Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Dobře utajená, barvami a fantazií hýřící zahrada

Tahle zelená oáza nenechá nikoho na pochybách, že ji stvořily šikovné ruce mistra zahradníka. Neapolská žluť, zlatý okr, ticián a rumělka utekly malířovi z palety a vpily se do listů vlajících ve větvích i těch, které vítr už dávno očesal a nakupil v trávníku a na pěšinách.

Eva Všetíčková | 24. 11. 2022

Jak koruny řídnou a vzduch chladne, není dne, kdy by obrázek téhle jedinečné zahrady členěné živými ploty do mnoha úhledných, osobitých zátiší, z nichž každé stojí za pohled i zastavení, zůstal neměnný. Tu v trávě objevíte prvního naháčka, jak se říká podzimním ocúnům, támhle pod javorem zase poslední růžové poupě, a není pocyb, že psí víno na plotě zrudlo od včerejška nejmíň o tři tóny...

Text: Adéla McLintock

Galerie: Kouzelná podzimní zahrada

Poslední vzedmutí podzimu

Vskutku mistrovsky je tu umíchaný koktejl z opadavých a stálezelených, precizně stříhaných i volně rostoucích stromů a keřů. Vůbec se nechce věřit tomu, že tu v devedesátých letech všude rostlo obilí. Teď se tu po letní pauze znovu hlasitým "cí cí" ozývají modřinky a na záhonu pod břízou, nedaleko ježčího pelíšku z klestí, kosí sameček rozčileně odhrabává listí a z ještě měkké hlíny tahá jednu žížalu za druhou. Snad jen naproti altánu u zarybněného rybníčku, jehož nablýskaný povrch částečně zastřešují kožovité listy leknínů, nic nehalasí ani se nehýbe. Postrachové komářích larev – bruslařky – se z hladiny přesunuly na souš. Možná pod borovici na břehu, která sice už nevoní tak silně jako v letním parnu, zato je ještě pořád svěže zelená. Naopak orobinec, jehož doutníkovitá květenství hledí do vodního zrdcadla křečovitě, jako by se bála pohnout, zelený pigment z listů se už dávno poztrácel, aby udělal místo odstínu kukuřičných zrn. Na jedné straně příroda oplývá životem, tančí v pestrobarevných šatech a voní líbezně po houbách, na druhé chudne, je citit hnilobou a už jen tiše čeká, až přijde první mráz. Takovými kontrasty se nemůže pochlubit žádná jiná roční doba, v tom je kumštýř podzim.

Info ikona
Vzácný liliovník tulipánokvětý a zátiší s kamínky

Zahrada jako výstavní síň

Snad proto má toto roční období rád Oldřich Bednář, zahradník a velkopěstitel bylinek všeho druhu, který tenhle vzrušující přírodní ráj okolo domu, kde žije se svou ženou Renatou, sám navrhl a vlastníma rukama osázel. Začal stromy a živými ploty. Podél jedné jeho hranice stojí hradba ze stálezelených zeravů, které zahradu chrání před větrem. Z dalších dvou stran mají radost hlavně ptáci. Zarůstají totiž houštinami svíd, skalníků, babyk a jiného křoví, které jim nabízí nocleh a obživu. Pod rozložitými platany vznikl útulný koutek, kde si Oldřich, když vyšetří chviku času, sám nebo s přáteli užívá podmanivé výhledy ze zde umístěné lavičky. Vpředu u příjezdové cesty parcelu uzavírají kovaná vrata a mřížové dílce usazené mezi sloupy z neomítnutých cihel. A přece se nepoštěstí každému zvědavci nakouknout dovnitř... Ač má Oldřichovo skvostné botanické dílo kořeny poblíž centra moravské metropole, hledali byste ho v městských uličkách marně. Vede k němu cesta blátivá a kostrbatá, kde obyčejně nepotkáte ani živou duši. Teprve na jejím konci, uprostřed oraniště, zajiskří do očí jako smaragd nalezený v kupce smetí. Na rozdíl od něj je ale tato zahrada rok od roku krásnější. 

Zdroj článku

Související články

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek