Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Pořiďte si mazlíka s bodlinami! Chovat se dá ale jen jeden druh

Ježek je netradičním domácím mazlíčkem, který vás bude těšit svou roztomilostí. Jeho úspěšný chov, díky němuž bude zvíře spokojené, ovšem má svoje pravidla. Poznejte je a třeba se bodlináč stane právě vaším společníkem.

Jana Bitalová | 16. 05. 2024

Očička jako korálky, špičatý čumáček a pichlavá kulička v případě ohrožení – to je ježek bělobřichý, jediný druh, kterého lze mít jako domácího mazlíčka. Ostatní ježci jsou chránění zákonem, a proto jejich domácí chov není možný.

Jaký je ježek bělobřichý?

Může být velký až 20 cm a dosáhnout hmotnosti půl kilogramu. Jeho bodliny bývají cca 2 cm dlouhé. Povahově je potřeba počítat s tím, že jde o zvíře, které je aktivní hlavně v noci. Jakmile se setmí, vydá se za potravou i zábavou. Večer je proto dobré nechat ježčího kamaráda volně proběhnout. K tomu poslouží ohrádka s prvky, jako je kolotoč a jiné hračky, nebo zkrátka váš dozor při průzkumu bytu.

Pokud ježkovi nehrozí nebezpečí a můžete z něj spustit oči, pravidelně využívejte tyto chvíle k vyčištění boxu. Během dne, kdy odpočívá, byste ho rušili.

Mohlo by se vám líbit

Axolotl je netradiční domácí mazlíček, který se bude neustále usmívat. Pořídíte si ho?

Axolotl –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zní to jako slovní hříčka, že? Nicméně jde o zvíře, kterému se také říká vodní dráček. Znáte tohoto zvláštního tvora, jenž působí, jako by se usmíval?
marianne.cz

Nevěřte sociálním sítím

Koupel svému ježkovi nedopřávejte, neocenil by ji. Maximálně ho otřete a důkladně osušte. Videím s koupajícími se ježky, kteří vypadají spokojeně, jaké vídáte na sociálních sítích, nevěřte. Pro ježka nejde o příjemný zážitek.

S ježčím mazlíčkem necestujte, maximálně v nutných případech k veterináři. Přitom ho umístěte do umělohmotné přepravky s odvětrávacími otvory, do jejíhož vnitřku dejte látku nebo hobliny. V zimě hrozí prochladnutí, v létě zase přehřátí. Kromě toho ježka cestováním vystavujete silnému stresu, jenž mu může ublížit na zdraví. 

Jak na chov ježka bělobřichého?

Pro chov jsou vhodné umělohmotné boxy s minimálními rozměry 90 x 45 cm. Na klec raději zapomeňte, protože ježek by se mohl pokusit o lezení po drátcích a zranit se, navíc u ní hrozí průvan, který tomuto hmyzožravci neprospívá. Terárium se vám zase bude hůře udržovat. Určitě by uvnitř bydlení pro ježka měl být domek, v němž najde potřebný klid, a správná podestýlka – bezprašné hobliny nebo podestýlka Asan, kterou koupíte v obchodech.

V místnosti, kde budete box mít, by se měla teplota pohybovat v rozmezí 22 až 26 °C. Na ježčí ubytování by nemělo dopadat přímé slunce, nemělo by být v průvanu ani v blízkosti krbu nebo topení. Nedoporučujeme mít box v kuchyni, kde se bude ježek lekat náhlých zvuků, ani v ložnici a dětském pokoji, ale to už spíše kvůli obyvatelům těchto místností, kteří by se asi příliš dobře nevyspali.

Info ikona
Ježek bělobřichý neboli africký trpasličí.

Dbejte na vyvážený jídelníček

Ježci mají sklon k obezitě, proto to s krmením nepřehánějte – max. 3 lžíce potravy denně. Kombinujte kvalitní kočičí granule, které lze namáčet ve vodě, byť to není nezbytně nutné, a hmyz. Z živé části jídelníčku si pochutná na moučných červech, sarančatech, cvrčcích a podobně. Sem tam, jako přilepšení, můžete ježkovi dát kousek kuřecího masa vařeného v neosolené vodě a masové kapsičky pro kočky.

U ovoce a zeleniny je situace složitější. Občas je ježek může, ale vůbec by neměl dostávat avokádo, celer, hrozny, cibuli, česnek, citrusy a neuvařenou mrkev. Dále čokoládu, sušené ovoce a mléčné výrobky. Kromě toho se vyhněte krmení hmyzem a žížalami, které byste chytali venku.

Potravu podávejte v těžkých miskách z keramiky. Živá potrava by přitom měla být v takových, co mají zahnuté okraje, aby se nedostala ven tak snadno jako z klasických misek. Pro zdravé kosti nezapomeňte na vápník a vitamín D. Samozřejmostí musí být neustálý přístup k čisté vodě, a to nejlépe opět v keramické misce.

Nenechte se vyděsit

U ježčích mláďat dochází k výměně bodlin. V tu dobu může být nevrlý a přílišná manipulace mu nebude příjemná kvůli podrážděné kůži. Pro zvykání na vaši přítomnost ho do rukou i nadále berte, ale velice opatrně. Ztráta bodlin ovšem patří také mezi zdravotní komplikace. Nejste-li si jistí, vyhledejte odborníka. Poradí vám zkušený chovatel nebo veterinář. To samé platí i v dalších případech, kdy něco není v pořádku. Může jít o suchou kůži, průjem a další potíže. Mezi ně spadá i snaha hibernovat, protože tento druh ježka se k zimnímu spánku neukládá.

Dále se může stát, že vašemu ježčímu kamarádovi přerostou drápky. Předcházejte tomu zastřihováním pomocí speciálních kleštiček pro hlodavce. Pokud si na to netroufáte, navštivte veterináře, který si s drápky hravě poradí.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Proč kočky vrní? Rozhodně to není jen tehdy, když jsou spokojené. Víte, proč ještě vydávají tento zvuk?

Kočky jsou známé svým vrněním, ale proč tento zvuk dělají? Existuje několik důvodů, některé z nich jsou však stále zahalené mnoha otazníky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Mrkev původně nebyla oranžová! Vychutnejte si tuhle zeleninu upravenou glazováním

Mrkev původně nebyla oranžová! Vychutnejte si tuhle zeleninu upravenou glazováním

Dobrý nápad
Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Dobrý nápad
KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

KVÍZ: Černá kočka je známá, ale víte, co podle pověr přináší havran?

Dobrý nápad
Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí

Tvarohové šátečky máte hotové za chvilku. A stejně rychle také zmizí