Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Druhá šance: Kde stávaly kočáry

Pokud tu od 13. století stál cisterciácký klášter a později kolem stavěl budovy skvělý Jan Blažej Santini Aichel, tak zdejší „kočárovna“ musela být zachráněna. A je! Tedy...

Jana Kantorová | 5. 02. 2024

Roku 1252 byl ve Žďáru nad Sázavou, na hranici česko-moravské, založen
klášter.
Cisterciácký, veliký a postupně sílící. Zval se Studnice Blahoslavené Panny Marie. Za zdmi tu pod kopcem u vody postupně rostla prelatura, kostely, mohutněl konvent, vznikala nádvoří, zahrady... a hospodářské budovy i stáje. Stop!

MALÝ, ALE SEM PATŘÍ

Hospodářskou budovou hned na prvním nádvoří byl i menší domek stojící vlevo kousek u zdi. Sloužil k parkování kočárů návštěv; zprvu mířících do kláštera, a po jeho zrušení pak do zámku. Zámku, který ve finále získala chlumecká linie rodu Kinských. Jenže tomu byl areál s úžasnými skvosty a panstvím sebrán Němci (nucená správa za druhé světové války) a po únoru 1948 zestátněn. I s oním domečkem, kde za Kinských ubytovávali zahradníky... Přešla léta a na scénu přichází z Francie Constantin hrabě Kinský a jeho choť Marie hraběnka Kinská. Ti zámek restituovali a začali obnovovat. Do cesty se jim hned u vstupu postavil onen domek. „Během času v něm byla údajně jatka, pak doložitelně prodejna pil, infocentrum, a nakonec byty pro dělníky a zaměstnance,“ popisuje jemnou francouzskou češtinou Marie Kinská, profesí baletka, choreografka a na zámku manažerka, obnovovatelka. Když s mužem řešili rekonstrukci areálu, napadlo je tu opět zřídit infocentrum, ale rozhodli se jinak. „Bude to skvělé místo s geniem loci pro delší pobyt návštěvníků! Zámecké ubytování,“ naznačuje volbu hraběnka. Jenže...

Galerie: Malý domeček u zámku
Mohlo by se vám líbit

Druhá šance: Ochránci památek

Nedají se vyrobit, nelze je objednat. Památky vznikají až časem a na hodnotě získávají svým stářím. Nezáleží, zda je řeč o chalupě po babičce, nebo šlechtickém sídle, všechny zaslouží péči. To si uvědomil i Aleš Kozák a začal se angažovat...
marianne.cz

PĚT STOLETÍ ZA ZÁDY

Rozhodnutí bývají rychlá, lehká, realizace už méně. Zvláště, jde-li o historickou památku. I ten domek jí je. „Obnova byla delší i proto, že za domkem je zeď ze 16. století, která se stala i jednou z jeho zdí. Původní, cihlová, a tu jsme chtěli zachovat,“ vysvětluje Kinská, proč se oprava nejen protáhla, ale i prodražila. „K rekonstrukci bylo nutné použít speciální dobovou technologii,“ tvrdí s tím, že ač cihly vidět nejsou, minulost vyzařují. Zachována jsou okna, dveře i střechu opravili dle pokynů památkářů. Rozhodně nikdy dnešní majitele nenapadlo objekt nechat ladem, s tím, že to je pohodlnější cesta. Domek o ploše 280 m2, kde v dávné minulosti pobývali
i zahradníci, zůstal tomu účelu věrný pouze názvem
. Říkají mu Zahradníkův a od roku 2021 se v něm může ubytovat každý, kdo touží po odpočinku v místech plných čisté energie.

Obnova bohudík jde!

Marie Kinská je Francouzka pocházející ze šlechtického rodu. Vystudovala tanec a historii na pařížské Sorbonně. Do Čech se s manželem vrátila roku 1997, když jí bylo 34 let. Zde založila a řídí mezinárodní sitespecific festival KoresponDance, také rekonstrukce areálu a aktivity v něm.

Mohlo by se vám líbit

Druhá šance pro unikátní manětínské varhany

Co mají společné pražská Loreta a oprýskaný kostel svaté Barbory v Manětíně? Pro oba barokní svatostánky vytvořil varhany počátkem osmnáctého století geniální pražský varhanář Leopold Spiegel. Na rozdíl od těch pražských rozdávají ty manětínské posluchačům radost i po třech stech letech v původní podobě. Avšak nescházelo mnoho, a mohly být nenávratně zničeny…
marianne.cz

ANI MNICH, ANI PRINCEZNA

Každou budovu klášterně zámeckého prostoru má hraběnka ráda a snaží se ji krášlit, ale k tomuto objektu má blíž. „Když jsme se vrátili na zámek, v domku, který byl dvěma byty pro dělníky, jsme bydleli. Později sloužil naší rodině a přátelům,“ prozrazuje tmavovláska: „Milovala jsem ten prostor a s těžkým srdcem ho opustila!“ Aby se v něm cítili dobře rekreanti, požádala o spolupráci s vybavením interiéru designérku Alexandru Dýckovou. „Chtěla jsem propojit moderní komfort se stopami historie, bez nostalgie, ale s respektem k minulosti! Hodně se inspirovat zahradou, která domek obklopuje a provází jeho atmosféru,“ míní Kinská. Domek je plný květin, květné tematiky, sladěných barev, artefaktů. Nejde o strohé mnišské cely ani přeplácané pokoje. „Na zámku už zahradník nebydlí, tohle je na něj vzpomínka,“ usmívá se hraběnka.

Měl střechu, okna...

... a nebyl v dezolátním stavu. Tak vypadal dnešní Zahradníkův domek, než jej Kinští proměnili v prostor s pohlednými pokoji. Kdo se v nich – v areálu zámku – ubytuje, už nenajde ani památku po kolech kočárů před vchodem, ani staré zahradnické konve či zapomenuté sazenice... Čas to tu dynamicky měnil, ale ze zdí Zahradníkova domku dál promlouvá historie a duch minula.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Druhá šance: Dotek Krkonoš

Maršovský kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednou z nejstarších krkonošských památek. Dlouho chátral, stejně jako bývalá barokní fara č. p. 175 stojící ve svahu pod ním. Obě stavby ale dostaly před pár před lety druhou šanci a postupně nový kabát i nové poslání.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
V proluce mezi garážemi vznikl malý rodinný dům

V proluce mezi garážemi vznikl malý rodinný dům

Krása
Jak zvýraznit rty? Začněte používat produkt, na který nedaly dopustit už naše babičky

Jak zvýraznit rty? Začněte používat produkt, na který nedaly dopustit už naše babičky

Móda
Brat Summer: Módní trend léta 2024, který z ošklivé barvy udělal absolutní hit

Brat Summer: Módní trend léta 2024, který z ošklivé barvy udělal absolutní hit

Móda
Kontroverzní provensálský styl je hitem léta 2024: Jak ho nosit? Vsaďte na jeden téměř zapomenutý vzor

Kontroverzní provensálský styl je hitem léta 2024: Jak ho nosit? Vsaďte na jeden téměř zapomenutý vzor