Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Do rekonstrukce staré chalupy se pouštěla se strachem, přestavba ale dopadla na jedničku

Zrekonstruovat starou kamennou chalupu, tak by byly zakomponované moderní prvky citlivým způsobem, není jednoduché. Šikovní architekti ale přání majitelky splnili, aniž by jakkoli narušili dobovou atmosféru.

Terezie Benoni | 28. 02. 2023

„Klient, kterému jsme navrhovali před pár lety jeho dům, nás doporučil a my se tak dostali ke skvělé klientce, která v nás vložila obrovskou důvěru. Dala nám na starost její srdcovou záležitost. Chalupu, kde vyrostla a strávila dětství,” vzpomínají architekti z ateliéru 3karchitects. Jejich úkolem bylo provést částečnou rekonstrukci a návrh interiéru. Jednalo se o nový interiér hlavního obytného prostoru s kuchyní a jídelnou a úplnou rekonstrukci zadní části chalupy, kde se nacházelo nevyhovující zázemí. „Klientka měla jediný požadavek. Zachovat tradiční ráz kamenné chalupy a přidat do interiéru decentní, moderní prvky. Pustili jsme se do práce. V hlavním obytném prostoru jsme navrhli kuchyň ve tvaru L doplněnou samostatnými vysokými skříňkami pro lednici a troubu s dostatkem úložného prostoru. Místo pro jídelní stůl a obývací část jsme zachovali. Navrhli jsme s kamnářem nová kamna do míst, kde vždy stávala.“

Mohlo by se vám líbit

Typický starý venkovský dům v Hukvaldech prošel citlivou rekonstrukcí

Ráj na zemi. Tak se dá mluvit o tomto domě s rodinnou atmosférou, který jeho majitelé citlivě opravili s respektem k historii tohoto místa.
marianne.cz

Navíc koupelna, spíž i komora

„Nevyhovující zadní část jsme nechali celou vybourat a navrhli jsme zcela novou dispozici koupelny se sprchovým koutem, komoru, která slouží zároveň jako spíž a samostatnou ložnici,“ popisují 3karchitects, kteří použili především tradiční materiály. Nechali odkrýt staré kamenné stěny, které dodávají interiéru toho správného ducha. Nové příčky jsou z cihelného lícového zdiva natřené bílou barvou. Stropy jsou v hlavním prostoru dřevěné trámové. „Pro podlahy v chodbě, koupelně a komoře jsme zvolili šestiúhelníkovou dlažbu. V ložnici je provedena nová dřevěná prkenná podlaha. Kachlová kamna na pečení tvoří společně s nádherným stolem z masivu pro 10 lidí dominanty hlavního obytného prostoru. Materiál nábytku jsme volili v kombinaci masivního dřeva v tmavě hnědé barvě, které krásně doplňuje pohledové korpusy a dvířkovinu se šedým krycím nástřikem. Spotřebiče jsou k tomu vybrány v černé barvě s mosaznými doplňky. Interiér jsme navrhovali úplně kompletně, takže jsme vybrali stylová světla a vypínače a zároveň i solitérní nábytek. Ať už se jednalo o židle, pohovku, konferenční stolky i nábytek do ložnice. Dlouho jsme nedostali tak obrovskou důvěru od klientky jako na tomto projektu. Věříme, že se to vyplatilo a ohlasy přímo od klientky, její rodiny a známých to jenom potvrzují, protože se interiér chalupy hodně líbí.“

 

Galerie: Interiér kamenné chalupy
Mohlo by se vám líbit

Slovenští architekti navrhli dům na Mallorce

Najít správné místo, ideální pozemek a navrhnout dům se středomořskou atmosférou. Tak znělo zadání pro architekty ze slovenského ateliéru Beef, pro které bylo důležité také to, aby byl dům energeticky úsporný.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Praskají vám vajíčka při vaření nebo se špatně loupou? Zkuste tyto triky

Praskají vám vajíčka při vaření nebo se špatně loupou? Zkuste tyto triky

Zahrada
Zachytávejte dešťovku. Použijete ji na zahradě i v domácnosti a ušetříte

Zachytávejte dešťovku. Použijete ji na zahradě i v domácnosti a ušetříte

Dobrý nápad
KVÍZ: Máme stromů plné lesy. Poznáte jejich druhy podle větve nebo listu?

KVÍZ: Máme stromů plné lesy. Poznáte jejich druhy podle větve nebo listu?

Dobrý nápad
Stop komárům! Vyrobte svíčku, která odpudí hmyzáky. Většinu složek máte doma

Stop komárům! Vyrobte svíčku, která odpudí hmyzáky. Většinu složek máte doma