Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak si užít letošní Velikonoce?

Info ikona

Tak trošku jiné Velikonoce...

Pomlázka v časech koronaviru bude jiná, ale nutně nemusí být špatná. Jenom si to představte. Namísto tlupy alkoholem posilněných koledníků vás vyšlehá pouze mužská část rodiny. Na aktuální situaci vydělá i vaše pozadí, které nebude vypadat jako rajče a dost možná ušetříte i svou hladinu cholesterolu, neboť obsah vaší lednice nebude připomínat jedno velké vajíčko. Stále si myslíte, že letošní Velikonoce budou špatné?

Dětská koleda s puncem západu

Pro české Velikonoce je typické švihání pomlázkou a koledování. I když by se mohlo zdát, že právě tyto tradice nejdou ruku v ruce se současným omezením, opak je pravdou. Koledníci mohou vyšlehat své maminky, sestry nebo babičky – jednoduše řečeno všechny ženy, které s nimi žijí pod jednou střechou. A stejně tak nepřijdou ani o koledu, kterou od dívek a žen na oplátku dostanou.

Velikonoce

Pokud vám přijde, že by si děti zasloužily koledu mnohem větší, pak se můžete inspirovat západními zvyklostmi. Děti ve Velké Británii, v Americe nebo třeba v Německu věří na velikonočního zajíčka, který jim během noci z neděle na pondělí ukryje koledu po zahradě. Tento ušák je velmi vynalézavý, a tak se nebojí čokolády a vajíčka schovat mezi keře, na skalku nebo do květináče. Vrcholem této hry je pondělní ráno, kdy děti hledají skryté čokoládové poklady a těší se z dobrot, které jim zajíček přichystal. Vynalézavosti se meze nekladou, a tak se velikonoční zajíček rozhodně nebude zlobit, když jeho koledu schováte třeba i po bytě, nebo chalupě.

Dospělí najdou inspiraci na severu

Jak vypadá vaše běžné velikonoční odpoledne? Hádáme, že pánové vyspávají kocovinu a ženy si ošetřují rány. To není ideální program na sváteční odpoledne. Co se takhle inspirovat severem, konkrétně Norskem, a užít si odpoledne ve společnosti detektivek? V Norsku je totiž ve zvyku, že na Velikonoce vychází Paaskekrimmen (velikonoční thrillery), které si během dne Norové čtou. I když u nás speciální velikonoční detektivky nenajdete, nic nebrání tomu, abyste sáhli po knize od Jo Nesbø nebo po starém dobrém Poirotovi od Agathy Christie.

Vyzbrojte se dobrým jídlem

Když už musíme Velikonoce trávit doma, měli bychom si je užít do sytosti. A to doslova. Připravte v letošním roce všechny velikonoční dobroty, na které jste vždycky měli chuť, ale nikdy neměli čas. Nezapomeňte, že na velikonoční tabuli nesmí chybět krásný beránek, případně mazanec. Skvělou pochoutkou je také nádivka s kopřivami.

ČTĚTE TAKÉ: Šedivé úterý, Škaredá středa či Zelený čtvrtek. Znáte zvyky, které se pojí s těmito dny?

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.