Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Nový kabát pro chalupu: Proměna chalupy ukryté před civilizací

Místo, kam se lze ukrýt před civilizací, nejlépe v krásné přírodě. I tam se ale člověk chce cítit dobře, žít moderně! Co s tím? Někdy je třeba odborníků, aby poradili, co dál.

Jana Kantorová | 6. 04. 2023

Připravila: REDAKCE A ING. ARCH. MARTIN ŠTROUF

Roubená chalupa z první poloviny 20. století se nachází v pěkném prostředí Krkonoš. Od vyhnání sudetských Němců v chalupě nikdo nebydlel, chátrla, až ji na přelomu 50. a 60. let získali současní majitelé. Stavení na vrcholu svažitého pozemku obklopují krásné lesy, v tichu je slyšet jen zpěv ptáků a šumění blízkého Labe... Panenská příroda! Jenže chalupa už potřebovala rekonstrukci, a to – i s ohledem na okolní přírodu – co nejcitlivější. Proto se majitelé přihlásili do nového TV pořadu, kde se jich ujal tým profesionálů. Povedlo se proměnit stávající stavení v chalupu snů?  

Galerie: Proměna chalupy ukryté před zraky civilizace
Mohlo by se vám líbit

Téměř zázračná proměna zchátralého venkovského domku na Vysočině

Tady vůbec nikomu nevadí, že za okny mrzne až to praští. Venkovské chalupě Hunalových to sluší sice v každém ročním období, v tom zimním, je tu však obzvlášť útulno.
marianne.cz

Účelně, ale s citem 

Tým, jenž přestavbu chalupy realizoval, měl v plánech jasno – zachovat a podpořit ducha zapomenutého horského stavení a nutné dispoziční i technologické změny udělat tak, aby chalupa vyhovovala současným nárokům. “Obě světnice mají novou dubovou podlahu včetně provětrávané skladby pro odvod zemní vlhkosti. Upravili jsme dispoziční řešení a vytvořili plnohodnotnou kuchyň. Koupelna se kompletně zrekonstruovala, všude je nová elektroinstalace,” vysvětluje Ing. arch. Martin Štrouf, člen realizačního týmu. Kamnům dominujícím obytné světnici byla navrácena původní krása. V jejich blízkosti se nyní také může díky novému nábytku pohodlně usadit až osm lidí. „Do druhé světnice určené ke spaní jsme umístili nábytkový set z 30. let 20. století. Repasovali jsme ho a nalakovali do námořnické modré,“ dodal Štrouf.  

Mohlo by se vám líbit

Chalupa, která trpělivě čekala, až ji někdo znovu probudí k životu

Z hlubokého spánku tuhle Šípkovou Růženku probudila až energická designérka Zuzana Kaščáková. Chaloupku objevila před necelým desetiletím, kdy se s manželem poohlíželi po menším domě, do něhož by mohli z města utíkat na víkendy.
marianne.cz

A exteriér?  

Na pískovcové podezdívce vznikla nová terasa, ukrytá před pohledy turistů a umístěná v příjemném stínu jasanu. Fasáda se opravila pomocí prodyšné přírodní omítky, kamenné zdivo se ponechalo jako pohledové. „Věříme, že majitelé při každém pobytu ocení zvýšený komfort, který chalupa po rekonstrukci nabízí,“ uzavírá architekt.  

Mohlo by se vám líbit

130 let stará jizerská chalupa je z jedné strany celá prosklená a její interiér je fascinující

V záři slunečních paprsků se leskne jak skleněnka. Z čela nenápadná chalupa, jedna z posledních před Jizerkou. Druhá strana stavení však ukazuje, že se tu událo něco nezvyklého. Za oponou původní chalupy vyrostla blýskavá skleněná přístavba a dům se nadechuje k dalšímu dějství.
marianne.cz

O pořadu České chaty snů

Jsme mediálním partnerem nového pořadu televize Prima České chaty snů o proměnách chat a chalup. Zbrusu nová docu-reality show přináší svěží designový vítr do vaší chaty nebo chalupy. Pořadem provází trio zkušených architektů a stavitelů Petr, Martin a Sebastian, kterým navíc nechybí sarkastický smysl pro humor. Těšte se na výsledek jejich osmi fantastických proměn. Tyto proměny můžete najít i v našich časopisech Marianne Venkov a styl a Marianne bydlení. Premiérové díly České chaty snů uvidíte vždy v pátek od 24. března ve 22:00 na Primě a reprízy v neděli 9:55 na Primě.

Mohlo by se vám líbit

Lesní chata dokonale zapadla do okolní přírody

Ve vysokém, hustém a prastarém endemickém lese stojí jednoduchá dřevostavba, která dokonale ctí okolní přírodní rezervaci. Nenápadný domek může být skvělým příkladem, jak postavit moderní jednoduchou chatku, která poskytuje absolutní pohodlí a přitom je citlivá k životními prostředí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace