Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Svátek svatého Mikuláše: Jaká je jeho historie a proč ho doprovází čert

Předvečer svátku svatého Mikuláše každoročně ožívá tradicí, která přetrvává staletí. K pátému prosincovému podvečeru u nás dodnes patří laskavý Mikuláš v biskupském oděvu, doprovázený andělem a čertem. Odkud se tu vzali?

Jana Soukupová | 5. 12. 2024

Mikulášské tradice jsou odlišné v různých zemích i krajích. V podstatě se ale vždycky jedná o svátek štědrosti, lásky a úcty. Oslavy svátku svatého Mikuláše byly pro naše předky oživením klidného rozjímání v adventním čase. V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce z 13. století. Na mnoha místech se konaly mikulášské trhy, vesnicemi chodily průvody, kde bývalo i více Mikulášů a dalších masek. Ne všude chodil i čert, v některých oblastech plnil jeho funkci třeba obecní policajt. Někde dávaly děti punčochu na dárky za okno, jinde Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval osobně. Tak, jako dnes Mikuláš chce slyšet básničku nebo písničku, mohl si dříve vyzkoušet děti i z modlitbičky. Nadílka pro hodné děti mívala podobu cukrovinek, jablíček a ořechů, dětem, které zlobily, hrozila „odměna“ v podobě uhlí nebo brambor.  

Laskavý a spravedlivý Mikuláš Divotvůrce

Mikuláš se narodil na konci 3. století ve městě Patara (dnešní Gelemis v Turecku) do bohaté rodiny řeckých křesťanů, pravděpodobně obchodníků s rybami. Byl velmi zbožný a když osiřel, rozdal dědictví chudým a vydal se na cestu k Božímu hrobu. Po návratu do vlasti byl vysvěcen na kněze. Nejprve se zasvětil asketickému životu a stal se opatem kláštera v Myře. Po smrti myrského arcibiskupa zvolili biskupové Mikuláše jeho nástupcem. Z této pozice ještě více pracoval na ochraně chudých a potřebných, stál u zakládání nemocnic a různých dobročinných institucí. Bojoval za šíření křesťanské víry a zároveň chránil každého slabého, trpícího nebo ukřivděného či nespravedlivě obviněného. Jeho nástup na arcibiskupský trůn v Myře v Lykii (dnešní Demre v Turecku) vyvolal hněv pohanů, kteří je zatkli a podrobili mučení. Propuštění se dočkal po nástupu Konstantina Velikého a dál se věnoval své pastorační činnosti. Podle legendy byl obdařen darem zázraků a zachránil mnoho lidí, jak za svého života, tak po své smrti. Proto je někdy nazývaný také Mikulášem Divotvůrcem.

Jeden z nejuctívanějších svatých

Svatý Mikuláš zemřel 6. prosince 343. Jeho obliba mezi lidmi nepřestala růst ani když opustil tento svět. Za svatého jej postupně uznaly všechny křesťanské církve. Kult tohoto spravedlivého a štědrého muže se šířil do dalších zemí a od 10. století také do Evropy. Většina Mikulášových ostatků je dnes v bazilice svatého Mikuláše v Bari v Itálii a menší část z nich v kostele svatého Mikuláše na ostrůvku Lido v Benátkách. Do země je odvezli italští námořníci před vpádem muslimů do Byzance. Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Jde o jednoho z nejoblíbenějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším po Panně Marii.

Smyslem mikulášské nadílky není vyděsit děti

Mikuláš symbolizuje dobrotu a spravedlnost, je velkým ochráncem a dětem přináší drobné dárky v podobě sladkostí nebo ovoce. I když se různé rituály v průběhu let trochu měnily, podstata zůstává stejná: odměna za dobro a varování před následky špatných činů. Moderní Mikulášské besídky nebo rodinné oslavy Mikuláše by se ale nikdy neměly zvrhnout v hrůzyplnou „výchovnou lekci“ s pomocí čerta. Ten má být pouze symbolem a inspirovat k tomu, abychom se také duchovně naladili na vánoční svátky. Tato tradice má za smysl být příjemnou předzvěstí Vánoc a také připomínkou významu laskavosti, štědrosti a spravedlnosti.

Čtěte také: Kvíz: Jak dobře znáte tradiční i netradiční vánoční cukroví?

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi už brzy provoní domácnosti vůně čerstvě upečeného cukroví. Poznáte své oblíbené nejen podle chuti, vůně ale i podle obrázku? Vyzkoušejte náš kvíz a hned uvidíte, jak dobře se vyznáte v tradičních i méně známých vánočních dobrotách. Nemusíte mít obavy, malou nápovědu vám dáme.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Princ českých lesů: Daněk ohromí svou krásou, překvapí dokonalými smysly

Princ českých lesů: Daněk ohromí svou krásou, překvapí dokonalými smysly

Tradice
Masopustní čas: Období mezi dvěma půsty, ke kterému patří plný stůl a spousta zábavy

Masopustní čas: Období mezi dvěma půsty, ke kterému patří plný stůl a spousta zábavy

Tradice
Našli byste na své chalupě, statku či zahradě misník nebo talířník?

Našli byste na své chalupě, statku či zahradě misník nebo talířník?

Tradice
Zjistěte, jaký život dnes vedou obyvatelé vsi, kde žila Vojnarka

Zjistěte, jaký život dnes vedou obyvatelé vsi, kde žila Vojnarka

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 999 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + PÉČE L'OCCITANE + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + PÉČE L'OCCITANE + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit