Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Tradiční masopustní oslavy: Radost, tanec a skvělé pokrmy v českém duchu!

Info ikona
Masopustní oslavy

Masopuste, masopuste, kolem mě holky pusťte. Možná vám je známé toto lidové pořekadlo, které vystihuje podstatu tradičního českého svátku. Masopust je totiž obdobím radosti, tance a průvodů kostýmů, vše provázené hudbou, a samozřejmě nechybí skvělé pokrmy, především oblíbená zabijačka a lahodné koblihy, a k tomu sklenička moravského nebo českého vína. Tyto veselé oslavy tradičně začínají na Tři krále (6. ledna) a vrcholí v Popeleční středu, která předchází 40 dnům postního období před Velikonocemi. Letos připadá datum Popeleční středy na 14. února.

Jana Kantorová | 31. 01. 2024

Fašank, končiny, šibřinky, vostatky – všechny tyto pojmy označují Masopust, tedy dobu před začátkem půstu. Jeho alternativou ve světě je karneval. Během tohoto svátku se bavili naprosto všichni. Maškarní zábavy probíhaly na vesnicích i v panovnických dvorech. Oslavoval se život a svoboda, Slovani jím ještě vítali jaro a uctívali hojnost a plodnost.

Masopust v sobě zahrnuje i odkaz na pohanské tradice (magické praktiky) a také antiku – např. tzv. saturnálie, což byly obrovské slavnosti starověkých Římanů v období zimního slunovratu, kdy se uctíval Saturn. Během nich padaly jakákoliv pravidla a normy.

Galerie: Jak vyoadají masopustní oslavy
Mohlo by se vám líbit

Součástí masopustu je víno

Jiným propojením s antikou je připomínka Baccha, jehož postava má důležité místo v masopustním průvodu. Bacchus byl totiž synem samotného Dia a představoval římského boha vína a hodování (v Řecku se jedná o Dionýsa). Víno, v České republice samozřejmě to moravské nebo české, má svou nezastupitelnou roli také na současných oslavách Masopustu. Perfektně doplňuje pochoutky ze zabijačky i tradiční trdelník a koblihy, k nimž se hodí spíše sladší vína.

„Zabijačka utáhne celou plejádu vín, záleží samozřejmě o jakém zpracování mluvíme. Kdybyste ale chtěli zjednodušení na jedno bílé a jedno červené, doporučuji Ryzlink vlašský a Frankovku. Obě odrůdy mají šťavnatou kyselinu, a proto se hodí k tučnějšímu vepřovému masu. Vlašák je nejlepší k jitrnicím, škvarkům, tlačence a ovaru, Frankovka pak k jelitům, polévce a ke guláši. U prejtu záleží na množství přidaného chleba či krve. Koblihy a trdelník pak vhodně doplní méně sladká Pálava či Moravský muškát,“ doporučuje národní sommelierka Klára Kollárová.

Mohlo by se vám líbit

Žerty nechybí

U nás máme štěstí, že pro pěstování révy vinné jsou perfektní podmínky. Přestože jsme poměrně malá země, nachází se u nás 6 vinařských podoblastí – Slovácká, Znojemská, Velkopavlovická, Mikulovská, Mělnická a Litoměřická. Každá z nich nabízí jedinečný terroir – místní klimatické a půdní podmínky a lokální vinařské postupy - díky němuž bude víno chuťově jedinečné. I proto moravská a česká vína získávají řady ocenění na mezinárodních soutěžích, a jsou tak skvělou volbou k jakékoliv oslavě života, jako masopust dozajista je.

Vraťme se ovšem ještě k postavě Bacchuse, která je velmi důležitá během masopustního průvodu plného hudby a tance. Cílem této tradice bylo obejít celou vesnici a žertovat na účet hospodářů. Ti jim „na oplátku“ věnovali něco k snědku – maso, koblihy, pálenku, pivo a víno. Průvod nakonec skončil v hospodě. A čím se tedy Bacchus vyznačoval? Svou dobrosrdečnou požitkářskou povahou. Jeho postavu nepřehlédnete – je oblečený v pestrých barvách a pěkný vycpaný. A samozřejmě rád popíjí a v průvodech u nás na venkově volí určitě víno moravské nebo české.

Mohlo by se vám líbit

Průvody plné masek

A jaké další masky nejspíše potkáte v masopustním průvodu a co symbolizují? Nebude chybět medvěd (síla a plodnost), smrtka (konečnost) či kobyla (2 lidi v kostýmu – ztělesnění hříchů vesnice). Další oblíbené masky jsou kat, ženich a nevěsta (v tu dobu bylo hodně svateb), Žid, Turci, cikánka, Slaměný či kominík nebo řada zvířat. Lidé, kteří si tyto kostýmy oblékli, věřili, že získají vlastnosti vybrané masky a přiblíží se tak přírodě.

Masopust plný nejen hudby a tance, ale také scének. Nejčastější hrou je ta s Bacchusem, kdy je na konci symbolicky popraven a pohřben. Oslavy jsou u konce a nastává období čtyřicetidenního půstu. Dát si ale skleničku dobrého vína z Moravy nebo Čech můžete i během něho.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku