Přejít k hlavnímu obsahu
Venkov & styl

Zachránili chátrající historickou budovu: Práce na železnici inspirovala manžele Plíhalovy k otevření stylové kavárny

Když Jana Plíhalová zatoužila oslavit své padesátiny na nádraží, její manžel Miroslav přišel s nečekaným nápadem a koupil starou stanici Litoměřice-město, kde ji společně proměnili v útulnou kavárnu. S hlubokým vztahem k železnici vdechli zchátralé budově nový život. Dnes kavárna Káva s párou nabízí nejen jedinečný styl prvorepublikového nádraží, který ukázali v reportáži pro Marianne Venkov & styl.

Mohlo by to vypadat jako rozmařilost rozhazovačného milionáře: manželka si přála slavit padesátiny na nádraží, tak manžel jednu stanici koupil a nechal přestavět na kavárnu, aby se oslava měla kde konat. Ale ono to bylo trochu jinak…Manželé Jana a Miroslav Plíhalovi, kteří chátrající nevyužívané zastávce Litoměřice-město vdechli nový život, jsou lidé od železnice. Oba na dráze pracovali dlouhé roky. Jana začínala jako průvodčí a postupně vystřídala několik železničářských profesí. Do Litoměřic jezdívala už v dětství za strýcem, který na zdejším nádraží pracoval. I Miroslav má k tomuto místu osobní vztah – pracoval tu deset let, a ženin strýc byl dokonce jeho šéfem.

Galerie: Káva v páře

Nádražní byty, obchod a co dál?

Nádraží zde bylo otevřeno v roce 1884 a sloužilo do padesátých let 20. století. Tehdy se Státní železniční správa rozhodla přeložit koleje blíž k Labi, takže dnes stanici lemují z druhé strany. Historická budova nádraží pak sloužila už jen jako kanceláře a několik bytů. Od jara 2013 se o ni starají manželé Plíhalovi. Jana si tehdy skutečně přála oslavit padesátiny na nádraží, a manželé se náhodou dozvěděli, že to litoměřické je na prodej. Bylo pondělí, dražba se konala ve čtvrtek. „Přihlásili jsme se, a jelikož jsme byli jediní zájemci, získali jsme ho za vyvolávací cenu. Nakonec jsme tam za rok oslavili kulaté narozeniny oba,“ vzpomíná Jana Plíhalová. Kavárnu zde otevřeli začátkem července 2014. Když ale chátrající objekt kupovali, neměli představu, co vše v něm bude. Věděli jen, že část budovy pronajmou jako obchod a zrenovují nádražní byty v podkroví. Co se zbytkem? Zvažovali školku či ordinace… Pak Jana dostala nápad. „Když jsem viděla krásný výhled na parkány, biskupství, na Radobýl i do oken Máchovy světničky, napadlo mě, že by zde mohla být hezká kavárna,“ říká. Manželovi se to zdálo daleko od centra, ale nakonec souhlasil.

Mohlo by se vám líbit

Plzeň se raduje z nového hlavního nádraží: Je zde obchodní pasáž i restaurace přímo na peróně

Rekonstrukce plzeňského hlavního nádraží, vedená ateliérem A8000, přinesla nejen nové funkční a estetické prvky, ale také oživení dlouho nevyužívaných prostor. Cestující nyní mohou využít rozšířenou obchodní pasáž nebo si vychutnat oběd v restauraci přímo na peróně s výhledem na vlaky. Co dalšího na cestující čeká?
marianne.cz

Kavárna v prvorepublikovém duchu

Kavárnu manželé zařídili v prvorepublikovém stylu a zachovali i nádražní ráz. Podstavce stolů jsou například z kolejnic, vnitřní a vnější osvětlení připomíná světla na nádraží. Nechybí ani obrazy parních vlaků či snímky původní podoby nádraží. Když manželé vymysleli název Káva s párou, začali shánět skutečnou mašinu. Nakonec v květnu 2014 umístili před budovu malou parní lokomotivu Krauss München z roku 1897. Mašinu, která jezdila do roku 1973, objevil v kovošrotu milovník parních strojů Jiří Mach, koupil ji a se synem zrenovoval. Měla vozit děti z Noutonic do Postřižína, což nevyšlo. Tak ji koupili Plíhalovi a usadili na zhruba stejné místo, kudy vedla původní železniční trať. Na počest pana Macha ji pokřtili na Machšinku. U jedné lokomotivy to však neskončilo! Před kavárnou Plíhalovi s pomocí kamarádů z pražského Království železnic ještě téhož roku na podzim zprovoznili zahradní železnici. Vláček projíždí kolem miniaturních dominant města Litoměřice. „V květnu 2020 jsme dráhu kompletně zrekonstruovali,“ říká Plíhalová, s tím, že se u modelové železnice zastavují děti i jejich tatínci.

Rekonstrukce se prodražila, ale stála za to


O tom, za kolik nevyužívané nádraží koupili a kolik je stála následná rekonstrukce, manželé Plíhalovi nemluví. Omezují se na vyjádření, že rozsáhlý areál získali v dražbě za cenu menší, než kolik stojí stometrový byt v pražské čtvrti Trója. Na mnohem více peněz však vyšla následná rekonstrukce. Že však nešlo o žádné hýření člověka, který neví, co s penězi, dokládá lakonické vyjádření Miroslava Plíhala: „Celkové náklady jsem radši ani nepočítal, protože bych z toho mohl dostat infarkt.“ Manželům se každopádně podařilo do budovy vnést ducha dávných časů. Kavárna i její okolí mají neopakovatelné kouzlo vyzařující pohodu, k čemuž přispívá i příjemná obsluha, nabízené nápoje, zdravé svačiny, domácí dorty… „Naše cukrářka Verča je v kavárně od časného rána, aby pro vás každý den upekla spoustu domácích dezertů. Na své si přijdou milovníci šlehačkových vrstvených dortů, ovocných a lehkých, veganských dezertů a nezapomínáme ani na bezlepkové a RAW dezerty. Mezi naše bestsellery patří cheesecake a brownies,“ láká kavárna místní i přespolní turisty, kteří se sem rádi vracejí. O tom, že se manželům Plíhalovým jejich dílo vydařilo, svědčí také fakt, že v roce 2018 jejich Káva s párou ovládla devátý ročník ankety Má vlast cestami proměn. Zvítězila mezi téměř stovkou přihlášených budov, které prošly výraznou obnovou.

Mohlo by se vám líbit

Oblíbená kočičí kavárna bojuje o přežití. Kočičky smutní a čekají na své zákazníky

Státní opatření v boji proti koronaviru se dotkla i čtyřnohých obyvatel Kočičí kavárny.
marianne.cz

Článek vyšel v časopise Venkov & styl, redakčně upraveno.

Článek vyšel pod původním titulkem Káva v páře v časopise Marianne Venkov & styl číslo 2/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Zahrada
Vánoční hvězda: Teplomilná kráska opředená legendami nemusí být jen rostlinou na jedny svátky

Vánoční hvězda: Teplomilná kráska opředená legendami nemusí být jen rostlinou na jedny svátky

Tradice
Svatý Ondřej je patronem nevěst a šťastných svateb: Dnešní Ondřejská noc slibuje poctivým sny, které se splní

Svatý Ondřej je patronem nevěst a šťastných svateb: Dnešní Ondřejská noc slibuje poctivým sny, které se splní

Cestování
Vánočně oděný Ústecký kraj: Kam za sváteční náladou na severu Čech

Vánočně oděný Ústecký kraj: Kam za sváteční náladou na severu Čech

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit