Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Jídlo, které vám zachutná: Když na talíři zavoní houby...

Když les naplní talíře houbami... Každý rok se mnoho z nás těší, že si na podzim nasbírá pořádnou dávku voňavých hub. Kromě toho, že se některé druhy dají sbírat i v zimě, právě v chladném počasí můžeme při vaření využít houby, které jsme nasbírali před zimou. Pochutnejte si s námi.

Jana Kantorová | 25. 01. 2024

Připravila: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ

HOUBOVÝ TATARÁK

Suroviny: 500 g směsi lesních hub, 1 lžíce olivového oleje, 1 menší cibule, 1 stroužek česneku, 150 g kvalitního rajského protlaku, hnědý cukr podle chuti, špetka mletého kmínu, 1 lžička mleté sladké papriky, mletá pálivá paprika podle chuti, 1 lžíce sójové omáčky, 1 lžička worcesterské omáčky, sůl, čerstvě mletý pepř, chlebové topinky, rozpůlené stroužky česneku k podávání

Postup: 

1. Houby povařte asi 20 minut, pak slijte a nechte v cedníku okapat. Rozemelte je nahrubo ve strojku na maso nebo najemno nasekejte nožem.

2. Na oleji nechte zpěnit poloviční množství najemno nakrájené cibule. Po chvilce přidejte česnek, houby, protlak, cukr, koření a za stálého míchání smažte 2 minuty. Odstavte a nechte zchladnout.

3. Dále směs zpracujte jako při přípravě tataráku – smíchejte ji se zbytkem nakrájené cibule, dochuťte kmínem, paprikou, solí, pepřem a oběma omáčkami podle potřeby. Podávejte na topinkách potřených stroužky česneku.

Věděli jste, že... 

...houbovou vůni a chuť obstarají babky nebo jiné hřibovité druhy? Peprnost dodají lišky, bílé ‚maso‘ holubinek pak další strukturu a barevnost.

Galerie: Když na talíři zavoní houby z lesa
Mohlo by se vám líbit

Rozmach street foodu aneb Proč je jídlo z ulice gastronomickým zážitkem?

Zatímco v asijských státech jsou pouliční stánky s jídlem naprostou samozřejmostí, v českých končinách jim teprve přicházíme na chuť. Přitom je street food ideálním místem pro objevování nových chutí a pokrmů.
marianne.cz

NÁDIVKA NA ZPŮSOB KRKONOŠSKÉHO HUBNÍKU

Suroviny: 6 rohlíků nakrájených na kostičky, 1 cibule nakrájená najemno, 600 g směsi lesních hub, 4 stroužky česneku, 3 vejce, sůl, špetka čerstvě mletého pepře, špetka mletého kmínu, špetka majoránky, 1 kostka kvalitního bujónu, asi 600 ml teplého mléka, 100 g másla + trocha na restování a vymazání, pečené kuřecí stehno, pečená rajčata a zeleninový salát k podávání

Postup: 

1. Cibuli orestujte na pánvi na troše másla, nechte chvíli podusit. Spolu s rohlíky dejte do mísy. Přidejte houby, česnek, vejce, sůl a všechno koření i majoránku.

2. Kostku bujonu rozdrobte do mléka a dobře promíchejte. Přilijte ke směsi.

3. Troubu předehřejte na 180 °C a 100 g másla nechte rozehřát v kastrůlku. Pekáček nebo zapékací misku vytřete kouskem másla a rozprostřete do ní houbovou směs. Uhlaďte, pokapejte rozpuštěným máslem. Vložte do trouby a pečte dozlatova. Nádivku podávejte horkou jako přílohu třeba k pečenému kuřeti. Chutnat bude i studená.

Mohlo by se vám líbit

Kvalitní víno i do svařáku? Rozhodně ano. Zkuste ho osvěžit zajímavým kořením

Myslíte si, že se na svařáku nedá nic zkazit? Že všechny chutnají dost podobně? A pokud je nějaký trpčí, stačí si ho jen dosladit? Naštěstí tomu tak není. S jeho přípravou si můžete pohrát. Základem je kvalitní víno, kterých u nás na Moravě a v Čechách máme víc než dost. Ta nejlepší navíc bývají vystavena v Salonu vín ve Valticích. A jak si svařák můžete ještě obohatit? Prozrazuje národní sommelierka Klára Kollárová.
marianne.cz

SMETANOVÁ POLÉVKA S HOUBOVO-ŠALVĚJOVÝMI NOČKY

Suroviny: 2 lžíce másla, 1 cibule, 400 g čerstvých světlých lesních hub, sůl, čerstvě mletý pepř, 4 brambory, 1,2 l zeleninového vývaru, 1 malé vejce, 1 lžíce najemno nasekaných lístků šalvěje, strouhanka podle potřeby, 200 ml smetany na vaření (12%), nasekaná hladkolistá petrželka nebo pažitka na ozdobení, případně lze použít estragon

Postup

1. Ve větším hrnci na rozehřátém másle orestujte nakrájenou cibuli. Poté přidejte houby a opékejte 10–15 minut doměkka. Osolte, opepřete a zamíchejte.

2. Zhruba 2–3 lžíce opečených hub odeberte a odložte stranou. Ke zbytku hub v hrnci přidejte brambory, zalijte vývarem a uvařte doměkka. Rozmixujte dohladka.

3. Odložené houby mezitím nasekejte nadrobno. Přendejte je do misky, přidejte k nim vejce a šalvěj, osolte, opepřete. Důkladně promíchejte a směs zahustěte strouhankou do takové konzistence, aby z ní šly dobře tvarovat nočky.

4. Do rozmixované polévky vhoďte připravené nočky a asi 5 minut povařte. Potom přilijte smetanu, nechte ještě přejít varem a odstavte.

5. Polévku rozlijte do talířů a před podáváním posypte petrželkou či pažitkou.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kousek bambusu pokaždé jinak

Bambusové tyčky nemusejí fungovat jen jako statická opora květin. Duté klacíky z „džungle“ jsou přírodním materiálem, který je lehký a pevný. Tvořivé ruce se ho chytí, a jen tak nepustí! Snadno z něj vznikne i tác.
marianne.cz

SLEZSKÝ BIGOS

Suroviny: 2–3 lžíce sádla, 700 g kysaného zelí, 300 g hovězího masa (nejlépe kližky), sůl, čerstvě mletý pepř, 1 lžička mleté sladké papriky, 1–2 lžičky kmínu, 2–3 bobkové listy, 2 středně velké cibule, 400 g směsi čerstvých hub, 300 g vepřového masa (nejlépe plec), 100 g škvarků, 1 papriková klobása, 1 lžíce sušené majoránky, tmavý chleba jako příloha k podávání

Postup: 

1. Ve větším hrnci na rozpáleném sádle pár minut prohřejte připravené zelí. Přidejte hovězí maso, podlijte trochou vody a duste 30 minut. Osolte a přidejte všechno koření, cibuli a houby. Promíchejte, přiklopte a duste, po 2–3 hodinách odstavte a uložte do chladu.

2. Další den směs opět uveďte do varu, přidejte vepřové maso a škvarky. Duste zakryté zhruba 2 hodiny (podle potřeby můžete podlít vodou, aby byl obsah hrnce stále těsně ponořený), pak odstavte a opět uložte do chladu.

3. Třetí den přidejte nakrájenou klobásu i majoránku a opět přiklopené poduste. Vodu přilévejte opatrně – výsledná konzistence pokrmu by měla zůstat hustá, téměř bez tekutiny. Nakonec bigos dochuťte solí, pepřem a nálevem ze zelí. Podávejte jej pak s tmavým chlebem.

Věděli jste, že... 

...bigos pochází z Polska, kde o něm tvrdí, že se má vařit tři dny a celkem sedm hodin? Nezbývá-li na takové vyvařování čas nebo trpělivost, dá se klidně připravit na jeden zátah.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Ptačí bufet aneb Aby v zimě měli ptáčci co jíst

Kromě toho, že vám krmítka do zahrady přilákají hladové opeřence, můžou posloužit také jako hezká dekorace. Pojďte si s námi vyrobit dvě netradiční.
marianne.cz

HOUBOVÉ RAGÚ

Suroviny: 1 hrst sušených lesních hub, 1 lžíce másla, 1 šalotka, 2 stroužky česneku, 2 snítky tymiánu, 100 g plátkové anglické slaniny, hrst směsi čerstvých lesních hub, 150 ml brandy, 1 lžička dijonské hořčice, šťáva z 1 citronu, 125 ml smetany na vaření (12%), sůl, čerstvě mletý pepř, bramborová kaše k podávání, směs čerstvých bylinek (výběr podle vlastní chuti) na ozdobení

Postup: 

1. Sušené houby zalijte 200 ml vody a nechte chvíli povařit.

2. Do pánve dejte kousek másla, nechte rozehřát a osmažte na něm šalotku
a česnek nakrájené najemno, tymián a pokrájenou slaninu. Opékejte 5–7 minut. Jakmile bude vše společně opečené, trochu slaniny odložte stranou na pozdější ozdobení pokrmu.

3. Na pánev s výpekem přihoďte směs hub pokrájenou na menší kusy. Lehce
je orestujte a pak zalijte brandy, kterou opatrně podpalte, aby se vyvařil i spálil všechen alkohol.

4. Pak už se může začít dochucovat: přidejte lžičku dijonské hořčice, která jídlu dodá na pikantnosti, dále houbový vývar i s houbami, šťávu z jednoho citronu a smetanu. Nechte společně lehce provařit, dochuťte solí, pepřem a podávejte s bramborovou kaší jako přílohou ozdobenou čerstvými bylinkami.

Mohlo by se vám líbit

Konec plýtvání jídlem! Jednoduché kroky, díky kterým zachráníte jídlo

Dostatek jídla vnímáme v našich končinách jako standard, a tak často skončí v koši nejen ztvrdlý chléb, ale také nesnědené porce od oběda nebo prošlé potraviny. Pokud se ale naučíme s jídlem neplýtvat, poděkuje nám nejen týdenní rozpočet, ale také planeta Země.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Dobrý nápad
Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit