Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Bylinky jsou zdravé, chutné a dobře vypadají. Tyhle druhy by vám neměly chybět

Bylinky jsou všestrannými rostlinami. Mnohé z nich v květináčích i záhonech vypadají skvěle, a navíc je využijeme při vaření i během neduhů nebo jako podporu našeho zdraví. Vybrali jsme pro vás proto čtveřici, která by vám doma neměla chybět.

Jana Bitalová | 5. 04. 2024

Bylinky se dají pěstovat doma, na balkonu, ve skleníku i záhonu. Jakmile s nimi jednou začnete, pravděpodobně už nepřestanete, protože vyjít si během vaření pro čerstvou bylinku je prostě k nezaplacení.

Koriandr

Co si budeme povídat, koriandr je trochu „kontroverzní“ bylinka. Zatímco jedni ho totiž nesnáší, jiní mají jeho výraznou chuť v oblibě. Hodí se do salátů, pomazánek, polévek a řady dalších jídel, ale jen málokdo ví, že jde také o léčivou rostlinu. Obsahuje totiž antioxidanty, minerály a vitamíny. Kromě toho pomáhá snižovat úzkosti a má pozitivní účinky na nervový systém, trávení, srdce i hladinu cholesterolu. 

Koriandr je jednoletka, jejíž semena koupíte ve dvou podobách. Celá se více hodí na záhon, půlená zase pro pěstování doma. Klíčit mohou až tři týdny a rostlina pak má ráda teploty okolo 25 °C, takže se jí bude dařit od května do září, a stanoviště by mělo být chráněné před větrem a přímým poledním sluncem. Koriandru uškodí přílišná vlhkost, takže ho zalévejte opatrně, hnojit lze kompostem. Z jeho květů můžete získat semínka pro další pěstování.

Info ikona
Koriandr.

Bazalka

Bylinku typickou pro italskou kuchyni vypěstujete doma, ve skleníku i na zahrádce. Při vaření ji oceníte do salátů, omáček, na ryby a další pokrmy. Výborné je také bazalkové pesto s piniovými oříšky. Bazalka má nezaměnitelnou vůni a jemnou chuť, působí proti nespavosti i bolestem hlavy, tlumí křeče a zlepšuje trávení.

Rostlina má ráda slunná a teplá stanoviště, která jsou chráněná před větrem a průvanem. V létě pokvete, ale pokud ji máte na užitek, tato květenství odštipujte, aby měla dost výživy na silné listy.

Info ikona
Bazalka.

Kopr

Podobně jako koriandr i kopr je velmi aromatickou bylinkou. Výborný je k dochucení ryb a tzv. bílých polévek a omáček. Mimo to zlepšuje trávení, má močopudné účinky a podporuje laktaci. Obsahuje také vitamín C a A, vápník, fosfor a další minerální látky. 

Kopr vám bude vděčný za slunné stanoviště a průměrnou zálivku, protože nesnese sucho ani přelití. Vysévá se přímo na záhon a obvykle se na příští sezónu vysemení sám. Není dokonce výjimkou, že se objeví na jiném místě v zahradě, než kde byl původně. Pokud pěstujete zeleninu, doporučujeme kopr vysít poblíž, protože odpuzuje bělásky zelné a dřepčíky.

Info ikona
Kopr.

Rozmarýn

Kromě užitku může mít rozmarýn dekorativní úlohu. Vyrůstá totiž do dřevitého keře, jenž lze tvarovat. Dochutíte s ním nádivky, saláty, těstoviny, polévky, maso a další jídla. Má močopudné účinky, zvyšuje chuť k jídlu i koncentraci, posiluje imunitní systém a působí proti stresu.

Rozmarýn je trvalá rostlina, která má ráda slunce, teplo a také vlhkou půdu, proto potřebuje pravidelnou zálivku. Na zimu ho buď vyndejte ze země a zazimujte doma, nebo dostatečně ochraňte před mrazy. Snese ovšem jen cca 6 stupňů °C.

Info ikona
Rozmarýn.
Mohlo by se vám líbit

Stinná zahrada není pro trvalky problém. Jen musíte vybrat ty správné!

Řešíte, jaké trvalky si vysadit na zahrádku, když máte stanoviště ve stínu nebo polostínu? Pak se podívejte na náš výběr, který vám bude dělat radost.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Zahrada
Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Zahrada
Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Zahrada
Zahrada plná života: Užívejte si zpěv ptáků a cvrkot hmyzu

Zahrada plná života: Užívejte si zpěv ptáků a cvrkot hmyzu