Přejít k hlavnímu obsahu
Řemesla

Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Šalanda, dříve běžná součást pivovarů a mlýnů, byla místností, která dnes může připomínat zaměstnanecké ubytovny. Stroze vybavená, ale postačila na přespání i na společné jídlo dělníků, kteří v pivovarech a mlýnech pracovali. V reportáži Marianne Venkov & styl se podíváme, jak šalandy vypadaly a jaké příběhy se v jejich zdech odehrávaly.

Toto zvukomalebné slovo bude jistě povědomé především milovníkům piva. Není to náhoda... Šalanda označuje velkou místnost, kde kdysi přespávali stálí pivovarští (a někdy i mlýnští) dělníci spolu s tovaryši, kteří putovali od pivovaru k pivovaru. Slovo šalanda dodnes vyvolává příjemné asociace – mnoho restaurací a útulných hospůdek nese právě toto jméno. Veselo bývalo i v těchto pivovarských šalandách, neboť deputátní pivo bylo pro zaměstnance jedním z oblíbených benefitů. Dokladem toho je pijácká odrhovačka „Chvála šalandy,“ oblíbená za starého mocnářství, zpívaná na melodii písničky Na tom Pražskym mostě se slovy:V našem pivovaře šalanda se skvěje, a v ní duch se zotavuje, srdce pookřeje.“

Mohlo by se vám líbit

Nejstarší textilní řemeslo paličkování vyžaduje trpělivost a pečlivost

Patří mezi nejstarší a zároveň nejkrásnější textilní řemesla, která vyžadují nejen zručnost, ale i velkou dávku trpělivosti. Paličkování, jemná technika výroby krajek, se po staletí předává z generace na generaci. I dnes přitahuje nové nadšence, kteří oceňují půvab krajek.
marianne.cz

Strohé a ne zrovna bezpečné bydlení

Ve skutečnosti však nebylo bydlení na šalandě žádnou idylou. Jednalo se o velmi spartánské ubytování, jak se lze dočíst například v Hrabalových Postřižinách. Na šalandě, kde pobýval i hovorný strýc Pepin, spali pivovarští dělníci po osmi na prkenných palandách, a občas se tu strhla rvačka. To, že v pivovarech bývalo veselo, ale také ne zcela bezpečno, potvrzují i zprávy z dobového tisku. V roce 1907 se například odehrály dva případy, které stály za zaznamenání. První se stal v Praze na Smíchově: „V šalandě akciového pivovaru na Smíchově se včera pohádal devatenáctiletý sladovnický Josef Kovářík s bednářem Procházkou, který se tak rozčílil, že vytáhl nůž a vrazil ho kamarádovi do prsou.“ V druhém případě v Plzni šlo naštěstí jen o krádež: „Františkovi Kroupovi, sladovnickému pomocníkovi v akciovém pivovaře, byla ukradena z uzamčeného kufru v šalandě černá, obstárlejší peněženka s pěti zlatníky a třemi dvacetihaléři. Zloděj, který zámek otevřel paklíčem, peněženku vyndav a kufr znovu pečlivě uzamkl.“

Mohlo by se vám líbit

Tradiční řemeslo: V říši řezbářské fantazie

Rodinný betlém se už brzy rozroste o nové darovníčky. Vznikají v dílně Hanky Richterové, stejně jako mnozí andělé, snové ženské postavy a další pitoreskní řezbářské výtvory.
marianne.cz

Další zapomenutá slova spojena s historií pivovaru

Šalanda není jediným pozapomenutým slovem spojeným s historií vaření piva. Stačí se podívat na tradiční sladovnický a pivovarnický znak. Lopata, zvaná vidrovačka, se používala ke kypření klíčícího ječmene; limpy byly dřevěné nástroje s otvorem pro ruku k obracení sladu; dřevěný šoufek s dlouhou násadou sloužil k okysličování mladiny před zakvašením, a hřeblo k shrnování kvasnic.

Mohlo by se vám líbit

Prsteny na míru vytvořené mistry zlatníky podle vašich představ

Sníte o šperku ze zlata s drahokamem podle vašich představ? Zkušení zlatníci, pokračovatelé dlouholeté rodinné tradice, prozradili Marianne, jak díky moderním technologiím a tradiční ruční výrobě dokáží vaši představu o dokonalém šperku, proměnit ve skutečnost.
marianne.cz

Článek vyšel pod původním titulkem „Šalanda“ v časopise Marianne Venkov & styl číslo 2/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde

Čtěte také: Na návštěvě u Veroniky Arichtevy: Vila z konce 19. století prošla úchvatnou a náročnou rekonstrukcí

Dva roky byla tahle vila na prodej. Do chvíle, než si ji herečka Veronika Arichteva náhodně vygooglila na internetu. Teď už tu mají s manželem, režisérem Biserem Arichtevem, a dětmi domov. Jedním z jejich přání bylo vytvořit atmosféru s dotekem slow living, jak se jim to podařilo, můžete posoudit v exkluzivní reportáži Marianne Bydlení.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Řemesla
Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Řemesla
Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Řemesla
Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

Krása
Vizážistka radí, jak na snadný vánoční make-up: Stačí vám produkty, které už máte doma

Vizážistka radí, jak na snadný vánoční make-up: Stačí vám produkty, které už máte doma

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit