Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Kouzelný skandinávský domek ctí tradici švédského venkova

Info ikona
Kouzelný skandinávský domek ctí tradici švédského venkova

Je tomu už bezmála dvě stě let, co tento klasický domek stojí v menší osadě jižně od Stockholmu. Současní majitelé ho zrekonstruovali tak, aby zachovali maximum dobových prvků tradiční venkovské architektury.

Terezie Benoni | 5. 06. 2022

Kachlová kamna, krby, verandy, terasy, jabloně, keře černého rybízu, listové, vlastní vejce, bary, obložení, jídelní kout, otevřené velké společenské prostory a mnoho útulných ložnic. K tomu sauna a vinný sklípek jako bonus. Takový je dům, který najdeme v osadě Lustigkulla jižně od hlavního švédského města. Dům byl postavený před více jak dvě stě lety. Současní majitelé ho museli důkladně opravit, přesto se jim podařilo zachovat atmosféru domu a řadu dobových detailů. Některé dřevěné podlahy bylo nutné vyměnit, jiné repasovat, celkovou rekonstrukcí si prošla kuchyň a také koupelny. Dominantou jsou dobové krby a kamna, které i během severské zimy vykouzlí tu pravou útulnou atmosféru.

 

Galerie: Dům na švédském venkově
Mohlo by se vám líbit

Nafukovací prostor

Ačkoli zvenčí působí dům vcelku skromným dojmem, o to větší překvapení na vás čeká, když překročíte práh domu. Na dvou patrech je 8 pokojů. První patro slouží především ke společnému času rodiny, zatímco v druhém patře jsou jednotlivé soukromé pokoje. Na svou rekonstrukci ještě čeká kouzelná půda, která může v budoucnu sloužit jako další ložnice, nebo společný prostor. Hlavní obytný prostor tvoří propojená kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Z kuchyně je možné vejít do zahrady, nebo po schodech sejít do suterénu, kde je vinný sklípek, a především skutečné lázně. Kromě sauny je zde i volně stojící vana. Je zde také prádelna a praktická dílna. Dům je obklopený vzrostlou zahradou, kde nechybí různá posezení pod ovocnými stromy.

Zdroj informací: Fantastic Frank, www.fantasticfrank.se

Mohlo by se vám líbit