety. 
  • Upéct cokoli, ať už velikonoční vrkoč, či nadýchanou bábovku, není pro Petru – vítězku první řady soutěže Peče celá země – nic neobvyklého. Se stejnou samozřejmostí obléká zdejší horácký kroj a sbírá vše, co souvisí s místními tradicemi.  
  • Koníčky pána domu, pletení košíků a řezbaření, se točí hlavně okolo dřeva. Petra zase miluje vše, co souvisí s tradicemi – od jídla až po zpracování vlny. 
  • Klenutý strop s přiznanými cihlami, hliněné stěny, dřevo a lenoška v přírodních barvách – manželé společnou pracovnu vytvořili jako příjemný obývák.  
Mohlo by se vám líbit

Chata, kterou pohltil okolní les

Dům je jen pár metrů od okraje lesa, odkud vyrůstá nahoru směrem k vrcholkům smrků. Je uhnízděný mezi okolními stromy a skoro to vypadá, jako by ho les pohltil. Návrh vychází z místní přírody i koloritu, v němž lze najít všechny odstíny šedé.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Chaty a chalupy
Ze zchátralé roubenky dokonalý ráj:  Inspirující příběh Lucie a Erika a jejich odvážné rekonstrukce a Kokořínsku

Ze zchátralé roubenky dokonalý ráj: Inspirující příběh Lucie a Erika a jejich odvážné rekonstrukce a Kokořínsku

Chaty a chalupy
Místo, kde se potkávají všechna roční období: Čtyři chalupy na jedné louce v Jizerských horách

Místo, kde se potkávají všechna roční období: Čtyři chalupy na jedné louce v Jizerských horách

Zábava
AZ kvíz 2. část: Zkuste si legendární soutěž nanečisto. Odpovězte na otázky od M do Ž

AZ kvíz 2. část: Zkuste si legendární soutěž nanečisto. Odpovězte na otázky od M do Ž

Lidé a místa
Odvážné ženy změnily tvář pavlačového domu v Nuslích: Stylové bydlení, které si zamilujete

Odvážné ženy změnily tvář pavlačového domu v Nuslích: Stylové bydlení, které si zamilujete

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit