Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Co se děje s vaším tělem, když pijete ranní kávu nalačno?

Pití kávy v přiměřeném množství, což jsou tři až čtyři šálky denně, je pro zdravého člověka bez rizika. Řada studií dokazuje, že je pro zdraví dokonce velmi prospěšné. Dnes nás ale zajímá odpověď na otázku, jestli pít kávu jako první nápoj hned ráno po probuzení? Co to s naším tělem dělá, jestli to je u všech stejné a ve které části dne je pití kávy, ať už nalačno, nebo po jídle, největším přínosem.

Liv Boková | 19. 02. 2024

Efekt ranní kávy nalačno je velmi individuální, ale dá se říct, že obecně se lidé dělí na dvě skupiny. Jedna je po něm naprosto v pohodě, u druhé se objevují nejrůznější problémy. A najdou se i lidé, kteří to mají každý den jinak.

Ranní káva nalačno jako rituál

Možná patříte k těm, co ráno nestíhají snídat, své ráno si bez šálku kávy nedovedete představit, proto je to každý den první nápoj, který pijete, a je vám po něm dobře. Je ale také možné, že vám po ranním šálku kávy nalačno není úplně nejlíp, přesto si ho dáváte, protože je to rituál, jste na něj zvyklí a i přes nepohodlí v žaludku či střevech, případně lehký pocit motání hlavy, si ho nehodláte odpírat.

Proč vám někdy ranní káva může zamotat hlavu

Když ráno vstáváme, jsme po noci značně dehydrovaní. Jak známo, káva má, stejně jako čaj, odvodňující účinek, takže z už tak dehydrovaného těla pomůže dostat snad poslední zbytky tekutin a téměř doslova ho vysušit. Efekt je stejný jako když nás v průběhu pracovního dne rozbolí hlava a záhy si uvědomíme, že je pozdní odpoledne a my jsme pro samou práci od rána vypili sotva skleničku vody.

To pak hlava bolí a jakmile například vstaneme ze židle, může se nám i pěkně motat. Podobný efekt ranní kávy nalačno vyřešíte velmi snadno. Poté, co si ráno dojdete na toaletu, jako vůbec první věc, kterou uděláte, vypijte pořádnou sklenici vody, ideálně 300 až 500 mililitrů, nejlépe s pár kapkami čerstvě vymačkané citronové šťávy. Dodá přes noc ztracené tekutiny, osvěží a nastartuje vás. Teprve pak si připravte milovanou kávu.

Mohlo by se vám líbit

Češi a káva: Jakou kávu pijeme nejraději?

Není káva jako káva. Ristretto, espresso, cappuccino, flat white, macchiato nebo raději cold brew? Existují lidé, pro které je káva především rychlým životabudičem, stále ale roste počet těch, kteří považují pití kávy za zážitkový rituál. Jaký přístup ke kávě mají Češi? A proč k přípravě lahodné kávy nepotřebujeme drahý kávovar?
marianne.cz

Káva nalačno žaludek nezkazí

Alkohol, cigaretový kouř, různé léky i další dráždivé látky mění přirozené obranné mechanismy žaludku a poškozují jeho výstelku. Káva k nim ale nepatří. Ukazuje to například studie Dr. Byrona Cryera, vedoucího oddělení interního lékařství na Baylor University Medical Center v Dallasu. Jeho laboratoř zkoumala reakce na poměrně velkém vzorku osmi tisíc lidí. Žádnou významnou souvislost mezi pitím kávy nalačno a vznikem vředů v žaludku nebo střevech ani refluxní chorobou jícnu nenašla. I tak je třeba mít na paměti, že každý žaludek a trávicí trakt vůbec je jinak citlivý. Lidem, kteří už žaludeční vředy mají, trápí je reflux, časté pálení žáhy nebo syndrom dráždivého tračníku, se pochopitelně káva nalačno rozhodně nedoporučuje.

Za nepohodlí může zvýšené pH

Případné nepohodlí v žaludku je způsobeno zvýšenou kyselostí žaludečního prostředí. Káva má totiž pH 5 a v žaludku je přirozená kyselost nižší, na hodnotě pH 4. Pití kávy nalačno může kyselost dočasně zvýšit a vyvolat v žaludku krátkodobý nepříjemný pocit, což se ale projevuje vesměs u jedinců, kteří ho už mají dlouhodobě podrážděný v důsledku působení jiných faktorů. Pak stačí, aby si mysleli na to, že je lepší před prvními doušky ranní kávy něco sníst.

Další variantou řešení je případně kyselost kávy způsobenou obsahem kofeinu a látek vznikajících při pražení kávových zrn, jež také zvyšuje produkci žaludečních šťáv, zmírnit klasickým kravským či rostlinným mlékem nebo kapkou smetany. Platí, že čím méně je v kávě kofeinu, tím méně dráždí. Kdo má citlivější žaludek, měl by také dát přednost tmavým kávovým zrnům před světlými. Tmavší zrna se praží déle a výsledkem delšího procesu pražení je nižší acidita.

Mohlo by se vám líbit

Mléko: máme ho pít, nebo se mu vyhnout?

Moje babička říkala, že nejlepší lék na spaní je teplé mléko s medem. Měla svoji krávu a domácí med od souseda, který pěstoval včely. Pila ho nepasterované každý den k snídani a zemřela, když jí bylo hodně přes osmdesát. Nebyla ani tlustá, neměla nikdy zlomenou nohu ani neměla problémy se zažíváním. Mléko pro ni prostě bylo perfektní potravinou a nepochybovala o tom.
marianne.cz

Káva stimuluje trávení i po jídle

Může se stát, že vás káva ráno pořádně prožene. Na tom, jestli si dáte snídani před nebo až po ní, to ale nezávisí. U některých lidí káva způsobuje zrychlení pohybu potravy trávicím traktem. Stimuluje peristaltiku, proces, který posouvá potravu trávicím systémem, což může vést k tomu, že je nutné ihned po vypití kávy, u někoho i jen po pár doušcích, rychle zamířit na toaletu.

Mýtus o kávě nalačno a kortizolu

Internetové magazíny a v návaznosti na ně pak také pár influencerů na sociálních sítích rozšířili mýtus o tom, že pití kávy nalačno zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Pokud je dlouhodobé, pojí se s ním celá řada zdravotních potíží od vysokého krevního tlaku, přes cukrovku až po onemocnění srdce. Kortizol v těle funguje tak, že jeho hladina je nejvyšší ráno a v průběhu dne klesá, představa dalšího zvýšení pitím kávy nalačno se může jevit jako nebezpečná.

Jenže u lidí, kteří pijí kávu pravidelně, je vliv na hladinu kortizolu velmi malý. Řada gastroenterologů dokonce tvrdí, že v takovém případě se hladina stresového hormonu nezvyšuje vůbec. Navíc studie, na které je zmíněný mýtus založený, zkoumala efekt pití kávy nalačno současně s nedostatkem spánku, a kromě toho byla provedena na téměř mizivém vzorku pouhých 29 lidí. Sami autoři zdůrazňují, že pro jakékoliv zásadní závěry je potřeba provést další výzkum.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zábava
Kvíz: Co je jupka nebo karkule? Uhádněte názvy oblečení z lidových pohádek a říkadel

Kvíz: Co je jupka nebo karkule? Uhádněte názvy oblečení z lidových pohádek a říkadel

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit