Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Blíží se Velikonoce aneb Jak ozdobit vajíčka podle posledních trendů

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků a slaví se po celém světě. Tento svátek je spojen s mnoha tradicemi, zvyky a rituály, které se předávají z generace na generaci. Právě zdobení vajíček je jednou z těch tradic, kterou si navíc užívají rodiče i děti. Víte, jak letos ozdobíte vajíčka vy? Máme pro vás pár tipů.

Jana Kantorová | 27. 03. 2023

Jednou z nejznámějších tradic je zdobení vajec. Ve mnoha zemích se malují nebo barví vajíčka různými technikami a barvami. V některých kulturách se vajíčka také dávají jako dárek přátelům a rodině. U nás ženy a holčičky zdobí vajíčka (většinou natvrdo uvařená) a při pondělí "šlehačce" je darují chlapcům. 

 

Galerie: Zdobení velikonočních vajíček

Existuje mnoho různých technik, které se používají k barvení vajec na Velikonoce. Mezi ty nejznámější právě v České republice jich patří hned několik. Které to jsou?

Barvení vajec ve vodě s barvivy

Při této metodě vaříme vejce ve vodě s barvivem a octem. Použít můžeme potravinářské barvivo (speciální na vajíčka), cilubové slupky, kurkumu, špenát nebo červenou řepu. Čím déle jsou vajíčka vařena v barvě, tím tmavší a intenzivnější barvu získají. 

Kraslice malované voskem

Tato technika spočívá v kreslení motivů nebo vzorů na vajíčka pomocí vosku (použít klidně můžete vosk z čajové svíčky), který se nanáší například jehlou. Poté se vajíčka ponoří do barvy a vosk se omyje v horké vodě, čímž zůstanou jenom barvené oblasti. 

Decoupage

Tento styl umožňuje lepit papírové obrázky, květiny nebo jiné dekorativní prvky na vajíčka. Po nalepení se vajíčka obalují průhlednou fólií a jsou připravena k ozdobení. 

Použití samolepek

Tuto metodu využívají zejména děti. Vajíčka se lepí samolepkami různých tvarů a barev. 

Mohlo by se vám líbit

Inspirujte se nápady známých blogerek a vyrobte si stylové velikonoční dekorace

Zkuste letos vzít oblíbený pohyblivý svátek do vlastních rukou a s veškerou úctou k tradici ho pojmout originálně. Inspirovat se můžete nápady tří českých blogerek.
marianne.cz

Tradiční malování vajíček 

U nás je velmi oblíbenou technikou právě malování vajíček voskem. Máme pro vás jednoduchý návod, jak si snadno a rychle nabarvit vajíčka doma, aniž byste měli dlouholeté zkušenosti s touto metodou. 

Co budete potřebovat: 

  • bílá vejce
  • vosk
  • nástavec na vosk (tzv. pyskavec) nebo jehla
  • vodové barvy
  • hrnec s vodou
  • lžíce
  • bílý ocet
  • hadřík
  • rukavice

Postup:

1. Vajíčka omyjeme a necháme vyschnout.

2. Vosk rozehřejeme. Můžeme využít nádobu (hrnec) a vosk rozehřát třeba na sporáku. A nebo využít vosk z hořící čajové svíčky. 

3. Nástavec na vosk namočíme do rozpuštěného vosku a začneme kreslit na vejce. Pomocí vosku vytváříme různé vzory a obrazce. Pokud nemáme pyskavec, můžeme použít jehlu.

4. Když jsme s kreslením hotovi, necháme vosk ztuhnout. Poté přivedeme vodu k varu a přidáme lžíci bílého octa. 

5. Do vařící vody opatrně vložíme vajíčka a vaříme cca 10-15 minut. Poté je vyndáme a necháme je vychladnout. Vosk oškrábeme nebo ho odstraníme hadříkem. 

6. Nakonec můžeme vajíčka ještě zdobit vodovými barvami, které nanášíme na místa, kde se nenachází vosk.

Mohlo by se vám líbit

Jak si užít letošní Velikonoce?

Tak trošku jiné Velikonoce...
marianne.cz

Vyzkoušejte i zdobicí trendy

Tyto nové trendy a techniky v barvení velikonočních vajec vám umožňují vytvořit nádherná a originální vajíčka, která se stanou nezapomenutelnou součástí vašeho velikonočního dekoru. 

Barvení vajec pomocí omalovánek

Omalovánky si vytiskněte na voděodolné papíry a pak je nalepte na vajíčka. Poté je ponořte do hrnce s vodou a barvivem, aby se vajíčko obarvilo. 

Ombre vajíčka 

Nejenom vlasy, ale už i vajíčka si užívají styl ombre. Tento trend využívá plynulé přechody barev, kdy se vajíčka barví nejdříve v jedné barvě a postupně se přidávají další barvy, dokud se nepodaří dosáhnout žádoucího ombre efektu. 

Textilní potisky

Při zdobení se používají malé textilní kousky nebo stužky, které se nalepí na vajíčka a poté se zabalí do jemného textilu nebo síťky. Poté se vajíčka vaří v barvě a když jsou hotová, odstraní se textilní prvky, které zanechají na vajíčku krásný potisk. 

Barvení pomocí slámy

Tato technika zahrnuje vázání slámy kolem vajíčka a následné vaření v barvě. Sláma zanechává na vajíčku svůj otisk, a tím vytváří unikátní a zajímavý vzor. 

Použití metalických barev

Tento trend zahrnuje použití metalických a lesklých barev, které dodávají vajíčkům elegantní a moderní vzhled. 

  

 

Mohlo by se vám líbit

Už jste připraveni na Velikonoce? Vyrobte si s námi ptáčky

Svátky jara jsou oslavou nového života, proto by vám ve výzdobě neměla chybět zvířecí drobotina. Vyrobte si s námi jednoduché ptáčky. Všechno potřebné doma máte!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

KVÍZ: Tohle ovoce jste nejspíš nikdy neviděli! Poznejte ho a také zkuste kvíz

Dobrý nápad
Vyrazte si pro sladké jahody. Víme, kam na samosběr po celé České republice

Vyrazte si pro sladké jahody. Víme, kam na samosběr po celé České republice

Dobrý nápad
Jak dosáhnout kuchyně s venkovským kouzlem? Naše galerie vás inspiruje

Jak dosáhnout kuchyně s venkovským kouzlem? Naše galerie vás inspiruje

Dobrý nápad
Pažitku zná každý, ale její květy používá málokdo. Změňte to a nebudete litovat

Pažitku zná každý, ale její květy používá málokdo. Změňte to a nebudete litovat