Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Pěstujte kombuchu a mějte stále po ruce zdravý nápoj. Víme, jak na to

Mluví se o ni jako o houbě, ale přitom jí není. To ovšem neubírá na síle nápoji, který připraví z pouhého čaje a cukru. Kombucha se proto těší čím dál větší pozornosti.

Jana Bitalová | 15. 04. 2024

Kombucha měla být známá už kolem roku 220 př.n.l., přičemž už tehdy prý v severovýchodní Číně znali její pozitivní účinky na lidské zdraví. A ty skutečně má, protože kombuchový nápoj je díky lehké fermentaci plný antioxidantů a probiotik. Pomáhá udržovat správnou rovnováhu střevní mikroflóry, takže zlepšuje trávení, a podporuje vstřebávání živin. Posiluje imunitu, dodává energii a podporuje detoxikaci.

Ale pozor: nic se nemá přehánět. I když je kombuchový nápoj zdravý, při nadměrné konzumaci by mohl mít projímavý účinek. Pro začátek stačí sklenička ráno, až si na kombuchu zvyknete, můžete přidat ještě další večer.

Co je to kombucha?

Kombucha vypadá trochu jako houba, za kterou je někdy chybně považována, a na první pohled se může zdát lehce slizká. No, vlastně možná i na ten druhý, nicméně na práci s ní se dá zvyknout a svými účinky zvláštní strukturu „splatí“. Tvoří ji společenství octových bakterií a několika druhů kvasinek.

Pro začátečníky se hodí čaj oolong a zelený

Pro první seznamování s kombuchou je dobré začít s čajem oolong a zeleným. Použít lze také černý čaj, ale ten může s ohledem na vyšší množství tříslovin během působení kombuchy rychle hořknout. Kromě toho je podstatná teplota čaje, který na kombuchu používáte, i jeho množství a doba louhování. 

Základem je recept, na nějž budete potřebovat:

  • perfektně čistou velkou sklenici (např. třílitrovou zavařovačku)
  • plátýnko a gumičku
  • 1 litr vody
  • lžičku kvalitního sypaného čaje bez aromat, například zeleného
  • 90 gramů třtinového cukru

Litr vody převařte a dejte do něj lžičku čaje, nechte 10 minut louhovat. Přeceďte a v čaji rozmíchejte cukr –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ použijte raději vařečku, kombucha nemá příliš ráda kovové materiály. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu a nalijte do sklenice. Přidejte kombuchu (světlou stranou vzhůru) se 100 ml původního nálevu, ve kterém byla.

Sklenici překryjte plátýnkem upevněným gumičkou a nechte třeba na kuchyňské lince, jen na ni nesmí svítit sluníčko. Za pět dní můžete začít ochutnávat nápoj. Zhruba do týdne až devíti dnů bude hotový. Čím déle ho necháte, tím bude kyselejší, a proto je potřeba najít ten správný den, kdy vám bude chuť vyhovovat.

Nápoj sceďte přes plátýnko a uložte do lednice, kde vydrží cca čtyři dny, Nezapomeňte kombuše připravit nový nálev. Než ji do něj vložíte, jemně ji opláchněte studenou (ale ne ledovou) vodou.

Domácí i kupované

Kombuchový čaj můžete zředit vodou, přidat mátu, led a případně také trochu sirupu, čímž vznikne nápoj, který bude chutnat celé rodině. Pokud si na domácí „chov“ netroufnete nebo se vám do něj nechce, obchody nabízejí řadu hotových nápojů s kombuchou, jako je například F.H. Prager.

Mohlo by se vám líbit

Tibetská houba za pár kaček vykouzlí zdraví prospěšný nápoj. Připravte si ho!

Tibetská houba, neboli také kefírová zrna, je živá kultura. K tomu, aby vyrobila zdravý kefír, potřebuje pouze mléko a jeden den. Pojďte zjistit, zda by se nehodila i vám.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad

<span>Axolotl: Netradiční domácí mazlíček, který se bude neustále usmívat</span>

Axolotl: Netradiční domácí mazlíček, který se bude neustále usmívat

Dobrý nápad

<span>Oblíbené monstery: Pořiďte si domů hit mezi pokojovými rostlinami</span>

Oblíbené monstery: Pořiďte si domů hit mezi pokojovými rostlinami

Dobrý nápad

<span>KVÍZ: Víte, jak na vás působí barvy, kterými máte doma vymalováno?</span>

KVÍZ: Víte, jak na vás působí barvy, kterými máte doma vymalováno?

Dobrý nápad

<span>Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?</span>

Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?