Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Krajkové dečky v nové roli

Info ikona
Krajka jako ozdoba

Jsou nádherné, ale často leží schované v šuplících komod. Škoda je tajit, jdou nápaditě využít. Stačí jen vymyslet správný způsob, jak je v interiéru znovu uplatnit.

Jana Kantorová | 14. 05. 2023

styling: MARKÉTA ZINDULKOVÁ 

Obyčejný plátěný ubrus nebo polštář dokážou dosud nevyužité krajkové poklady různých průměrů a vzorů jako mávnutím kouzelného proutku proměnit v jedinečný designový kousek. Stačí k nim krajku ručně přišít. Na ubrus nebo kus látky zaentlované na stroji ručně našívejte krajky a krajkové dečky jen na část visící dolů. Ta se většinou při používání nezamaže. I tak je však dobré před praním ubrusu krajky odpárat. Bude-li třeba prát i krajku nebo krajkovou dečku, je na místě ji poté naškrobit a vypnout. Jinak změní tvar a stane se neforemným chuchvalcem nití. 

Galerie: Jak využít krajku při zdobení
Mohlo by se vám líbit

KRAJKOVÉ HODINY 

Budete potřebovat: 1 skleněnou desku a fólii nebo plastovou podložku, štětec, lepidlo Herkules, krajkovou dečku, starou poklici,  hodinový strojek, 1 tužkovou baterii, 12 dřevěných kolíčků 

1. Krajku s průměrem zhruba odpovídajícím velikosti poklice pomocí štětce potřete lepidlem. Položte ji na sklo potažené fólií (na čisté sklo se krajka přilepí a jde špatně sundat) či na plastovou podložku a dobře rozložte, aby měla krajka pravidelný tvar. 

2. Natuženou krajku přiložte na vyklenutou stranu poklice (dá se využít i pevný karton nebo tenká dřevěná deska) a přišroubujte hodinový strojek se závěsem. 

3. Kolíčky přichyťte krajkovou dečku k poklici (viz. obrázek) tak, aby každý kolíček značil pět minut na hodinovém ciferníku. 

Mohlo by se vám líbit

KŘEHKÝ PŮVAB 

Budete potřebovat: staré krajkové dečky, ošatku, různě velké zavařovací sklenice, sisalový provázek nebo stužky, dřevěné desky či jiné zajímavé podklady, případně rámeček 

1. Krajková dečka vložená do obyčejné ošatky proutěnou nádobu zjemní a dodá jí sváteční šmrnc. Najednou je stolování i ve všední dny trochu slavnostnější. 

2. Pletená, háčkovaná, drhaná nebo paličkovaná krajková dečka může posloužit jako ojedinělý základ obrazu. Ten pak stačí jen zarámovat a zavěsit někam, kde bude stále na očích. Vloží-li se krajky (sněhobílá či režná) do rámu se sklem, zajistí se, že zůstanou krásně čisté a rovné. 

3. Pestrá výšivka dodává krajce na originalitě a ukazuje i mnohostranný um jejího autora. Barevné bavlnky v kontrastu s jemnými krajkovými ornamenty si pak na zdi nezadají třeba s Monetovými plátny. 

Mohlo by se vám líbit

A útulný je každý pokoj 

Nostalgické vonné zátiší vznikne jednoduše. Stačí překrýt otvory zavařovacích sklenic krajkovými dečkami. Sušené květy či potpourri umístěné do sklenic budou zpod krajky vonět a žádný vítr je nerozfouká. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku