Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Cestujte po severní Itálii: 5 míst, která by vám neměla uniknout v Benátkách, Florencii a Miláně

Když s rodinou přemýšlíte nad tím, kam letos v létě vyrazíte na zaslouženou dovolenou, obvykle se rozhodujete na základě několika aspektů. Pokud zrovna nepatříte k typickým plážovým povalečům a raději obdivujete krásy historických měst a uměleckých galerií, návštěva severní Itálie pro vás bude jedinečným zážitkem. Udělejte si parádní roadtrip. Přinášíme 5 věcí, které si při návštěvě Benátek, Florencie a Milána nesmíte nechat ujít.

Itálie má mnoho lákadel a důvodů, proč si právě ji zvolit jako svou prázdninovou destinaci. Svou rozmanitostí totiž dokáže uspokojit každého. Nabízí nejen krásné a různorodé pláže, příjemné moře, skvělou zmrzlinu, výtečnou kávu a neodolatelnou gastronomii. Zároveň tu můžete podnikat spoustu aktivit, ať už se povalovat na pláži, koupat se v moři, navštěvovat jezera, procházet se po horách, lézt v dolomitech nebo obdivovat krásy mnohých historických měst. Přestože všechny cesty vedou do Říma, který rozhodně také stojí za návštěvu, na severu Itálie si můžete udělat roadtrip po dalších významných městech, která jsou plná architektonických skvostů, památek, muzeí, galerií a kultury. Pojďme se společně podívat na ty nejlepší, které lze během pár dní navštívit.

5 věcí, které musíte vidět v Benátkách

1. Náměstí svatého Marka

Toto místo musí být bezpodmínečně na první příčce vašeho seznamu. Je to srdce benátského dění obklopené nádhernými historickými budovami, jako bazilika sv. Marka, Dóžecí palác a zvonice. Sami zde rozhodně nebudete, protože se jedná o nejnavštěvovanější místo v Benátkách. Jeho atmosféra je ovšem nezapomenutelná. Chcete-li se vyhnout návalu turistů, přivstaňte si, nebo naopak navštivte náměstí ve večerních hodinách, kdy se z okolních restaurací line příjemná huba.

 

2. Bazilika svatého Marka

Najdete ji přímo na náměstí a je pokládána za vrchol benátské architektury. Ohromí vás její velikost i impozantní kupole. Navštívit můžete i terasu kolem baziliky, ze které je krásný výhled na celé náměstí.

3. Dóžecí palác

Prohlédněte si nádherné sály a umělecká díla, která zdobí Dóžecí palác. Hned vedle něj navíc najdete také známý Most vzdechů, po kterém vodili odsouzence do cel. Pod mostem vede kanál, kde si užijete krásný pohled na ikonické projíždějící gondoly.

4. Canal Grande

Hlavní tepna vodních Benátek protíná celé město a dává mu jeho charakteristický vzhled. Můžete si ho celý projet a obdivovat přitom paláce, které ho lemují. Najdete zde i největší a nejstarší most Ponte di Rialto. Z něho se vám naskytne úchvatný výhled na celý kanál. Abyste se vyhnuli davům, užijte si ho večer při krásném osvětlení.

5. Ostrov San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore je malebný ostrov, hned naproti Dóžecímu paláci, kde se nachází stejnojmenný kostel. Projděte celým kostelem až k výtahu, který vás vyveze na zvonici kostela, kde budete mít úchvatný výhled na panorama Benátek.

Pokud hledáte vhodnou alternativu, necelou hodinu autem od Benátek narazíte na město Chioggia. Je to rybářské městečko s bohatou historií, propletené kanály a mosty. Jelikož se jeho zástavba podobá té benátské, říká se mu také malé Benátky.

Čtěte také: Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Praha je sama o sobě velmi krásná. Právě pro svůj malebný vzhled, překrásnou architekturu a nespočet atrakcí se stala velmi oblíbenou turistickou destinací. Nabízí ale i nejrůznější skrytá zákoutí, která turistům většinou unikají, a tak si můžete být jistá tím, že zde skoro žádné nepotkáte. A věřte, že tyto kouzelné lokace rozhodně stojí za návštěvu.

5 věcí, které musíte vidět ve Florencii

1. Piazza del Duomo

Prohlídku perly severní Itálie začněte na hlavním náměstí Piazza del Duomo. Na něm najdete nádhernou renesanční Santa Maria del Fiore. Jde o čtvrtou největší evropskou katedrálu. Pokud přijdete brzy, vyhnete se nekonečným frontám na prohlídku. Vedle katedrály se do výšky 82 metrů tyčí samostatně stojící zvonice Campanile. Jestli vám to čas dovolí, výhled z jejího vršku opravdu stojí za to. 

2. Piazza della Signoria

Piazza della Signoria je další významné florentské náměstí, na kterém najdete radnici Palazzo Vecchio z přelomu 13. a 14. století. Po více než 7 století se zde schází městská samospráva. V interiéru jsou fresky od Giorgia Vasariho. Na náměstí se můžete vyfotit u impozantního Michelangelova Davida, ovšem je to pouze kopie. Originál se nachází v La Galleria dell Academia.

3. Galleria degli Uffizi

V galerii Uffizi najdete jednu z největších sbírek renesančního umění na světě. Budova dříve sloužila jako kanceláře, ovšem dnes v ní vystavují většinu mistrů italské renesance – Botticelliho, Michelangela, Leonarda, Raffaella a spoustu dalších.

4. Galleria dell Accademia a Museo Nazionale del Bargello

Galleria dell Accademia je hned po Uffizi nejnavštěvovanějším florentským muzeem. Najdete v ní Michelangelova Davida a sbírku obrazů. Další originály soch jsou vystavené v Museo Nazionale del Bargello.

5. Ochutnejte místní delikatesy

Poctivé sýry, uzeniny a sladkosti od lokálních výrobců nakoupíte na tržišti Mercado Centrale. A žádná návštěva Itálie se neobejde bez ochutnávky zmrzliny. Ve Florencii najdete jednu z nejlepších. Cukrárny Vivoli a Grom mají za sebou dlouholetou tradici. 

Čtěte také: Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestování nám umožňuje poznávat nová místa, kultury, gastronomii a prožít nespočet krásných zážitků. Pro mnohé z nás je to jakýsi útěk od každodenní reality, který je čas od času jednoduše potřeba. Jak dobře ale znáte světově známé destinace, které jsou na seznamu přání mnohých vášnivých cestovatelů? Otestujte své znalosti!

5 věcí, které musíte vidět v Miláně 

1. Duomo di Milano

Návštěv Milána by se rozhodně neměla obejít bez návštěvy majestátní katedrály Duomo di Milano, která patří k nejkrásnějším na světě. Zcela jistě vám vyrazí dech jen pohled na ní, natož pak výhled ze střechy na celé město. Je to ten  nejlepší zážitek, který můžete v Miláně absolvovat. Se všemi sochami a věžičkami je to jednoznačně další architektonický skvost.

2. Galleria Vittorio Emanuele II.

Západně od katedrály se nachází Galleria Vittorio Emanuele II, jedno z nejstarších nákupních center na světě. Galleria je se svou čtyřpatrovou dvojitou arkádou, kterou korunuje skleněná kupole, překrásná. Můžete se vydat na nákupy, pokochat výlohami nebo popíjet espresso v historických kavárnách.

3. Čtvrť Brera a La Scala

Uprostřed malého náměstí Piazza della Scala se tyčí socha Leonarda da Vinciho, naproti které stojí světoznámé divadlo La Scala. Projděte kolem něj a pokračujete do nejmalebnější milánské čtvrti – Brera. Ta je známá jako umělecké srdce města, se spoustou malých galerií, svérázných obchůdků a malebných uliček. Nadchne vás svou typickou italskou atmosférou. 

4. Hrad Sforza

Castello Sforzesco, kterému se přezdívá zkráceně Sforza je pevnost, později přeměněná na muzeum. Hostí různé sbírky včetně umění, starožitného nábytku a hudebních nástrojů. Vrcholem je Michelangelova nedokončená socha Rondaniniho Pieta. Za hradem se rozprostírá velký park Sempione, kde místní tráví volný čas. 

5. Oblouk míru

Projděte na druhou stranu parku, kde se majestátně tyčí oblouk Arco della Pace. Sice na něj nemůžete vystoupat jako na Vítězný oblouk v Paříži, ale i tak rozhodně stojí za vidění.

Cestujte po severní Itálii. 5 míst, která musíte vidět v Benátkách, Florencii a Miláně
Zdroj článku

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Zábava
Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Cestovatelský deník Dominiky B.: Za horským vzduchem a udržitelnou turistikou do Jižního Tyrolska

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Zábava
Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska

Letní dovolená v Gruzii: Zamilujte si pláže, víno i cenově dostupná letoviska