Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Co spojuje Petrohrad a Istanbul? Nejkouzelnější jsou v zimě

Komerční článek - Ráda byste si zpříjemnila zimu nějakým tím eurovíkendem, ale Paříž znáte nazpaměť a Londýn je na vás moc hektický? Okořeňte cestování po Evropě trochou exotiky – třeba ve městech, která zimním kouzlem očarovala slavné spisovatele.

Redakce Marianne | 18. 12. 2013

Propagace firmy Fischer. Marianne.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Zimní cestování nemá chybu. U turistických atrakcí se nemusíte vyhýbat potícímu se davu turistů, svěží vzduch a pohledy na zasněžené památky zase střídají milé chvíle u horkého nápoje v útulných kavárnách.

Zvolte pro svou zimní poznávací dovolenou něco jiného, než obvykle – prožijte víkend ve městech, která mají hluboké kouzlo hlavně v zimě, jak ostatně potvrzují slavná díla světové literatury.

Petrohradem jako Anna Karenina

Hrdinka jednoho z nejslavnějších ruských románů Anna Karenina trpěla v poutech chladného manželství právě zde, v Petrohradu. Slavné dílo Lev Nikolajevič Tolstoj nezasadil do nejkrásnějšího ruského města náhodou – on sám zde v mládí strávil dny veselím a studiem tajů spletitých konvencí tehdejšího společenského života.

Vydejte se v Petrohradu po stopách petrohradské smetánky a ochutnejte atmosféru carského Ruska 19. století. Objevte nejslavnější evropskou galerii Ermitáž v kouzelném Zimním paláci na břehu řeky Něvy a dalších úchvatných interiérech. Bohatou sbírku, která dnes čítá téměř 3 miliony uměleckých děl, započala skupovat sama carevna Kateřina II. Veliká před 250 lety.

Až vás omrzí Ermitáž, výšiny katedrály Petra a Pavla, nebo romantická nálada „malého Versailles“ – letní rezidence carů Petrodvorce, můžete večer navléknout stylové šaty a vyrazit do Mariinského divadla na ruský balet stejně, jako činily ruské dámy před sto lety.

Do Petrohradu se dostanete za 2,5 hodiny přímým letem z Prahy kolem 5000 Kč, přičemž balíčky poznávacích zájezdů do Petrohradu pořídíte třeba už od 9 000 Kč.

fischer_marianne1

Istanbul: magický sníh Ohrana Pamuka

Město dvou tváří – evropské a asijské – vás učaruje hlavně v zimě. Bez zbytečných letních veder si lépe užijete procházku mezi stánky vyhlášeného Velkého bazaru nebo horký turecký čaj v místní čajovně.

Své o kouzlu turecké zimy ví i nositel Nobelovy ceny za literaturu Ohran Pamuk. Svůj rodný Istanbul miluje s hlubokou vášní – a stejně láskyplně o něm i píše. V Istanbulu se odehrávají všechna jeho velká díla, sbírka memoárů Istanbul: vzpomínky na město a také dramatický román Sníh, který odkrývá současnou tvář metropole a střety různých menšin a jejich náboženství.

Projděte si uličkami starého Istanbulu, kochejte se Modrou mešitou a zasněženou Hagia Sophií nebo se na chvíli ztraťte mezi stánky proslaveného Velkého bazaru. Třídenní dovolenou v Istanbulu pořídíte jako balíček třeba už od 8 000 Kč.

Související články

Tradice
Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Kapličky nebyly jen místem k modlitbě, významů měly víc, než byste možná řekli

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Venkov & styl
Jak dobrovolníci zachraňují srnčata před sekačkami: Pravidelným masakrům se dá předejít

Jak dobrovolníci zachraňují srnčata před sekačkami: Pravidelným masakrům se dá předejít

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky