Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Pivoňky vám budou přinášet radost desítky let a nepotřebují skoro žádnou péči

Pivoňky jsou typické svou krásnou vůní a velkými květy, a tak není divu, že se stávají důležitým okrasným prvkem mnoha zahrad. Pokud i vy uvažujete o tom, že si tyto květiny zasadíte, je jaro tím správným obdobím.

Jana Bitalová | 22. 03. 2024

Pivoněk existuje mnoho druhů. Mezi ty nejrozšířenější patří:

  • Pivoňka čínská – jde o vyšší variantu (až 70 cm), má velké růžové nebo bílé květy, je vhodná na stanoviště plné světla, kde bude chráněná před větrem. Půda, v níž roste by měla být vlhká, ale ne příliš mokrá.
  • Pivoňka lékařská – dřív se pěstovala hlavně pro léčivé účinky, dorůstá do cca 50 cm, má několik kultivarů (např. Rosea plena), které se liší barvou květů, potřebuje světlé místo a provzdušněnou půdu s dostatečnou vlhkostí a výživou.
  • Pivoňka keřová – dorůstá 1–2 metrů, má obrovské květy bílé, růžové, fialové i červené barvy. Také tato pivoňka má ráda světlo, ale zvládne i polostín. Potřebuje ovšem hodně prostoru, a to i pod zemí, kde tvoří silné a dlouhé kořeny.

Pivoňkám vyberte slunné stanoviště

Pivoňky se vysazují buď na jaře, nebo na podzim, a to do hloubky asi 10 cm. V případě většího množství rostlin je potřeba mezi nimi nechat prostor minimálně 50 cm, ale lepší je jeden metr, protože zvláště některé druhy se výrazně rozrostou. Počítejte také s tím, že jde o rostliny s rozsáhlým kořenovým systémem.

Zvláště plnokvěté druhy budou potřebovat oporu do cca ⅔ výšky rostliny. Vhodné jsou kruhové podpěry, které koupíte v obchodech a o něž si vaše pivoňka opře své těžké květy.

Nezapomínejte na hnojení

Podmínky pro pěstování se u jednotlivých druhů liší, nicméně obecně lze říci, že pivoňky mají rády slunné stanoviště, které je chráněné před větrem, a jsou odolné proti mrazu i chorobám. Dobře se jim povede v mírně kyselé půdě, kterou při výsadbě pečlivě prokypřete a přihnojte kompostem. 

S pravidelným hnojením začněte až dva roky po vysazení rostliny, a to v první polovině března. Znovu pivoňce dodejte výživu v srpnu, protože během léta kvetla, čímž si živiny vypotřebovala. Díky tomuto druhému hnojení snáze překoná zimní období. Použijte k němu kompost nebo kravský hnůj. Vaše pivoňky se vám odmění nádhernými květy, které vykvétají od dubna do června – podle druhu – a to po dlouhá desetiletí. 

Mohlo by se vám líbit

Kvetoucí skvost magnolie. Na vaší zahradě by neměla chybět!

Od růžové k bílé až po fialovou, žlutou i modrou – tak kvete šácholan neboli magnolie, která na jaře prozáří zahradu romantickými květy a v létě ji zahalí do svých zelených listů. Jaký druh magnolie je ten pravý pro vás?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada

<span>Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví</span>

Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Zahrada

<span>Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel</span>

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Zahrada

<span>Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů</span>

Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů

Zahrada

<span>Ať nostalgie a romantika v zahradě jen kvete. Naše fotogalerie vás inspiruje</span>

Ať nostalgie a romantika v zahradě jen kvete. Naše fotogalerie vás inspiruje