Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Sólo pro utěrky

Zapomeňte chvíli na mytí nádobí a využijte pomocníky každé domácnosti k zajímavé proměně interiéru vaší chalupy.

Jana Kantorová | 31. 07. 2023

TEXT: Iveta Vařečková 

S chutí do šití 

Jestli už delší dobu přemýšlíte o tom, že se naučíte šít na stroji, máte k tomu teď skvělou příležitost. Utěrky jsou totiž ideálním materiálem pro začátečníky. Pod jehlou nekloužou, drží na sobě i bez stehování, a navíc se podle jejich geometrického vzoru velmi dobře drží rovná linie stehu. A námětů na šití máte nyní opravdu dost. 

Květinová dekorace  

Zadní stěnu poliček tvoří sololitová deska, která je zavěšená na provázku provlečeném provrtanými dírkami. Na desku přilepte pomocí lepidla Herkules červené a modré utěrky s různými vzory. Teprve pak k desce přišroubujte poličky. Desky i poličky koupíte např. v Baumaxu, kde vám je nařežou na míru.   

Tip redakce:   

Výhodou věcí ušitých z utěrek, které jsou z přírodního lnu či bavlny, je možnost prát je na nejvyšší teplotu i vyvařovat, aniž byste se báli vyblednutí vzorů na látce. 

Galerie: Není utěrka jako utěrka
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Hvězda koupelny bambus

Exotické dřevo půvabně nahradí plastové kelímky či dózy a celému prostoru dodá přirozenou eleganci.
marianne.cz

Dobrou noc a dobré ráno!  

Stará tmavá postel získá romantický vzhled, když čelo jednoduše schováte pomocí potahu ze dvou velkých sešitých utěrek. Na zadní část využijte kus již nepoužívaného prostěradla. Poté na boku potah svažte stužkami a dole okraje pouze zastrčte za matrace. I potahy na polštáře můžete ušít ze starých utěrek.  

Bílý podnos, na kterém po probuzení naservírujete snídani, oživíte natřením Balakrylem a polepením omyvatelnou samolepící tapetou. Úrodu ze zahrady nasbírejte do smaltovaného plechového nádobí, které stejně jako jednoduchý porcelán nejvíce ladí k venkovskému stylu. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Usušte prádlo na vzduchu

Využijte větve z jarního průklestu stromů nebo odložené dřevěné latě k vyrobení dvou druhů sušáků, které vám poslouží několik letních sezon.
marianne.cz

Oživejte, dekorujte 

K oživení skříňky využijte ubrouskovou techniku čili dekupáž s utěrkovým motivem. Zvládne ji i začátečník. Zašlý nábytek nejdříve natřete základní barvou – dekor je efektní zvlášť na matné bílé. Z papírových ubrousků vystřihněte zajímavý vzor a přichystejte si první tenkou vrstvu s potiskem. Skříňku natřete lepidlem, vzor přilepte na natřenou plochu a pak štětcem jemně do lepidla zafixujte. Nechte zaschnout a výsledek ještě přetřete lakem.  

Bílá kolečka na židli si pro přesnost nejdříve překreslete tužkou a poté jemně vybarvěte štětečkem. Ušijte si zástěru na míru. K tomu se vám bude hodit největší utěrka, jakou objevíte. Nezbytná je i velká kapsa olemovaná lemovkou. Barevná látka přes víčko, již oentlujete, vytvoří ze sušených hub či koření hezký a chutný dárek pro vaše blízké. Látku můžete doladit barevnou jmenovkou. 

Tip redakce:  

Český venkov je spjatý s typickými károvanými motivy, ke kterým se stále s oblibou vracíme. V chalupách se pak mohou nápaditě prolínat ve všech místnostech. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Krajkové dečky v nové roli

Jsou nádherné, ale často leží schované v šuplících komod. Škoda je tajit, jdou nápaditě využít. Stačí jen vymyslet správný způsob, jak je v interiéru znovu uplatnit.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Starý bílý ubrus po babičce s vyšitým monogramem vám možná už dlouhá léta leží ve skříni. Dejte mu druhou šanci a ve dvou pruzích na něj našijte širokou vyšívanou portu z galanterie (15 až 25 Kč/m). Mezi pruhy našijte kapsy z utěrek, kam poté ‚ubytujete‘ vše potřebné. 
  • Na sušené houby či léčivé bylinky využijte sáčky ušité z bílého plátna s utěrkovými aplikacemi a stažené barevnými stuhami z galanterie.  
  • I kuchařky můžete chytře schovat do utěrek. Výhodou je, že takový obal se dá snadno vyprat, což obzvlášť u často otvíraných kuchařských knih ocení každá hospodyně. Abyste předešli párání, po zmenšení utěrky na odpovídající velikost ji oentlujte a přelepte barevnou lepicí páskou. 
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kouzlení s barvami na plátně

e jste už dávno zapomněli, jak jste si kdysi na tričkách vytvářeli terče technikou zvanou batika? Nevadí, rádi vám připomeneme, že tímto způsobem mohou vzniknout hezké dekorace.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na snadný třešňový džem: Bude vám připomínat léto po celý rok

Recept na snadný třešňový džem: Bude vám připomínat léto po celý rok

Dobrý nápad
Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích