Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Chcete mít dokonale uklizeno? Vyzkoušejte minimalismus!

Info ikona
Minimalismus v domácnosti

Zdá se vám uspořádaný domov bez nepořádku jako cíl, kterého byste nikdy nemohli dosáhnout? Nebo jako sen, který se ve vašem podání nikdy nemohou stát skutečností? Nebojte se, máme pro vás tipy, které vám pomohou uklidit k dokonalosti váš životní prostor a získat klid na duši. Minimalismus je životní styl, který se zaměřuje na minimalizaci nejen věcí, ale i zbytečných aktivit a myšlenek.

Jana Kantorová | 28. 04. 2023

Udržet si doma pořádek může být pro mnohé z nás problematické. Základem každého “pořádkumilovníka” je hlavně organizace. Jakmile pochytíte základy a začnete je aplikovat ve vlastním životě, udrží si pořádek v životě i doma opravdu každý. Nehledě na počet dětí, velikost bytu, životní styl nebo rozpočet. Stačí 5 jednoduchých kroků, abyste si udrželi v bytě stylovou oázu. Jak na to?  

Minimalismus by neměl být zdrojem stresu nebo omezení. Místo toho by měl být zdrojem klidu a radosti. Užívejte si svůj minimalismus a hledejte radost v jednoduchosti. Minimalismus vám může pomoci získat více času a prostoru pro to, co je v životě skutečně důležité

Galerie: Jak na minimalismus v domácnosti
Mohlo by se vám líbit

Kulturní menu na jaro: Netradiční zámecká prohlídka, oslava vína i kvetoucích sakur

Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu? Nebo už spřádáte plány na nadcházející prodloužené víkendy? Přinášíme vám tipy na různorodé akce, které by vašemu kulturnímu oku neměly uniknout.
marianne.cz

Začněte jednoduše 

Nejdříve si ujasněte, kde jste a kde chcete být nebo kam se chcete s úklidem a organizací domácnosti vlastně dostat. Poté se rozhlédněte kolem sebe a odstraňte všechny položky a věci, které vaši vizi nesplňují. Každý prostor pak uspořádejte podle typu a využití, takže bude mnohem jednodušší jednotlivé věci “uklidit” na své místo. Což poté způsobí, že bude snadné najít to, co potřebujete, když to zrovna potřebujete.  

Mohlo by se vám líbit

Jedlá soda a bílý ocet: Přivítejte ve svém domově dva největší parťáky na úklid

Vítejte ve světě úklidových triků. Jedlá soda a bílý ocet – tyto dvě látky jsou totiž jako Batman a Robin – doplňují se a společně odvádí skvělou práci. Tyto levné a ekologické alternativy k drahým a chemickým čističům vám ušetří peníze i čas a zároveň šetří životní prostředí.
marianne.cz

Dejte svému prostoru styl  

Čtvrtým bodem je pak zkrášlení pomocí jednoduchých stylingových triků. A v neposlední řadě je potřeba naučit se proměnu udržet pomocí jednoduchých krůčků. Základem je si uvědomit, že minimalismus není o nedostatku věcí, jde o zajištění ideálního množství - ať už jde o nábytek, oblečení, hračky, apod. Prostě dostatek bez přebytku. Čistota a uklizenost jsou klíčové prvky minimalismu. Udržování domu v čistotě je nejen estetické, ale také zdravotně a psychologické prospěšné

Mohlo by se vám líbit

7 tipů, jak připravit zahradu na jaro. Samotná příprava půdy nestačí.

Se začátkem jara začíná ve většině oblastí příprava na jarní výsadbu. Abyste se mohli pyšnit kvetoucí zahradou, bohatou úrodou zeleniny a ovoce i perfektním trávníkem je nutné zahradu na novou sezónu připravit. Netýká se to pouze samotné zahrady, ale také veškerých zahradních nástrojů.
marianne.cz

5 kroků, jak na domácí minimalismus  

1. Začněte s odstraňováním nepotřebných věcí  

Zaměřte se na minimalismus jako základní krok k udržování pořádku. Doporučuje se, abyste si projeli všechny své věci a odstranili ty, které nepoužíváte nebo nepotřebujete. Toto zjednodušení vám umožní se zaměřit na to, co skutečně máte rádi a co potřebujete.  

2. Uspořádejte si věci do kategorií  

Uspořádejte své věci podle kategorií (např. oblečení, knihy, kosmetika, atd.), aby bylo snazší mít přehled o tom, co máte a co potřebujete. Tímto způsobem se můžete snadno rozhodnout, co chcete ponechat a co chcete odstranit.  

3. Zvažte kvalitu nad kvantitou  

Dalším důležitým principem minimalismu je zvážit kvalitu nad kvantitou. Namísto toho, abyste se zaměřovali na to, kolik věcí máte, zjistěte, zda jsou vaše věci kvalitní a fungují správně. Pokud máte méně věcí, ale jsou kvalitní, bude snazší je udržovat a vydrží déle.  

4. Vytvořte si systém organizace  

Naučte se organizovat své věci tak, aby byly snadno přístupné a udržovatelné. Zvažte vytvoření systému uložení, jako jsou koše na prádlo, regály na knihy nebo šuplíky na kosmetiku. Tímto způsobem se můžete snadno rozhodnout, kam patří vaše věci a jak je udržovat na svém místě.  

5. Nezapomínejte na každodenní rutinu  

Naučte se udržovat každodenní rutinu, která vám pomůže udržet si pořádek v domě. Pravidelně uklízejte a udržujte věci na svém místě. Pokud udržujete své věci uspořádané a uklizené každý den, ušetříte si čas a stres s uklízením většího množství nahromaděného nepořádku.   

Mohlo by se vám líbit

Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

Úklid je věčné téma. Máme několik zaručených tipů od expertky na úklid Marie Kondo, jak si práci maximálně zjednodušit, a dokonce udělat z této neoblíbené činnosti naši milovanou.
marianne.cz

Buďte trpěliví  

Minimalismus není jednorázová úprava vašeho domova, ale životní styl, který si vyžaduje trpělivost a pravidelné úpravy. Minimalismus je proces, nikoli cíl. Může to být obtížné, ale pokud budete trpěliví a budete si dávat pozor na to, co do svého života přinášíte, dosáhnete úspěchu. 

Mohlo by se vám líbit

Minimalismus v praxi: Jak na vzdušný a čistý interiér?

Cítíte ve svém domově stísněně? Osvojte si základy minimalismu a provzdušněte interiér. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. O tipy se s námi podělila interiérová designérka Anke Glut.
marianne.cz
Zdroj článku