Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Farma 21. století boří zažité stereotypy

Info ikona
Farma 21. století

Minimalisticky pojatá rezidence byla navržená tak, aby sloužila veliké rodině. Dalším požadavkem byla maximální udržitelnost budovy a také to, aby svým vyzněním ladila s okolní tradiční farmou.

Terezie Benoni | 22. 10. 2022

Klasicky vypadající dům se čtyřmi ložnicemi je umístěný na pozemku rodinné farmy o rozloze 250 akrů v severovýchodní Pensylvánii. Stavba byla navržená tak, aby dokonale sloužila veliké rodině. Cílem architektů ze studia Cutler Anderson Architects bylo, aby dům zapadl do kulturního kontextu zemědělské komunity v Pensylvánii. Majitelé současně chtěli, aby samotná budova byla postavená jako dlouhodobě maximálně udržitelná. 
 

Galerie: Farma v Pensylvánii
Mohlo by se vám líbit

Z dálky klasický domek

Architekti se snažili, aby nový dům zapadl jak do okolní krajiny tak, aby korespondoval s místní architekturou. Výsledkem je domek, který z dálky vypadá, jako by ho nakreslily děti. Má jednoduché linie se sedlovou střechou, přitom nabízí moderní bydlení hodné 21. století. V přední části domu jsou umístěná velkoformátová okna, která se dají schovat za rolety. Přes den vpouští do interiéru dostatek světla. V chladnějších měsícíh dům ohřejí, naopak v těch teplejších je možné schovat okna za rolety a dům si tak udrží píjemné mikroklima. Dům je vytápěný hlubinným čerpadlem, které doplňuje klasický kotel na dřevo. Budova má velmi dobré izolace.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku