Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Nahlédněte s námi – venkov může být klidně třeba i na okraji Prahy

Architekti David Maštálka a Lenka Křemenová přebudovali stavení z 19. století na pohodlné rodinné bydlení. A my se dnes můžeme podívat, jak vypadá dům, který je zároveň starý i nový, zděný i dřevěný, domov i ateliér. Pojďte jej navštívit spou s námi.

Eva Všetíčková | 8. 11. 2022

V roce 2008 odevzdala architektka Lenka Křemenová diplomovou práci a o čtyři roky později se do ní nastěhovala. V domě žije a pracuje společně s Davidem Maštálkou, jehož diplomka– Čajový dům – zase stojí v zahradě. Spolužáci z UMPRUM na sebe upozornili už během studií a po dokončení školy je jejich atelier A1 Architects vnímaný odbornou veřejností jako jeden z nejlepších v republice.

Text: Hana Sládková

Galerie: Domov rozkročený mezi městem a vesnicí

Staré s novým v harmonii

Kolonie V Chaloupkách pod vrchem Aloisov v pražském Hloubětíně si dodnes zachovala vesnický charakter. Souběžně s ulicí i vrstevnicí kopce tu už dvě století stojí podlouhlé stavení – už nějaký čas také místokde oba architekti bydlí. Dům je perfektním odrazem jejich práce. "Koupili jsme ho zhruba před dvaceti lety na inzerát. Pak jsme se sem docela dlouhou dobu jezdili jen starat o zahradu a sem tam jsme tu strávili víkend," vypráví Lenka. Stavení i jeho okolí si už ale dávno zamilovali. "Všichni naši sousedi jsou moc příjemní a místo má rytmus malé vesnice s tou výhodou, že metro, tramvaj i autobus  jsou odsud pět minut cesty z kopce." Objekt chtěli od začátku rozšířit, aby získali víc místa nejen k životu, ale také k práci. Zároveň ale nechtěli narušit charakteristický ráz hloubětínského vrchu. "Lenka si vzala jako hlavní úkol zachovat podobu starého domu, který harmonicky doplnila o současnou dřevostavbu," vysvětluje Davd. Původní stavbu protnula ve středu druhým obdélníkem, takže půdorys domu teď tvoří kříž. Přestože dům zvenku nevypadá nijak rozlehle, uvnitř je nejen velkorysé bydlení,

Info ikona
David Maštálka a Lenka Křemenová v kuchyni svého domu v Hloubětíně

Pro práci i pro bydlení

V nové části stavení je kromě atelieru moderní kuchyň s výběhem na terasu, od které ji dělí prosklené čelní stěny. Ty interiér příjemně zalévají denním světlem. "Dny, kdy můžeme snídat, obědvat nebo večeřet venku, máme ze všeho nejradši – i proto je kuchyň propojná s terasou a zastíněná starou třešní, " říká Lenka. Ve zděné, původní části domu je pak obývací pokoj a jídelna. "Podle nálady se najíme někdy sami ve dvu přímo u kuchyňského ostrůvku, a když dorazí hosté, trávíme společné chvíle v jídelně," říká David. "Prostorná kuchyň také slouží jako bar, když se sejde větší společnost." Do podkroví, kde jsou dvě ložnice i koupelna, vedou točité betonové schody a je to opravdu soukromý prostor, kam nikdo jiný nemá přístup. Což úplně neplatí o přízemí. "Občas někomu poodhalíme víc než jen část domu určenou pro práci. Není nic neobvyklého, že se z našich klientů postupně stávají přátelé. To když se prezentace pozvolna změní ve společně strávené chvíle, třeba nad koláčem nebo se sklenkou vína," říkají architekti s úsměvem. Na otázku zda bude na křížovatce domova a ateliéru jednou fungovat i rodina, odpovídají se smíchem oba. "O tom nepochybujeme. Umět oddělit domov od práce je totiž jen o disciplíně a tu jak architekti oba máme. 

Info ikona
V moderní přístavbě se nachází atelier A1 Architects
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti