Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Ze zvířecí říše: Klapot českých kopyt

Jedni jsou zrozeni, aby vozili jezdce v sedle. Druzí vyšlechtěni do tahu pro kočáry. Třetí obratně pomáhají člověku s pracemi na poli či v lese. K tomu mnozí zvládají léčit, podpořit nemocné... I takoví jsou koně českých národních plemen.

Jana Kantorová | 5. 10. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

„Ten je dcery, ten syna. Oba chladnokrevníci slezští norici,“ ukazuje Jana Šárová na ryzáka a téměř černého hřebce s dlouhou hřívou. Na statku v Podkrkonoší oba koně především pracují. K hrátkám s dětmi mají čas poté. „Houževnatí dříči a jsou nesmírně milí, i když někteří naši kamarádi se jich obávají, protože jsou koníci větší,“ usmívá se zemědělská inženýrka. Um noriků chválí i chovatel pracovních koní Josef Svoboda, spolumajitel Hřebčína Hradčany. Toto staré české plemeno koní, které vzniklo na pomezí Moravy a Slezska, užívali naši předkové pro drsnou práci při obdělávaní půd i v lese při stahování dřeva. Les je mu asi bližší...

Když se objevila těžká mechanizace, byli tito koně nahrazeni stroji (byť ničivými). Počty noriků nejsou v Česku dnes závratné, ale rozvoj ekologického zemědělství jejich chovu mírně pomáhá. „Koně jsou to pevní a vyžijí z mála,“ míní Svoboda. Zastání mají ale i u hipoterapeutů, třeba v lázních Košumberk. Hlavně klidné klisny. Od roku 2003 má Česká republika národní program na ochranu genových zdrojů, kde je mezi čtyřmi „hájenými“ a uchovávanými plemeny koní i slezský norik. Podobné vlastnosti – i osud – má českomoravský belgický kůň, pro něhož je typická světlá hříva a rousy na nohou. 

Galerie: Poznejte ryze české koně!
Mohlo by se vám líbit

Fauna: Lovci v českých vodách

V polovině šestého měsíce každého roku nastává rybářům lovícím dravé ryby velký den – 16. června končí doba hájení, smí se jít na dravce! Které rybí druhy mezi ně patří?
marianne.cz

TAKY CHLADNÁ HLAVA... 

První belgičtí koně se k nám dostali v druhé půlce 19. století. Ono bytelné zvíře s „živým okem“, jak říkají odborníci, je také dříč. I když na rozdíl od norika ne do mimořádně kopcovité krajiny. Prvním soukromým držitelem plemenných hřebců tohoto druhu je Josef Anderle z Jihlavska, který se dostal ke koním jako kluk. Poté se k belgikům naplno vrátil až po sametové revoluci. „Už můj tatínek říkal, že jsou to nejcharakternější chladnokrevní koně,“ uvádí místopředseda Svazu chovatelů českomoravských belgických koní. Pravidla pro zachování rodové čistoty koně jsou přísná. „Hřebci musejí mít čtyři doklady o původu ze strany otců i matek,“ uvedl už dřív na adresu svých miláčků Anderle.

Dobře ovladatelní a pracovití koně jsou v některých lokalitách při práci v komplikovaném lesním terénu dál nezastupitelní. Inteligentní a spolehlivý chladnokrevník navíc zvládne táhnout náklad jedenapůlkrát těžší, než váží sám. Jistě, koně musí mít pro tuto činnost výcvik. Ten pro práci v tahu, ale i pod sedlem, tady si musí kůň a člověk maximálně věřit. À propos, české země bývaly koní plné, už v 10. století se řadily k výrazným výrobcům postrojů. Tažnou sílu pomocníků člověka ztrojnásobil vynález chomoutu ve 12. století. 

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Nerušit, prosím, spí tu netopýři

Jako jediní ze savců mají netopýři schopnost létat a jejich aktivita se odehrává převážně v noci. Působí na nás tajuplně. Je ale třeba se jich opravdu bát?
marianne.cz

ZBOJNÍK A PÁN Z KLADRUB 

Do genofondu jsou v ČR řazeni i společenští huculové. Kdysi i oni sloužili v lesnictví, zemědělství, armádě. Dnes se hojně užívají k projížďkám a hiporehabilitaci. Klenotem českých stájí a plnoprávným nejstarším našincem je však těžší teplokrevník, který dřel jinak – byl zapřahán do kočárů aristokracie (bílý) a církevních hodnostářů (vraníci). Starokladrubský kůň měl slavná období i ta, kdy mu šlo o krk. Hlavně po roce 1918, kdy se nenávist k Habsburkům, kteří je chovali i užívali, přetavila ve zlobu vůči jejich koním. Plánovalo se oře vyhladit, ale měli šťastné podkovy. „Jde o jediné ve světě zachované plemeno, které bylo speciálně vyšlechtěno jako ceremoniální kočárový kůň,“ uvádí Jiří Machek, ředitel Národního hřebčína Kladruby zapsaného do památek UNESCO. Ti klidní, vyrovnaní koně se stávali státními dary vládcům v Dánsku, Velké Británii...

Se šlechtou je spojen i teplokrevný našinec kůň Kinský, jehož plemenná kniha sahá do roku 1832. Byl to stylově tento závodník zlaté barvy, kdo vyhrával nejen Velké pardubické. A sedlali je sami Kinští! Oněch ušlechtilých koní je na světě asi 500, nejvíc u nás. Základní stádo z Chlumce nad Cidlinou zachránil Petr Půlpán, který si na akci půjčil. Dlužno dodat, plemeno je dílem hraběte Oktaviána Kinského. Kdo ony české plaváky miloval? Alžběta, královna matka. 

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Pilný jako... čmelák!

Ne náhodou dostalo legendární práškovací letadlo název Čmelák. Jako stejnojmenný zástupce blanokřídlých musel i stroj plnit náročné úkoly. Právě čmeláci patří k užitečnému hmyzu, kam se hrabou včely!
marianne.cz

Člověk a kůň 

„Lidé využívají koně odedávna. Byl jim pomocníkem pro život, posléze pro zábavu a sport,“ říká Jenny Adamčíková, koučka, která učí lidi sebepoznání právě skrze přítomnost koní. „Mezi vším, co nám přinášejí, je dar energie. Neskutečná síla, již člověku předávají. Stádo i jednotliví koně dokážou našince zjemnit, zklidnit, budovat v něm smysl pro spravedlnost a vetknout mu umění udržet si své hranice a komunikovat s okolím,“ míní Jenny. Koně ji formovali odmala. Principem jejího koučinku je i to, že člověk musí před koněm odložit masku, protože zvíře ji stejně odhalí, bez „přiznání barev“ se s ním nedomluví. „Neexistuje špatná dvojice jezdec a kůň. Jen špatné nastavení v hlavě jezdce,“ zní její pravidlo, s tím, že každý kůň je dobrý terapeut pro lidské tělo i duši. Více informací na Koucvsedle.cz 

Zajímavosti:  

  • Je-li klisna s hříbětem v klidu, působí vždy idylicky, ať jde o jakékoli plemeno. 
  • Český teplokrevník, nejrozšířenější plemeno na našem území. Jeho doménou je drezúra, parkur a klasické závody. 
  • Slezský norik je kůň na práci, ale i rekreační jízdu. S jedním takovým hospodaří a stahuje dřevo sobě i klientům Ladislav Zeman z Pikárce.  
  • Kůň Kinský (Equus Kinsky). Oktavián hrabě Kinský zahájil chov koní, s nimiž závodila jeho neteř Lata. Jako jediná žena vyhrála Velkou pardubickou.  
  • Teplokrevníci jsou lehčí koně kočárového či jezdeckého typu.  
  • Kliďas s dětmi. Na jízdu s dětmi i k hipoterapii se rozvážný slezský norik skvěle hodí. 
Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Křehký MANEKÝN, to je otakárek fenyklový

Výrazná černá kresba na křídlech, ostré zadní výčnělky připomínající ocas vlaštovky. Tak se od jiných motýlích druhů odlišuje otakárek fenyklový, jeden z našich nejkrásnějších motýlů. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se mu vlastně říká fenyklový?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice

<span>KVÍZ: Zábavná květomluva mnohé prozradí. Vyzkoušejte, zda víte, co květiny vypovídají</span>

KVÍZ: Zábavná květomluva mnohé prozradí. Vyzkoušejte, zda víte, co květiny vypovídají

Tradice

<span>Velikonoční pečení na poslední chvíli: Hrnkový beránek vám nezabere příliš času</span>

Velikonoční pečení na poslední chvíli: Hrnkový beránek vám nezabere příliš času

Zábava

<span>10 tipů na knižní novinky letošního jara, které si nenechte ujít</span>

10 tipů na knižní novinky letošního jara, které si nenechte ujít

Zábava

<span>Horoskop od 29. dubna: Váhy mají zbystřit, Štíři najít toleranci a Býci se zklidnit</span>

Horoskop od 29. dubna: Váhy mají zbystřit, Štíři najít toleranci a Býci se zklidnit