Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Lógr z kávy nevyhazujte! Využijete ho v domácnosti i na zahradě, navíc ušetříte

Info ikona
Kávu lze využít jako hnojivo.

Bez kávy si mnozí z nás neumí představit svůj den. Pokud nepijete rozpustnou, ale po každé přípravě vám zbude tzv. lógr, využijte ho v domácnosti i na zahradě.

Jana Bitalová | 9. 03. 2024

Vyhazovat lógr do odpadkového koše je opravdu škoda. Obsahuje totiž dusík, draslík, železo, fosfor, chrom, vápník a hořčík. Lze ho tedy použít jako přírodní hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny, které podpoří ve zdárném růstu, a vy navíc ušetříte za kupované prostředky.

Doma se hodí na africké fialky, bramboříky, lopatkovce, vánoční kaktusy a orchideje. Kávovou vzpruhou však pokojovky nerušte během zimy, kdy odpočívají. Venku kávové hnojivo použijte na hortenzie, borůvky, rododendrony, vřes, růže, jahodníky i rajčata. Rozházet ho po trávníku pak také nebude na škodu.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s vaším tělem, když pijete ranní kávu nalačno?

Pití kávy v přiměřeném množství, což jsou tři až čtyři šálky denně, je pro zdravého člověka bez rizika. Řada studií dokazuje, že je pro zdraví dokonce velmi prospěšné. Dnes nás ale zajímá odpověď na otázku, jestli pít kávu jako první nápoj hned ráno po probuzení? Co to s naším tělem dělá, jestli to je u všech stejné a ve které části dne je pití kávy, ať už nalačno, nebo po jídle, největším přínosem.
marianne.cz

Jak si vyrobit hnojivo z kávy?

Kávu postupně sbírejte, a to tak, že ji za občasného promíchání necháte pořádně vyschnout. Jinak by totiž začala plesnivět a byla na vyhození. Takto ji střádejte, dokud nebudete mít potřebné množství. Hnojivo potom namícháte zcela snadno, a to v poměru 1:5 (1 odměrku lógru na 5 odměrek vody). Používejte ho 1x týdně.

Pozor na způsob použití

Venku není problém používat samotnou sedlinu a klasickou zálivkou ji dostat do půdy. U pokojových rostlin ovšem tento postup nedoporučujeme, protože by mohla vzniknout plíseň nebo lógr zachutnat třeba octomilkám… a ty na kávu zvát nechceme, že?

Lógr se hodí také do kompostu. Pokud tedy kompostujete, klidně zbytky kávy použijte. Urychlí rozklad a přiláká žížaly.

Kdy lógr nepoužívat?

Káva neprospívá rostlinám, které mají rády zásadité prostředí. Mezi ně patří vinná réva, levandule, sukulenty a karafiáty. Také jakákoliv semínka byste kávou mohli poškodit, takže i v tomto případě se jí vyhněte. 

Mohlo by se vám líbit

Velký manuál zalévání: Co potřebují citrusy, pokojovky nebo zelenina?

Hodně lidí říká, že jim doma zajde i kaktus, a proto raději žádné rostliny nemají. Problém ale většinou není v tom, že by se o ně nestarali, ale naopak – moc je zalévají. Univerzální recept na zálivku neexistuje, ale my jsme pro vás přehledně shrnuli nejčastější chyby, kterým se teď můžete snadno vyhnout.
marianne.cz
Zdroj článku